Екзема - FAQ, мнения, въпроси, коментари

Re: Екзема - FAQ, мнения, въпроси, коментари

Мнениеот Dr Violina Todeva » 08 Авг 2011, 17:23

smilinglady написа:Здравейте.
От 3 години имам зачервяване на крака. Ще приложа снимка. Бих искала да помоля да ме насочите с какво бих могла да мажа. Не искам кортикостероиди, а по скоро кремчета от рода на авен, юсерин, а-дерма и други. Успокоява ми се от цинковата мас, но не изчезва. Ще съм блАГОДАРНА НА ЕВЕНТУАЛЕН ОТГОВОР.
http://meameamea.snimka.bg/other/ekzema-na-kraka.608835.24356102

Здравейте, Smilinglady!

Разгледах внимателно снимките, които сте приложила.

За съжаление качеството не е много добро, но прави впечатление, че има оформена плака и корички, които имат жълтеникав цвят. Това е белег за инфекция и се налага да се вземе микробиологично изследване, защото може да има насложена вторична инфекция.

Съветвам Ви да посетите кожен лекар, само така може да се постави точна диагноза и да се избере подходящо лечение. Необходимо е да Ви прегледат, да се определи състоянието на кожата, а също така на ноктите и на вените.

Използването на кортикостероид не е задължително, а ако Ви предпишат такъв ще е за кратък интервал от време, а освен това най-вероятно ще е комбиниран препарат. След като премине екземата вече може да се използва подходяща медицинска козметика за поддържане.
д-р Виолина Тодева
Специалист Дерматология, Венерология и Естетична Дерматология
www.todeva.com
violina@todeva.com
+ 359 88 7 851 865
Аватар
Dr Violina Todeva
Модератор
 
Мнения: 3295
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:41

Re: Екзема - FAQ, мнения, въпроси, коментари

Мнениеот smilinglady » 08 Авг 2011, 19:25

Здравейте,
благидаря Ви за отговора.
Аз ходих вече на лекар и ми изписаха ликоид крем, който е кортикостероид и аз не искам да мажа. Затова се насочих към медицинската козметика. Вече си купих термалната вода на Авен и третирам с нея, освен това си взех и тестери на А-дерма дермалибур и на А-дерма ериаж + Авен цикалфат. Прочетох, че бих могла да третирам и с Дексем крем, който е на билкова основа. Ако знаете нещо повече по моя въпрос ще Ви помоля да ме насочите! Предварително Ви благодаря за евентуален отговор!
smilinglady
 
Мнения: 6
Регистриран на: 04 Авг 2011, 20:51

Re: Екзема - FAQ, мнения, въпроси, коментари

Мнениеот Dr Violina Todeva » 09 Авг 2011, 15:15

smilinglady написа:Здравейте,
благидаря Ви за отговора.
Аз ходих вече на лекар и ми изписаха ликоид крем, който е кортикостероид и аз не искам да мажа. Затова се насочих към медицинската козметика. Вече си купих термалната вода на Авен и третирам с нея, освен това си взех и тестери на А-дерма дермалибур и на А-дерма ериаж + Авен цикалфат. Прочетох, че бих могла да третирам и с Дексем крем, който е на билкова основа. Ако знаете нещо повече по моя въпрос ще Ви помоля да ме насочите! Предварително Ви благодаря за евентуален отговор!

Здравейте, Smilinglady!

По принцип колкото по-малко неща мажете върху кожата, толкова по-добре и е най-добре да следвате инструкциите на лекар, защото в противен случай провеждате самолечение. От снимките, които сте приложила плаката на крака Ви наподобява нумуларна екзема, която изисква провеждане на микробиологично изследване и назначаване на комплексно лечение. Възможно е и да не се касае за нумуларна екзема, а да е екзема на сухата кожа или гъбична инфекция, а в тези случаи лечението е съвсем различно. Възможно е дори мазането на много и различни неща да е довело до появата на този обрив. Ето защо лечението може да се назначи едва след като се постави диагноза.
д-р Виолина Тодева
Специалист Дерматология, Венерология и Естетична Дерматология
www.todeva.com
violina@todeva.com
+ 359 88 7 851 865
Аватар
Dr Violina Todeva
Модератор
 
Мнения: 3295
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:41

Re: Екзема - FAQ, мнения, въпроси, коментари

Мнениеот smilinglady » 09 Авг 2011, 21:53

Моето е контактен дерматит. Изписаха ми локоид крем. Мога ли да мажа с дексем, вместо него? Не искам кортикостероид!!! :( :( :(
Не ме сърби, нямам никакви оплаквания, освен, че е там и не избледнява.
smilinglady
 
Мнения: 6
Регистриран на: 04 Авг 2011, 20:51

Re: Екзема - FAQ, мнения, въпроси, коментари

Мнениеот Dr Violina Todeva » 10 Авг 2011, 14:31

smilinglady написа:Моето е контактен дерматит. Изписаха ми локоид крем. Мога ли да мажа с дексем, вместо него? Не искам кортикостероид!!! :( :( :(
Не ме сърби, нямам никакви оплаквания, освен, че е там и не избледнява.

Здравейте!
За съжаление не мога да Ви отговоря дали ще премине от дексем.
д-р Виолина Тодева
Специалист Дерматология, Венерология и Естетична Дерматология
www.todeva.com
violina@todeva.com
+ 359 88 7 851 865
Аватар
Dr Violina Todeva
Модератор
 
Мнения: 3295
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:41

Re: Екзема - FAQ, мнения, въпроси, коментари

Мнениеот smilinglady » 10 Авг 2011, 14:44

Благодаря Ви за отговора!
smilinglady
 
Мнения: 6
Регистриран на: 04 Авг 2011, 20:51

Re: Екзема - FAQ, мнения, въпроси, коментари

Мнениеот bigkolio » 14 Окт 2011, 03:02

Здравейте
Имам няколко дерматологични въпроса и ако са във вашата компетенция моля да ме извините и да ме насочите към кого да задам въпросите си.
При мен по кожата на ръцете и по точно по пръстите ми и дланта ми се бели кожата.Всъщност на върха на пръстите ми над ноктите където нормално е меко като възглавничка на мен ми се втвърдява кожата.Става толкова твърда ,груба и дебела,че даже при леко порязване не ми потича кръв.По цялата вътрешна страна на дланта ми се появяват кръгчета с мъртва кожа,но не е твърда като на върха.Когато махам парчета от твърдата кожа се отлепят парчета със значителна дебелина,а отдолу кожата е пак мека.След няколко часа пак се втвърдява.Никакви кремове за ръце не успяват да я омекотят.Това не е постоянно състояние на ръцете ми.Появява ми се по-принцип когато барам прах и пръст.
Мога ли някак да предотвратя това да се случи?
В средата на лятото ми се появиха няколко малки бели петънца по раменете ми.За 10-15 дни вече бяха станали доста големи.Имах доста тен и контраста с петната беше фрапиращ.Кожата в петната изглеждаше по розова и по-нежна.Мазах се с низорал крем-спря разпространението им,но не изчезнаха.Сега когато тена ми е поизбелял не се виждат толкова ясно очертанията на петната,но все още са там.Преди седмица се мазах няколко пъти с антимикотичен спирт и с екзодерил крем.Ефект отново не откривам.Какво ще ме посъветвате?
И последно-появяват ми се люспи с големина около зърно леща по веждите,на мустака и на 1-2 места на брадата.Когато се опитам да изчопля люспичките те не падат лесно.Боли и мястото където са били се зачервява.При бръснене е доста неприятно.По веждите е по същия начин.Забелязал съм,че при намокряне изчезват но когато мястото изсъхне се виждат отново.Не се появяват постоянно.Може в месеца само веднъж и да изчезнат за ден,но може и в месеца 5 пъти и да не се махат със седмици.Предимно зимата когато е студено се забелязва учестяване в появата им.Досега не съм открил ефективно средство срещу отстраняването им.
bigkolio
 
Мнения: 8
Регистриран на: 14 Окт 2011, 01:29

Re: Екзема - FAQ, мнения, въпроси, коментари

Мнениеот Dr Violina Todeva » 15 Окт 2011, 22:31

bigkolio написа:Здравейте
Имам няколко дерматологични въпроса и ако са във вашата компетенция моля да ме извините и да ме насочите към кого да задам въпросите си.
При мен по кожата на ръцете и по точно по пръстите ми и дланта ми се бели кожата.Всъщност на върха на пръстите ми над ноктите където нормално е меко като възглавничка на мен ми се втвърдява кожата.Става толкова твърда ,груба и дебела,че даже при леко порязване не ми потича кръв.По цялата вътрешна страна на дланта ми се появяват кръгчета с мъртва кожа,но не е твърда като на върха.Когато махам парчета от твърдата кожа се отлепят парчета със значителна дебелина,а отдолу кожата е пак мека.След няколко часа пак се втвърдява.Никакви кремове за ръце не успяват да я омекотят.Това не е постоянно състояние на ръцете ми.Появява ми се по-принцип когато барам прах и пръст.
Мога ли някак да предотвратя това да се случи?
В средата на лятото ми се появиха няколко малки бели петънца по раменете ми.За 10-15 дни вече бяха станали доста големи.Имах доста тен и контраста с петната беше фрапиращ.Кожата в петната изглеждаше по розова и по-нежна.Мазах се с низорал крем-спря разпространението им,но не изчезнаха.Сега когато тена ми е поизбелял не се виждат толкова ясно очертанията на петната,но все още са там.Преди седмица се мазах няколко пъти с антимикотичен спирт и с екзодерил крем.Ефект отново не откривам.Какво ще ме посъветвате?
И последно-появяват ми се люспи с големина около зърно леща по веждите,на мустака и на 1-2 места на брадата.Когато се опитам да изчопля люспичките те не падат лесно.Боли и мястото където са били се зачервява.При бръснене е доста неприятно.По веждите е по същия начин.Забелязал съм,че при намокряне изчезват но когато мястото изсъхне се виждат отново.Не се появяват постоянно.Може в месеца само веднъж и да изчезнат за ден,но може и в месеца 5 пъти и да не се махат със седмици.Предимно зимата когато е студено се забелязва учестяване в появата им.Досега не съм открил ефективно средство срещу отстраняването им.

Здравейте!

По отношение на първия Ви проблем е добре непрекъснато да използвате омекотяващ и овлажняващ крем за ръце. След като имате натрупване на рогово вещество добре би било този крем да съдържа по-висок процент урея, за да може излющването да става бавно и постепенно, без травмиране. Подходящи за целта са продукти като: Кератолин 12% урея, Eucerin 10% урея, Xerial 10% урея. Това, че продуктите са за тяло, а не за ръце не трябва да Ви притеснява. По-важен е състава. Не забравяйте, че трябва да ги използвате непрекъснато, по няколко пъти на ден и най-добре нищо не отстранявайте насила. За появата на такова вроговяване по ръцете може да са отговорни много и различни причини – професията, хобито, ежедневни ангажименти, фамилност и т.н.

По отношения на втория Ви проблем най-вероятно имате разноцветен лишей, който се причинява от нормално живееща по тялото гъбичка. Ходенето на море и придобиването на тен прави състоянието по-видимо. Може да използвате Nizoral шампоан за ежедневно измиване на тялото за две седмици. Пяната трябва да престои поне 10 минути върху тялото. Кремчетата, които сте използвал също е добре да са за курс от две седмици. Това, което сте прилагал със сигурност е повлияло състоянието, но за съжаление пълно изравняване на тена най-вероятно ще забележите или като изсветлее кожата напълно от тена или след като се сдобиете с нов тен. В някои случаи за това заболяване се предписват и таблетки, които се приемат през устата.

По отношение на третия Ви проблем имате себореен дерматит. Отново Ви съветвам да не чоплите, а да използвате подходящ измивен препарат за лице като Биодерма Sensibio DS измивен гел. За ежедневен крем може да прилагате Биодерма Sensibio DS крем. За съжаление това състояние е хронично и е добре да не спирате да използвате тези продукти.

Поздрави!
д-р Виолина Тодева
Специалист Дерматология, Венерология и Естетична Дерматология
www.todeva.com
violina@todeva.com
+ 359 88 7 851 865
Аватар
Dr Violina Todeva
Модератор
 
Мнения: 3295
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:41

Re: Екзема - FAQ, мнения, въпроси, коментари

Мнениеот bigkolio » 16 Окт 2011, 18:39

Благодаря ви за отговора др.Тодева
bigkolio
 
Мнения: 8
Регистриран на: 14 Окт 2011, 01:29

Re: Екзема - FAQ, мнения, въпроси, коментари

Мнениеот Venito » 07 Мар 2013, 13:51

По краката от време на време се образува нещо като лишей около 4-5 см. Постепенно хваща по-твърда коричка и непрекъснато сърби. Тогава преди няколко години го лекувах с Бивацин по предписание на кожен лекар. Изчезна за известно време и пак се появява периодично. Какво може да бъде това и каква е причината за появата му?
Аватар
Venito
 
Мнения: 38
Регистриран на: 21 Фев 2013, 10:25

ПредишнаСледваща

Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани с кожни и венерически болести

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта