Възможно ли е цигарите да изчезнат до 2050 г.

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Възможно ли е цигарите да изчезнат до 2050 г.

Мнениеот ogi-smile » 27 Яну 2012, 12:36

цигар.jpg
цигар.jpg (16.46 KiB) Прегледано 659 пъти
Засега е трудно да си представим света без цигарен дим, но според анализ на Ситигруп до 2050 г. употребата на тютюневи изделия ще бъде рядкост.Както културни, така и икономически са факторите, които предопределят такова развите на потребителското поведение. Медицинските изследвания за опасните последствия за здравето от вредния навик и последвалите забрани на пушенето в заведенията и на други публични места, имат за резултат устойчив спад в процента на пушачите през последните 50 години.Ето как Ситигруп предвижда развитието на световната тютюнева история в далечното бъдеще:
Първи сценарий – броят на пушачите намалява както досега, докато постепенно не достигне нула. Вторият сценарий предполага намаляването на честотата на пушачите, запазвайки заклетите и непоклатими любители на цигарения дим. А в третия сценарий се стига до повратната точка, когато вече е твърде неприемливо да се пуши, докато настъпи дори пълна забрана на цигарите.”Така или иначе, в някакъв момент от бъдещето, пазарът на тютюн най-вероятно ще пресъхне, отбелязват от Ситигруп. Засега увеличаването на цените на цигарите гарантира печалбата на производителите въпреки намаляващия брой пушачи, но след определен период от време и тази стартегия няма да спаси тютюневите компании от фалит. Очаква се, че в най-развитите страни до 2050 г. продажбите ще се редуцират до степен, която няма да може да поддържа цигарения бизнес. В другите държави най-вероятно този процес ще се забави с още няколко десетилетия.
Аватар
ogi-smile
 
Мнения: 284
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:05

Re: Възможно ли е цигарите да изчезнат до 2050 г.

Мнениеот Memento » 27 Яну 2012, 12:49

Според мен цигарите никога няма да изчезнат напълно. Винаги ще има хора които каквото и да става ще си ги купуват макар и в много по-малки количества колкото сега или преди 30 години. Ако се забранят и станат нелегални ще се продават на черно като наркотиците и ще стане още по-лошо. Но да, сгъласен съм, че кампанията срещу цигарите в световн мащаб намали доста процента на пушачите в развитите страни. За съжаление огромен е процента в развиващите се страни, даже пушачите там се увеличават, големите компаниии ще се пренасочат от западният свят към Азия и Африка където ще печелят повече и от сега. Според мен за пълно изчезване не може и да става дума в близките 100-200 години.
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: Възможно ли е цигарите да изчезнат до 2050 г.

Мнениеот hera_00 » 27 Яну 2012, 14:27

Това звучи смешно. Цигарите няма шанс да изчезната, за нищо на свята. Тук не става въпрос само за нуждата на хората от никотин, а и за цяла икономическа структура, която се гради от тях. Хора, гледайте трезво на нещата! ;)
Съветът е форма на носталгия. Даването му е начин да извадиш миналото от отпадъчните води, да го избършеш внимателно, да добоядисаш по-грозните му части и да го възстановиш за повече, отколкото то струва.
Аватар
hera_00
 
Мнения: 61
Регистриран на: 10 Ное 2011, 16:24

Re: Възможно ли е цигарите да изчезнат до 2050 г.

Мнениеот Bella » 27 Яну 2012, 14:35

hera_00 написа:Това звучи смешно. Цигарите няма шанс да изчезната, за нищо на свята. Тук не става въпрос само за нуждата на хората от никотин, а и за цяла икономическа структура, която се гради от тях. Хора, гледайте трезво на нещата! ;)

Ужасно си права, само си спомнете преди колко години е открит тютюна и пак си помислете коя година сме сега, а кога ще дойде 2050.
Аватар
Bella
 
Мнения: 233
Регистриран на: 20 Сеп 2011, 15:17

Re: Възможно ли е цигарите да изчезнат до 2050 г.

Мнениеот Memento » 27 Яну 2012, 17:13

До 2050 не знам но цифрите говорят сами за себе еднозначно, че пушенето губи силата си поне в Щатите: В началото на 20-ти век средно на глава от населението на годишна база са се изпушвали 54 цигари!!!!! През 1965-та средното количество достига до ... 4 295 цигари годишно на човек!!!! През 2006-та цифрата е спаднала на 1691 цигари!
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: Възможно ли е цигарите да изчезнат до 2050 г.

Мнениеот ogi-smile » 31 Яну 2012, 10:20

Чудно е наистина, това дали ще се превърне във феномен на времето или ще си остане като мит... Защото погледнато реално производството на цигарите и тяхното потребление е пряко свързано с икономическата структура... Данните са точни и това се случва, намаляват, да... Но дали няма да бъдат заместени от нещо още по страшно? Още по неконтролируемо и вредно за организма?
Аватар
ogi-smile
 
Мнения: 284
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:05

Re: Възможно ли е цигарите да изчезнат до 2050 г.

Мнениеот ovagimyan » 07 Фев 2012, 12:27

Според мен винаги, когато едно нещо се променя или се загубва се замества от нещо друго,някак си това е феномен, няма пространство, в което да е имало нещо и изведнъж то да изчезне... Особено що се отнася до нещо, което хората считат за част от живота си
ovagimyan
 
Мнения: 164
Регистриран на: 05 Апр 2011, 19:40

Re: Възможно ли е цигарите да изчезнат до 2050 г.

Мнениеот S_Milenska » 18 Ное 2014, 14:23

Не вярвам,че така лесно може да се отървем от цигарите, това е индустрия за страшно много пари,а този срок до 2050г. ми се вижда даже кратък за такава радикална промяна.
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Възможно ли е цигарите да изчезнат до 2050 г.

Мнениеот Mon_ton » 24 Ное 2014, 16:02

Не ми се вярва,че ще се срине цяла такава индустрия. Не виждам как някой ще се откаже от цигарите толкова лесно и то в толкова кратък срок. :roll:
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Възможно ли е цигарите да изчезнат до 2050 г.

Мнениеот MGB » 24 Ное 2014, 16:04

На мен срокът не ми се вижда кратък, но със сигурност и според мен няма как това да се случи, първо, че никой няма да има полза от това и второ ще има бунтове, със сигурност :mrgreen:
MGB
 
Мнения: 438
Регистриран на: 09 Апр 2014, 14:24

Следваща

Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта