Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот vesinci » 20 Май 2014, 18:21

Уважаема vesinci,
Наддаването на телесно тегло, повишеното кръвно налягане и наследствеността за захарен диабет насочват за необходимост от изследвания за търсене на метаболитни отклонения. Това че кръвната захар на гладно е в нормите не изключва предиабет или диабет. Щом са Ви посъветвали да проведете такива изследвания е препоръчително да ги направите. Бих Ви посъветвала да си пуснете ТСХ за да се изключи заболяване на щитовидната жлеза.
Хормони се пускат в зависимост от клиничната картина. Трябва да се има в предвид и какви лекарства приемате. Има медикаменти за лечение на паническо разстройство, които могат да повлияят резултатите от хормонални изследвания. При тълкуване на резултатите това също трябва да се вземе под внимание. За да Ви кажа има ли смисъл да си пускате полови хормони и какви трябва да разполагам с много повече информация - възраст, промени в цикъла и т.н. Пускането на такива хормони изисква насочен преглед.[/quote]


Здравейте отново благодаря ви за бързият отговор.Лекарства за паническо разтройство не пия вече повече от година единственото нещо когато ми е много нервно това е Седатиф ПС или дианксит но много рядко ги взимам.Пия и хапчета за тахикардията Корвитол по половинка на ден.На 26 години съм цикъла ми е редовен 1-2 дни разлика но си идва всеки месец и е точно 5 дни не тече силно само първите два дни малко по силно от 3-5 ден само се чисти ходих на гинеколог правиха ми и цитонамазка всичко е добре.От няколко дни имам болка в гушата точно където преглъщам но при стрес аз се стягам цялата и чеинето ми се стяга много и мисля че от самото напрежение е.Засега ще отида да си пусна ТСХ а Т3 и Т4 да си ги пусна ли.Много благодаря отново :)
vesinci
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Май 2014, 19:12

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 20 Май 2014, 20:24

vesinci написа:Здравейте отново благодаря ви за бързият отговор.Лекарства за паническо разтройство не пия вече повече от година единственото нещо когато ми е много нервно това е Седатиф ПС или дианксит но много рядко ги взимам.Пия и хапчета за тахикардията Корвитол по половинка на ден.На 26 години съм цикъла ми е редовен 1-2 дни разлика но си идва всеки месец и е точно 5 дни не тече силно само първите два дни малко по силно от 3-5 ден само се чисти ходих на гинеколог правиха ми и цитонамазка всичко е добре.От няколко дни имам болка в гушата точно където преглъщам но при стрес аз се стягам цялата и чеинето ми се стяга много и мисля че от самото напрежение е.Засега ще отида да си пусна ТСХ а Т3 и Т4 да си ги пусна ли.Много благодаря отново :)

Уважаема vesinci,
Предлагам Ви да си пуснете за момента само ТСХ. Ако резултатът е извън референтните граници тогава трябва да се консултирате с лекар, какви допълнително изследвания са необходими.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот Flower of piece » 22 Май 2014, 13:03

Здравейте,

бих искала да попитам колко време е необходимо да мине, за да си пусна изследвания на щитовидната жлеза след като съм спряла приема на "Регулон"? и Приема на това противозачатъчно би ли се отразил на резултатите при пълна кръвна картина?

Благодаря!
Flower of piece
 
Мнения: 4
Регистриран на: 22 Май 2014, 12:58

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 22 Май 2014, 20:15

Flower of piece написа:Здравейте,

бих искала да попитам колко време е необходимо да мине, за да си пусна изследвания на щитовидната жлеза след като съм спряла приема на "Регулон"? и Приема на това противозачатъчно би ли се отразил на резултатите при пълна кръвна картина?

Благодаря!

Уважаема Flower of piece,
Приема на Регулон не би трябвало да се отрази върху резултата от изследване на пълната кръвна картина.
Изследване на щитовидната жлеза е твърде обширно понятие. Най-често изследваните показатели, свързани с щитовидната жлеза не се повлияват съществено от приема на медикамента и могат да се изследват и по време на прием му.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот Flower of piece » 22 Май 2014, 21:07

Благодаря за отговора! ПКК дава ли показател, който да е сигнал за проблем с щитовидната жлеза?
Flower of piece
 
Мнения: 4
Регистриран на: 22 Май 2014, 12:58

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот lilykirova » 22 Май 2014, 23:03

Здравейте Д-Р Йорданова,
През декември 2013г.ми откриха Хашимото(ТСХ 7/0.27 - 4.20/.Пия Еутирокс-25мг.При изследване на 19.03.14г.ТСХ беше 6/0.27 - 4.20/.Последно на 21.05.14г.ТСХ е 15.18/0.27 - 4.20/.През последните две седмици боледувам вероятно от някакъв лек грип.Възможно ли е това да е причина за последния завишен резултат? Притеснена съм и ще бъда благодарна на Ваш компетентен съвет.
lilykirova
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Май 2014, 22:07

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 23 Май 2014, 16:43

Flower of piece написа:Благодаря за отговора! ПКК дава ли показател, който да е сигнал за проблем с щитовидната жлеза?

Уважаема Flower of piece,
По промяната в показателите от ПКК не може да се съди за проблем с щитовидната жлеза. Промените, които могат да настъпят при някой заболявания не са специфични. Само от резултат от ПКК няма как да се заподозре тиреоидно заболяване.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот Flower of piece » 23 Май 2014, 17:12

Благодаря Ви много за отговора! Аз не знам дали имам основания за притеснение, но имам едно усещане под челюстната кост от дясната страна /по-близо до лимфата и ухото/ и понякога надолу по шията отново само от дясната страна. Трудно ми е да го обясня, но понякога имам чувството, че имам нещо от дясната страна, когато преглъщам. А какво е рутинното изследване, което трябва да се направи, за да се разбере има ли проблем? Благодаря Ви!
Flower of piece
 
Мнения: 4
Регистриран на: 22 Май 2014, 12:58

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 23 Май 2014, 18:08

lilykirova написа:Здравейте Д-Р Йорданова,
През декември 2013г.ми откриха Хашимото(ТСХ 7/0.27 - 4.20/.Пия Еутирокс-25мг.При изследване на 19.03.14г.ТСХ беше 6/0.27 - 4.20/.Последно на 21.05.14г.ТСХ е 15.18/0.27 - 4.20/.През последните две седмици боледувам вероятно от някакъв лек грип.Възможно ли е това да е причина за последния завишен резултат? Притеснена съм и ще бъда благодарна на Ваш компетентен съвет.

Уважаема lilykirova,
Тиреоидитът на Хашимото е автоимунно заболяване, което засяга щитовидната жлеза. Върху реакцията на организма спрямо клетките на щитовидната жлеза оказват влияние и фактори от околната среда, включително и някои вирусни инфекции. Механизмите са сложни, но промяната в ТСХ не може да се обясни с лека инфекция. Причината за повишаване е комплексна - увреда на щитовидната жлеза в резултат на тиреоидита на Хашимото, неадекватна заместителна доза и др. Това, което трябва да се направи е да се коригира дозата на Еутирокса. Потърсете ендокринолога си за да Ви се уточни дозата.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 23 Май 2014, 18:15

Flower of piece написа:Благодаря Ви много за отговора! Аз не знам дали имам основания за притеснение, но имам едно усещане под челюстната кост от дясната страна /по-близо до лимфата и ухото/ и понякога надолу по шията отново само от дясната страна. Трудно ми е да го обясня, но понякога имам чувството, че имам нещо от дясната страна, когато преглъщам. А какво е рутинното изследване, което трябва да се направи, за да се разбере има ли проблем? Благодаря Ви!

Уважаема Flower of piece,
Бих Ви посъветвала да посетите УНГ за да изключи проблем с ухо или сливици. Препоръчвам Ви и да се консултирате с ендокринолог, който да направи и ехография на шията. Специалистите ще препоръчат какви изследвания да си направите в зависимост от резултатите от прегледите.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта