Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Ако можеха да говорят, но не могат, затова нека поговорим вместо тях. Споделетe всичко за вашите домашни любимци - типични или екзотични.
Онлайн консултация с д-р Искрен Станилов и д-р Деница Русева

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот gerimeri73 » 03 Яну 2013, 08:18

Здравейте!
Имам мъжки котарак на 7 месеца (ориентировъчно) от 2-3 седмици започна да си маркира територия. Нещо като леко пишкане на различни места из апартамента. През последната седмица обаче, нещата започнаха да стават сериозни. Нещото се случва всеки ден, понякога и по два пъти на ден и трудно откривам къде е за да почистя, защото миризмата е много неприятна. Така или иначе бях взела решение да го кастрирам, но се надявах поне до годинка да изкараме...Има ли някакви опасности за котето и как би се отразила една такава ранна кастрация? Благодаря Ви!
gerimeri73
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Яну 2013, 08:03

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Iskren Stanilov » 03 Яну 2013, 23:27

[quote="gerimeri73"]

Здравейте!
Имам мъжки котарак на 7 месеца (ориентировъчно) от 2-3 седмици започна да си маркира територия. Нещо като леко пишкане на различни места из апартамента. През последната седмица обаче, нещата започнаха да стават сериозни. Нещото се случва всеки ден, понякога и по два пъти на ден и трудно откривам къде е за да почистя, защото миризмата е много неприятна. Така или иначе бях взела решение да го кастрирам, но се надявах поне до годинка да изкараме...Има ли някакви опасности за котето и как би се отразила една такава ранна кастрация? Благодаря Ви![/quot

Здравейте, Gerimeri

Първо да ви пожелая успешна година изпълнена с много здраве и радости.

Относно вашите притеснения за възрастта - бъдете спокойна.
Що се отнася до пълна упойка, всяка една такава крие своя риск, а той е - невъзможност за излизане от нея. Казано по общо, поради индивидуалната реакция на организма на вашия любимец.
Но от друга страна, кастрацията е една рутинна операция и вярвам, че вашия Ветеринарен лекар ще се справи без проблеми.

За повече информация относно самата операция, като техника или анестезиологичен риск при подвеждането на пациента под пълна упойка, пишете допълнително.

С уважение,
Д-р Искрен Станилов
С поздрав,
Д-р Искрен Станилов

За контакти: Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Iskren Stanilov
 
Мнения: 99
Регистриран на: 21 Сеп 2011, 11:30

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Kiss666 » 21 Яну 2013, 01:35

Здравейте, пред блока ни от няколко месеца имаме едно улично куче, което храним. Млада е, на около година или по- малко. Появи и се силен тик на предния крайник (горе в основата), като забелязвам, че бавно се влошава и функцията на лапата, според мен, намалява. Не я боли, когато я пипна. Не е удряна от кола, появи се сякаш от самосебе си, в началото едва забелезимо, сега е сериозен тик и е постоянен. Не знам до колко е симптом - преди бесше много по - игрива. Освен това стъпва на нея, може да тича, но запова малко да я влачи. Може да се каже, че има апетит. Опасно ли е според вас за живота и, или дали може да е нещо заразно за другите кучета? Същото така има ли някакво неврологично лекарсто, което мога да и взема? Благодаря Ви предварително.
Kiss666
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Яну 2013, 01:24

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Iskren Stanilov » 24 Яну 2013, 11:06

Kiss666 написа:Здравейте, пред блока ни от няколко месеца имаме едно улично куче, което храним. Млада е, на около година или по- малко. Появи и се силен тик на предния крайник (горе в основата), като забелязвам, че бавно се влошава и функцията на лапата, според мен, намалява. Не я боли, когато я пипна. Не е удряна от кола, появи се сякаш от самосебе си, в началото едва забелезимо, сега е сериозен тик и е постоянен. Не знам до колко е симптом - преди бесше много по - игрива. Освен това стъпва на нея, може да тича, но запова малко да я влачи. Може да се каже, че има апетит. Опасно ли е според вас за живота и, или дали може да е нещо заразно за другите кучета? Същото така има ли някакво неврологично лекарсто, което мога да и взема? Благодаря Ви предварително.


Здравейте Кисс,

Опасността от заразяване на другите животни е минимална, самолечението без правилната диагностика е много опасно и не ви го препоръчвам. Куцотата може да бъде провокирана от множество фактори, част от тях са травматизмът на меките и твърдите тъкани на опорно-двигателната система, рикетсиите, аналните жлези и др.

Започването на лечение изисква диагноза , за което е нужно провеждането на подробен преглед на общото състояние на пациента.

Що се отнася до опасността на живота:

Важно е да се направи тест за МЕК ( Моноцитна ерлихиоза по кучето). Независимо от това, че заболяването се пренася от кърлежите, не бива да се премахва като възможност дори и по това време на годината, не само заради нетипичното време, но и заради дългия скрит период на заболяването и възможността от бавния й развой(на болестта). Ако не бъде овладяно това заболяване е опасно за живота и в крайна сметка да доведе до увреждане на органите и/или смърт.

Друга възможност за това състоянията, макар и по типична за крачетата, а не за лапичките е възпалението на аналните жлези. Макар и по слабо опасно за живота, това състояние не бива да се подценява, особено при липсата на предприети действия за овладяване на инфекцията. Възможно е състояние на дисбаланс на протичането на нервните импулси.При уличните животни е по възможно тази инфекция да достигне до своя най - лош развой -отравянето на кръвта, наречено сепсис. Това е опасна за живота болест, причинена от реакцията на тялото към дадена инфекция. Имунната система на тялото се задейства безконтролно. Ако не бъде лекуван, сепсисът може да предизвика септичен шок и в крайна сметка да доведе до увреждане на органите и/или смърт.

А дори и самата куцота (влачене) може да доведе до невъзможност от достъп до храна и достигане за място на покой, което само по себе си също е животозастрашаващо.

За повече информация, моля свържете се с мен на посочените контакти.

Надявам се да съм бил полезен.

Д-р Искрен Станилов
С поздрав,
Д-р Искрен Станилов

За контакти: Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Iskren Stanilov
 
Мнения: 99
Регистриран на: 21 Сеп 2011, 11:30

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот iovitka » 05 Фев 2013, 15:26

Здравейте Д-р Станилов,имам куче порода бийгъл на 6 месеца,от известно време се задухва,все едно получава астматичен пристъп и не му достига въздух?Не кашля ,нито пак се изхрачва!
Благодаря предварително
ПОздрави
iovitka
 
Мнения: 1
Регистриран на: 05 Фев 2013, 15:22

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Iskren Stanilov » 06 Фев 2013, 17:21

iovitka написа:Здравейте Д-р Станилов,имам куче порода бийгъл на 6 месеца,от известно време се задухва,все едно получава астматичен пристъп и не му достига въздух?Не кашля ,нито пак се изхрачва!
Благодаря предварително
ПОздрави


Здравейте iovitka,

за проблеми от такъв характер е нужно да се проведе цялостен преглед на вашия любимец. Ако желаете да ви бъда от полза, моля свържете се с мен на посочените в профила ми контакти.

Надявам се, че съм бил полезен.
д-р Искрен Станилов

Dr Iskren Stanilov
С поздрав,
Д-р Искрен Станилов

За контакти: Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Iskren Stanilov
 
Мнения: 99
Регистриран на: 21 Сеп 2011, 11:30

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот herb » 07 Фев 2013, 18:40

Здравейте, д-р Станилов, имам женско куче на 3 години порода Newfoundland. Преди няколко дни е прескочила оградата и е направила белята със съсдеското куче. Какъв препарат ще ми препоръчате да използвам за прекъсване на нежелана бременност при кучетата и в какви срокове е най-добре да се извърши манипулацията?
herb
 
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Фев 2013, 18:36

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Iskren Stanilov » 08 Фев 2013, 00:55

herb написа:Здравейте, д-р Станилов, имам женско куче на 3 години порода Newfoundland. Преди няколко дни е прескочила оградата и е направила белята със съсдеското куче. Какъв препарат ще ми препоръчате да използвам за прекъсване на нежелана бременност при кучетата и в какви срокове е най-добре да се извърши манипулацията?


Здравейте herb,

За прекъсване на нежелана бременност при кучетата се използват хормонални преапарати .Те са ВМП (ветеринарно медицински продукт), които се използват само от ветеринарно медицински специалисти. Неправилната им употреба може да доведе до нежелани последствия.

Такъв продукт е Ализина. Тои е най-ефикасен при прилагането му двукратно през 24h в периода от 7ми до 15ти ден след оплождането като самостоятелна терапия. Може да се използва и след 15тия ден, но не по късно от 45тия ,както в този случай може и да се комбинира с други препарати.
( http://plamenvet.com/pdf/virbac/Plamen. ... isarja.pdf )


Надявам се, че съм бил полезен.
д-р Искрен Станилов
С поздрав,
Д-р Искрен Станилов

За контакти: Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Iskren Stanilov
 
Мнения: 99
Регистриран на: 21 Сеп 2011, 11:30

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Noni » 17 Фев 2013, 02:17

Здравейте, д-р Станилов!

Извинете за дългия пост, но искам да включа всяка потенциално важна информация.

Котката ми е на 15 години. Преди около 8 месеца й беше открит тумор на млечните жлези (при най-близката до предната дясна лапа гърда).

Направиха й първа операция за премахване на тумора + изпратен материал за биопсия, резултатът от която беше „солидна аденокарцинома”. Пратиха ни и на рентгенови снимки, доколкото разбрах с идеята да се види за разсейки. Такива не казаха да има.
На тази първа операция премахнаха и двете най-близки до тумора млечни жлези. След няколко седмици се появиха и други бучки на други места. Продължиха операциите – още 2, като бяха премахнати и всички останали млечни жлези.

Но след време отново се появи бучка на мястото, от което тръгна всичко.
Тогава (към средата на октомври миналата година) смених клиниката, като новите ветеринари направиха още една (4-та) операция за премахване на тумора, но също така предприеха и друго лечение. То включваше следните 3 неща:
- серия от инжекции с препарат „Теранекрон” (1 мл)
- няколко преливания на NaCHO3 (5 мл) (казаха ми, че в общи линии е сода бикарбонат)
- ежемесечни инжекции с тестостерон (0.5 мл)

Известно време (към 2 месеца) нещата изглеждаха укротили се, но наскоро туморът отново започна да се разраства на същото това място, от което тръгна (като точно то вече 2 пъти беше оперирано).
Вече при напипване е близко и до впиване в мускулите, за което ми казаха, че още повече утежнява нещата.

Имаше и друга странна ситуация, която може би е отделен случай, но все пак и за нея да кажа.
Котката ми е кастрирана през 2007 и нормално след това не се е разгонвала.
Но няколко дена след последната хормонална инжекция (от 18 януари) поведението й стана съвсем като на разгонена котка, с всичките типичности. Не знам дали е некачествено кастриране или нещо друго и не знам има ли отношение.

Обратно за тумора.
Потърсих и друг ветеринар за мнение.
Той каза, че трябва съвсем скоро отново да се оперира. Потвърди за опасността от впиване в мускулите, но каза, че все още не изглежда да е късно за успешна операция.
Но също и изрази сериозно несъгласие особено с последната част от лечението – хормоналните инжекции. Според него, този тестостерон не само че е бил безполезен, но и по-скоро можел да подпомогне растежа на тумора, вместо да го потисне.

И така, най-накрая стигаме и до моето питане към вас.
Изглежда операцията е неизбежна, а и искам да продължим борбата и след това.
Затова ви моля за вашите предложения в две посоки:
1. За операцията. Доколкото е ОК да го направите, бихте ли ми препоръчали добър хирург в София (трудно ще ни е да ходим другаде).
2. За друго медикаментозно лечение. Почти отвсякъде чувам, че нещо като химиотерапия за животни специално в България не е особено възможно... но срещнахме някъде предложения примерно за препарати от сорта на tamoxifen.

Благодаря ви за отделеното време и внимание!
Поздрави!
Noni
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Фев 2013, 01:56

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот d.n.petrova » 20 Фев 2013, 08:57

Здравейте!
Имам котка на 13 години,която миналата година кастрирах.Въпреки възрастта й операцията бе успешна и тя бързо се възстанови. Предвид ,че още като малка й падна едно зъбче вследствие на опит да прегризе кабел,тя е с 3 зъба. Даваме й само мека храна-консерви. След кастрацията наддаде на килограми и похърква,но това не ме притеснява.Има подкожно образувание,не точно топче, с неправилна форма.Имаше го и преди кастрацията.Лекарят ни бе казал да избягваме да я милваме/ по коремчето е/. Сега ми се струва ,че и друго се появява,пак по корема. Не дава признаци да я боли нещо,не е неспокойна. Не се тревожех преди появата на второто образувание,защото когато беше по-млада имаше едно,казаха че е мастно,то изчезна след време.Но сега нищо не изчезва и съм много притеснена.
Поздрави и чакам вашето мнение!
d.n.petrova
 
Мнения: 3
Регистриран на: 20 Фев 2013, 08:39

ПредишнаСледваща

Назад към Ветеринарна медицина

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта