Kiss666 написа:Здравейте, пред блока ни от няколко месеца имаме едно улично куче, което храним. Млада е, на около година или по- малко. Появи и се силен тик на предния крайник (горе в основата), като забелязвам, че бавно се влошава и функцията на лапата, според мен, намалява. Не я боли, когато я пипна. Не е удряна от кола, появи се сякаш от самосебе си, в началото едва забелезимо, сега е сериозен тик и е постоянен. Не знам до колко е симптом - преди бесше много по - игрива. Освен това стъпва на нея, може да тича, но запова малко да я влачи. Може да се каже, че има апетит. Опасно ли е според вас за живота и, или дали може да е нещо заразно за другите кучета? Същото така има ли някакво неврологично лекарсто, което мога да и взема? Благодаря Ви предварително.
Здравейте Кисс,
Опасността от заразяване на другите животни е минимална, самолечението без правилната диагностика е много опасно и не ви го препоръчвам. Куцотата може да бъде провокирана от множество фактори, част от тях са травматизмът на меките и твърдите тъкани на опорно-двигателната система, рикетсиите, аналните жлези и др.
Започването на лечение изисква диагноза , за което е нужно провеждането на подробен преглед на общото състояние на пациента.
Що се отнася до опасността на живота:
Важно е да се направи тест за МЕК ( Моноцитна ерлихиоза по кучето). Независимо от това, че заболяването се пренася от кърлежите, не бива да се премахва като възможност дори и по това време на годината, не само заради нетипичното време, но и заради дългия скрит период на заболяването и възможността от бавния й развой(на болестта). Ако не бъде овладяно това заболяване е опасно за живота и в крайна сметка да доведе до увреждане на органите и/или смърт.
Друга възможност за това състоянията, макар и по типична за крачетата, а не за лапичките е възпалението на аналните жлези. Макар и по слабо опасно за живота, това състояние не бива да се подценява, особено при липсата на предприети действия за овладяване на инфекцията. Възможно е състояние на дисбаланс на протичането на нервните импулси.При уличните животни е по възможно тази инфекция да достигне до своя най - лош развой -отравянето на кръвта, наречено сепсис. Това е опасна за живота болест, причинена от реакцията на тялото към дадена инфекция. Имунната система на тялото се задейства безконтролно. Ако не бъде лекуван, сепсисът може да предизвика септичен шок и в крайна сметка да доведе до увреждане на органите и/или смърт.
А дори и самата куцота (влачене) може да доведе до невъзможност от достъп до храна и достигане за място на покой, което само по себе си също е животозастрашаващо.
За повече информация, моля свържете се с мен на посочените контакти.
Надявам се да съм бил полезен.
Д-р Искрен Станилов