Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 17 Ное 2016, 00:14

vili ivanova написа:TSH Serum 5.72 µIU/ml 0.27 - 4.20 ECLIA
fT4 Serum 10.31 ng/l 9.30-17.0 ECLIA
МАТ (TPO Ат) Serum 17.52 IU/ml 0 - 34 ECLIA
Бихте ли ми интерпретирали тези резултати.Благодаря

Уважаеми vili ivanova,
изследванията показват, че има пациентът има субклиничен хипотиреоидизъм. Необходимо е да се обърне към лекар за да се прецени необходимостта от лечение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот koki.krokodila » 17 Ное 2016, 17:37

Здравейте, бихте ли коментирали , имам ли повод за тревога с тези резултати:

FT3 - 14,36 pmol/l Ref. 7.50-21
TSH - 1,22 ulU/ml Ref. 0.38-5.33
FT4- 3.87 pg/ml Ref. 2.50-3.90

на 40 години съм. на скоро изживях голям стрес.
От тогава имам симптоми на тревожност, усещане за студ, апатия и страхове.
koki.krokodila
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Ное 2016, 17:32

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот koki.krokodila » 18 Ное 2016, 15:24

Забравих , да спомена , че съм жена.
Благодаря Ви.
koki.krokodila
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Ное 2016, 17:32

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 20 Ное 2016, 11:17

koki.krokodila написа:Здравейте, бихте ли коментирали , имам ли повод за тревога с тези резултати:

FT3 - 14,36 pmol/l Ref. 7.50-21
TSH - 1,22 ulU/ml Ref. 0.38-5.33
FT4- 3.87 pg/ml Ref. 2.50-3.90

на 40 години съм. на скоро изживях голям стрес.
От тогава имам симптоми на тревожност, усещане за студ, апатия и страхове.

Уважаема koki.krokodila,
Изследванията Ви са в референтни граници, по друг начин казано са нормални. Оплакванията Ви не са свързани със заболяване на щитовидната жлеза. Възможно е да са свързани със стреса, който сте изживяли. Потърсете помощ и в тази насока.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Rumi_ » 22 Ное 2016, 18:21

здравейте оперирана съм преди 5 години и половина от киста аденом.Отстранена ми е много малка част от десния лоб и до момента не съм пила никакви лекарства,изследванията ми бяха добри.Миналата седмица бях на ехограф и казаха,че всичко е наред.Вчера си пуснах изследвания и днес резултата ми е такъв:
TSH 3,61 при реф.с-сти 0,38-4,60 и fT4 9,65 при реф.ст-сти 10,6-22,0 Нещо май не е както трябва?
Rumi_
 
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Ное 2016, 18:13

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 24 Ное 2016, 12:05

Rumi_ написа:здравейте оперирана съм преди 5 години и половина от киста аденом.Отстранена ми е много малка част от десния лоб и до момента не съм пила никакви лекарства,изследванията ми бяха добри.Миналата седмица бях на ехограф и казаха,че всичко е наред.Вчера си пуснах изследвания и днес резултата ми е такъв:
TSH 3,61 при реф.с-сти 0,38-4,60 и fT4 9,65 при реф.ст-сти 10,6-22,0 Нещо май не е както трябва?

Уважаеми Rumi_,
не съм сигурна дали тези резултати са реалистични. Би трябвало първо да се промени ТСХ, а после ФТ4. Все пак е възможно е и да има и друга причина за промяната в хормоните. Бих Ви препоръчала да повторите хормоните след 1 м и така да се вземе решение дали да се лекувате или не.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот nadia.terzieva » 02 Дек 2016, 02:28

Здравейте, имам следния проблем - преди менструация - може би седмица или няколко дни имам ден в който ме обливат топли и студени вълни, потя се и после ми става студено. Но отшумява за един ден. Преди не съм имала такива проблеми. На 38 години съм. Чувствам се много изморена от няколко дни. Пия витамини B комплекс. Ужасно съм изморена. Работя от вкъщи...имам стрес... психологически...живея в чужбина и съм без работа....мисля, че съм и малко депресирана....спя повече от обикновеното.
Дали имам проблеми с щетовидната жлеза?
nadia.terzieva
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Дек 2016, 02:23

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот tina.petrova » 02 Дек 2016, 10:13

Здравейте!
На 28г съм и преди около 3м. ми се появи топче в областта на гушата.Започна да расте според мен и към днешна дата започва от време на време да ме притиска.Понякога се чувствам все едно имам заседнал залък в гърлото.Като симптоми имам обилно изпотяване през нощта,ужасно мазна коса,косопад,чупещи се нокти. Често ми се мени и настроението.Както съм усмихната и весела,така ме стяга нещо,става ми тягасно,обвзема ме чувство на страх и започвам да се изнервям от най-малкото.Получавам и сърцебиене и ми се ускорява рязко пулса.С килограмите също става нещо,защото за 1 месец качвам и свалям 5-6кг.

Правих си хормонални изследвания и ехограф.Резултатите от кръвните изследвания са:FT4-14.69 (12-22);TSH-1.04 (0.27-4.2);TPO-11.84 (<34).Ехографа показа множество възли.Не мога да разчета точно какво са написали,но от това което чух само в десния лоб имам малка част незасегната.Имам 3 големи възела,които са с размер 26/17/26мм;21/12/18мм;32/24/34мм;истмус 17мм.Като имам и такива с течност.Според докторите сега ми притискат трахеята и се налага да ме оперират.

Според вас налага ли се тази операция,няма ли възможност с лекарства да се намалят тези възли и ако не се оперирам какво ще се случи в бъдеще?
Благодаря предварително!
tina.petrova
 
Мнения: 9
Регистриран на: 14 Юли 2015, 13:18

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 04 Дек 2016, 17:17

nadia.terzieva написа:Здравейте, имам следния проблем - преди менструация - може би седмица или няколко дни имам ден в който ме обливат топли и студени вълни, потя се и после ми става студено. Но отшумява за един ден. Преди не съм имала такива проблеми. На 38 години съм. Чувствам се много изморена от няколко дни. Пия витамини B комплекс. Ужасно съм изморена. Работя от вкъщи...имам стрес... психологически...живея в чужбина и съм без работа....мисля, че съм и малко депресирана....спя повече от обикновеното.
Дали имам проблеми с щетовидната жлеза?

Уважаема nadia.terzieva,
Възможно е да имате заболяване на щитовидната жлеза. Това може да се докаже или отхвърли само с провеждане на изследвания. Възможно е обаче да имате проблем от съвсем друго естество. Без преглед и провеждане на насочени изследвания всичко е спекулиране.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 04 Дек 2016, 18:04

tina.petrova написа:Здравейте!
На 28г съм и преди около 3м. ми се появи топче в областта на гушата.Започна да расте според мен и към днешна дата започва от време на време да ме притиска.Понякога се чувствам все едно имам заседнал залък в гърлото.Като симптоми имам обилно изпотяване през нощта,ужасно мазна коса,косопад,чупещи се нокти. Често ми се мени и настроението.Както съм усмихната и весела,така ме стяга нещо,става ми тягасно,обвзема ме чувство на страх и започвам да се изнервям от най-малкото.Получавам и сърцебиене и ми се ускорява рязко пулса.С килограмите също става нещо,защото за 1 месец качвам и свалям 5-6кг.
Правих си хормонални изследвания и ехограф.Резултатите от кръвните изследвания са:FT4-14.69 (12-22);TSH-1.04 (0.27-4.2);TPO-11.84 (<34).Ехографа показа множество възли.Не мога да разчета точно какво са написали,но от това което чух само в десния лоб имам малка част незасегната.Имам 3 големи възела,които са с размер 26/17/26мм;21/12/18мм;32/24/34мм;истмус 17мм.Като имам и такива с течност.Според докторите сега ми притискат трахеята и се налага да ме оперират.
Според вас налага ли се тази операция,няма ли възможност с лекарства да се намалят тези възли и ако не се оперирам какво ще се случи в бъдеще?
Благодаря предварително!

Уважаема tina.petrova,
При наличие на много възли в щитовидната жлеза, най-големият от които е над 3 см при 28 годишен пациент мисля, че операция е наложителна. Такива заключения трябва да се направят от лекаря, който Ви е преглеждал, защото само той знае какво е видял.
Няма как да се премахне каквото и да е образувание, където и в организма без инвазивна процедура, каквато е и операцията. Тава важи и за образуванията в щитовидната жлеза (възлите). Няма как да се предполага, че с медикамент може да се стигне до намаляване или изчезване на възел.
Ние и към момента не знаем достатъчно за възлите Ви, за да дадем предположение какво ще се случи в бъдеще. Към момента не е известно дали са доброкачествени или злокачествени /съмнение за техния характер има само доктора осъществил прегледа спрямо ехографските им характеристики/. Щом се говори за симптоми на притискане не мисля, че е трябва да чакате прекалено дълго. Вие вече имате усложнение от наличието на образуванията в щитовидната жлеза. Другата вероятност е да се промени функцията на щитовидната жлеза. Щом не се доверявате на преценката на колегата потърсете друго мнение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта