За въпроси: 042/605 300, 0879/005 105, 0893/376 735; help@framar.bg | Abroad: international@framar.bg

Екзема - FAQ, мнения, въпроси, коментари

Заболявания, изследвания, лечение.

Модератор: FramarModKalina

Екзема - FAQ, мнения, въпроси, коментари

Мнениеот Framar.bg » 30 Мар 2011, 16:41

Екземата е реакция на кожата, която възниква под влияние на външни и вътрешни фактори. Характеризира се с обрив под формата на плаки.
Екземата може да протича остро, подостро и хронично. В зависимост от стадия и протичането клиничната картина може да бъде много различна - от зачервяване на кожата, оток, мехурчета, крусти (корички) и сквами (люспи) до инфилтрация и лихенификация (уплътняване).
Терминът екзема е много общ и тук влизат заболявания като:
1. Контактна екзема (контактен дерматит) - с алергична и неалергична етиология
2. Атопична екзема (атопичен дерматит)
3. Себорейна екзема (себореен дерматит)
4. Нумуларна екзема
5. Дисхидротична екзема
6. Микотична екзема
7. Тилотична екзема
8. Фототоксична и фотоалергична екзема
Лечението зависи най-вече от вида и стадия на екземата, от състоянието на кожата, локализацията на процеса, както и общото състояние на организма.
Може да споделите своето мнение и коментари по темата или да зададете Вашите въпроси.
Share in Facebook
Аватар
Framar.bg
Модератор

Re: Екзема - FAQ, мнения, въпроси, коментари

Мнениеот lekarstvo » 31 Мар 2011, 16:01

Използвах един скъп крем за лице и се обринах.Това вид екзема ли е?Сърбеше ме много.
Share in Facebook
lekarstvo

Мнениеот Dr Violina Todeva » 31 Мар 2011, 16:14

lekarstvo написа:Използвах един скъп крем за лице и се обринах.Това вид екзема ли е?Сърбеше ме много.

Най-вероятно сте направила алергична реакция към някоя от съставките. Да, вид екзема е. Преустановете употребата на крема и каквито и да е други козметични продукти. Може да използвате компреси с преварена вода и ако до ден-два не премине се консултирайте с кожен лекар. За сърбежа може да вземете антихистамин (има и такива, които не са с рецепта). След като сте направила такъв тип реакция е добре след отшумяване на оплакванията да направите алергологично тестуване.
Share in Facebook
Д-р Виолина Тодева
Специалист Дерматология и Венерология, МЦ "Сано" - Стара Загора
Консултант на национален здравен портал www.framar.bg
violina_todeva@abv.bg; violina@framar.bg
+ 359 88 7 851 865
Аватар
Dr Violina Todeva
Модератор

Мнениеот lekarstvo » 31 Мар 2011, 16:33

Препоръчайте ми крем, който да си купя.
Share in Facebook
lekarstvo

Мнениеот Dr Violina Todeva » 31 Мар 2011, 16:56

lekarstvo написа:Препоръчайте ми такъв крем, който да си купя.

Избора на крем зависи от типа кожа, възрастта, дали имате други проблеми с кожата - акне, петънца, бръчки и от това дали да бъде дневен или нощен.
Share in Facebook
Д-р Виолина Тодева
+ 359 88 7 851 865
Аватар
Dr Violina Todeva
Модератор

Мнениеот zwezda » 31 Мар 2011, 22:24

Имам обрив от малки мехурчета между пръстите на ръцете. Кожата е по-груба и суха. Не ме боли и малко ме сърби, но се притеснявам. Това екзема ли е? Да не са гъбички?
Share in Facebook
zwezda

Мнениеот Dr Violina Todeva » 01 Апр 2011, 15:03

zwezda написа:Имам обрив от малки мехурчета между пръстите на ръцете. Кожата е по-груба и суха. Не ме боли и малко ме сърби, но се притеснявам. Това екзема ли е? Да не са гъбички?

Начина, по който описвате Вашите оплаквания наподобява на дисхидротична екзема. Обикновено е достатъчно използване на подходящ крем за ръце. Възможно е този тип екзема да се дължи и на гъбички, особено ако имате гъбички по ноктите. Консултирайте се с кожен лекар. Може да се направи изследване, с което да се докаже дали имате гъбична инфекция.
Share in Facebook
Д-р Виолина Тодева
+ 359 88 7 851 865
Аватар
Dr Violina Todeva
Модератор

Мнениеот zwezda » 01 Апр 2011, 22:43

След използването на крем за ръце състоянието на ръцете ми се подобри. Нямам и гъбички по ноктити. Това означава ли че не са гъбички?
Share in Facebook
zwezda

Мнениеот Dr Violina Todeva » 02 Апр 2011, 18:41

zwezda написа:След използването на крем за ръце състоянието на ръцете ми се подобри. Нямам и гъбички по ноктити. Това означава ли че не са гъбички?

Да, възможно е да не се касае за гъбички. Ако обаче имате гъбички по ноктите дори и да е на краката гъбичките трябва да се изключат като причина.
Share in Facebook
Д-р Виолина Тодева
+ 359 88 7 851 865
Аватар
Dr Violina Todeva
Модератор

Мнениеот zwezda » 03 Апр 2011, 00:21

След 3 дни мазане с крем състоянието на кожата се подобри- остана само малък участък на груба кожа с малко люспички.
Има ли значение какъв крем за ръце използвам за по-бързото оздравяване?
Share in Facebook
zwezda

Още по темата от www.framar.bg

А-ДЕРМА ЕКЗОМЕГА МЛЯКО 400 мл.: A-DERMA EXOMEGA LAIT 400 ml. А DERMA EXOMEGA LAIT Екзомега Мляко емолиент за атопична и много суха кожа Кърмачета, деца и възрастни Флакон с помпа 400 мл Предназначение: Екзоме

ЕУЦЕРИН МЕН СИЛВЪР КОМПЛЕКТ: EUCERIN MEN SILVER SET ЕУЦЕРИН MEN SILVER КОМПЛЕКТ Комплектът съдържа: 1. Гел за бръснене Предназначение: За кожа, склонна към раздразнения, обриви и зачервявания след бръсн

Алергичен контактен дерматит мкб L23: Allergic contact dermatitis Алергичният контактен дерматит е забавен вид на индуцирана чувствителност (алергия) в резултат на кожен контакт със специфичен алерген, към който паци

Алергичен контактен дерматит от козметични средства мкб L23.2: Allergic contact dermatitis due to cosmetics Козметичните средства са определени като локално прилагани продукти, които се използват за разкрасяване, почистване или защита на кос

Алергичен контактен дерматит от метали мкб L23.0: Алергичният контактен дерматит е пруритично състояние на кожата, причинено от алергична реакция към вещество (алерген) при контакт с кожата. Той възниква няколко часа или дни сл

www.framar.bg

Следваща

Назад към Хуманна медицина