Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с физиотерапия, рехабилитация и възстановителни процедури, да споделяте мнение и да получите съвет.

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот asus » 30 Окт 2015, 18:45

Здравейте, баща ми (56 годишен) получи хеморагичен инсулт май месец, като до момента се оплаква от силна болка в лявото рамо (засегнатото), има ли някакъв гел за мазане, за да спре тази болка или си трябва много раздвижване на ръката?
asus
 
Мнения: 1
Регистриран на: 30 Окт 2015, 18:41

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Plamen Georgiev » 02 Ное 2015, 10:01

Здравейте!

Болката в рамото след инсулт е често срещано усложнение. Причината за нея обаче може да бъде свързана с различни проблеми в рамото като: възпаление на структури в областта на рамото, мускулен дисбаланс, конатрактура, увреда на ротаторния маншон, раменна нестабилност, невралгии и др. Именно поради това и лечението на проблема е комплексно и изисква точна диагностика. Може да опитате с мазане с гел, но в повечето от случаите ефекта не е много голям. Най-добрия вариант е баща ви да бъде прегледан от ортопед, който да прецени какво лечение да назначи. Обикновено се прави курс физиотерапия и рехабилитация и се назначават противовъзпалителни медикаменти.

Може да пробвате с обезболяващ и противовъзпалителн гел като ДИЙП РЕЛИФ

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот naskobasko » 10 Дек 2015, 19:54

Здравейте

Имам дете на 2г. и 3 месеца с диагноза ДЦП,спастична хемипареза(Дясностранна).
Това е доста тежка диагноза.Това което виждам аз като проблем е че детето стъпва на пръсти с дясното краче и дясната му ръка е по стегната държи я по свита и я ползва по-малко.Доста е подвижен и пъргав.Когато ходи бавно или стои на едно място стъпва на цяло краче, но когато започне да се движе по бързо с десния крак стъпва на пръсти.
Искам да попитам дали може да използваме Магнезиев масажен гел по време на масажите и рехабилитациите и дали това ще му помогне по някакъв начин.
Според това което виждам в детето си мисля че има проблем с ахилесовото сухожилие.

Благодаря ви предварително.
Атанас Атанасов
naskobasko
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Дек 2015, 19:45

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Plamen Georgiev » 14 Дек 2015, 17:22

Здравейте!

Магнезиевият гел или олио се продават като натурални продукти. Те имат много малко общи противопоказания, но трябва да се прилагат с повишено внимание при деца и хора с чувствителна кожа. Причината за това е, че високата концентрация на магнезиеви соли може да причини чувство за парене или локална реакция. Понеже вашето дете е на 2 години, то такива продукти трябва да се прилагат с особено внимание и само след консултация с лекар. Именно поради тази причина лекарят най-вероятно ще ви каже, че не е подходящо, защото може да предизвика кожна реакция.

Ако лекарят прецени, че може да правите масажи с такова олио или гел, най-добре се консултирайте и с физиотерапевт, работил с такива продукти с деца и имайте предвид следните неща:

Пробвайте гела първо върху вас и нанесе малко количество гел върху малко по чувствителна зона, например задната част на ръката. Следете за парене и зачервяване.

Различните продукти могат да имат различна концентрация.

Ако при вас няма реакция от съответния продукт, чак тогава може да пробвате върху детето, но задължително с по-малка концентрация.

Преди употреба първо разредете една част от гела с две части вода и оставете да я поеме. Направете тест на малък участък от кожата на детето и изчакайте. Ако започне да се зачервява или да го дразни, изтрийте с мокра кърпа и изплакнете.

Имайте предвид, че детската кожа е доста чувствителна и в последствие може да се получи засушаване или други кожни проблеми.

Надяваме се информацията да ви бъде полезна.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот bojo » 06 Фев 2016, 11:07

Здравейте д-р Георгиев,
Близо две години страдах от хронични болки в коремните мускули, вследствие от претрениране при коремни преси и многократно хронифициране на същото, като си мислех, че е просто мускулна треска.
Да уточня, че съм на 48 г. и съм лекоатлет - спринтьор и се опитвам след повече от 20 г. прекъсване да се върна във ветеранския спорт.
Познат специалист по спортна травматология го определи като инсерционит, но не съм сигурен. Симптомите са само болки в коремните мускули/също като при мускулна треска/, понякога преминават и към захватното място на адуктора към срамната кост. Та вследствие на това, че си тренирам редовно/правих няколко прекъсвания от по 2-3 месеца без никакъв ефект/ – колкото позволяват болките, те не отшумяваха почти 2 години.Особено се изостря и е почти непоносима болка при спринтове на 100%.
След 2-3 месеца без оплаквания, преди няколко дни се появи отново след един крос от 15 км? Веднага започнах да пия МИГ 400 и още на другия ден отшумя напълно. И аз извърших великата глупост още същия ден да отида да правя отсечки на 100% Болката се изостри още-повече.Продължих с МИГ 400 – в рамките на 4-дневния цикъл и ето, че вече пак съм добре.
Въпросът ми е колко време следва да почивам преди да го натоваря на 100%.
Става въпрос, че повече от 2-3 дни пълна почивка не мога да си позволя. Предстои Балканиада след около месец.
bojo
 
Мнения: 3
Регистриран на: 06 Фев 2016, 10:40

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Plamen Georgiev » 09 Фев 2016, 17:25

Здравейте!

Поздравления за това, че сте решили да се върнете към спорта, но бъдете малко по-внимателен с максималните натоварвания.

По това, което ми описвате, най-вероятно наистина се касае за инсерционит или друго микротравматично увреждане. Още повече, това че се повлиява от нестероидни противовъзпалителни средства, говори за някакъв възпалителен процес на мускулите и сухожилията. Това е най-големия проблем на всички хронични заболявания, че всяко едно пиково натоварване може да ги обостри и болката да се появи отново. Това че след появата на болката сте продължили да натоварвате, най-вероятно е довело до задълбочаване на проблема. При хроничните травми на сухожилията, проблемът идва от това, че те са слабо еластични и при голямо натоварване се получават малки разкъсвания, най-често в областта на заглавното им място (инсерцията). След това се появява възпаление, а всяко допълнително натоварване нанася още травми и го обостря. От друга страна, самите сухожилия са слабо кръвоснабдени и това изключително много забавя процеса им на възстановяване.

Моят съвет е да продължите с противовъзпалителните лекарства, но натоварването увеличавайте постепенно. Започнете с по-леки кросове, постепенно увеличавайте натоварването по дни и следете нещата. Ако болката започне да се обажда, намалете темпото и най-важното - не бягайте с болка. За съжаление хроничните травми са трудни за лечение и изискват продължително време за възстановяване. Не може да се каже колко време е нужно, за да се възстановите напълно, понеже има много фактори. Потърсете помощта на спортен рехабилитатор, който да работи с вас. Задължително правете достатъчна загрявка и стречинг упражнения след тренировка.

Повече информация може да прочетете в статиите:

Възстановителна програма за връщане към бягане след травма

Кремове, гелове и унгвенти използвани в спорта

микротравматични увреждания в спорта

Стречинг упражнения след бягане

Спортен травматизъм

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот bojo » 09 Фев 2016, 21:04

Благодаря!
А до колко дни мога да продължа с МИГ 400, след като на листовката пише макс 4 дни прием и след консултация с лекар евентуално продължаване на приема?
bojo
 
Мнения: 3
Регистриран на: 06 Фев 2016, 10:40

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Plamen Georgiev » 10 Фев 2016, 19:38

Здравейте !

На такъв тип лекарства винаги пише, че ако болката не отшуми до няколко дни, трябва да се потърси консултация с лекар. Това не означава, че лекарството не може да се приема по-продължително време, а че трябва да се намери причината за болката. Във вашия случай е добре да се консултирате с лекар, който да прецени колко време е удачно да го приемате и какви допълнителни лекарства може да са от полза. Имайте предвид, че този тип лекарства приемани по-продължително през устата могат да причинят проблеми със стомаха, поради което е добре да се комбинират с такива, които да го защитят. Най-добре е преценката да се направи от лекар!

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Maria Georgieva » 19 Мар 2016, 23:41

Здравейте д-р Георгиев,

Преди 3-4 месеца при битов инцидент ударих дланите на двете си ръце, в близост до китките. Освен болката нямах други симптоми. Около месец по-късно случайно напипах нещо като топче в тази област (в долния десен ъгъл на лявата длан), което свързах с това, че ми беше правен скенер на коремни органи ден по-рано. Ходих на ортопед и след това на физиотерапия и ми беше казано, че няма как да е от скенера, а най-вероятно е от травмата при удара. Ортопедът каза, че на рентгеновата снимка няма следи от счупване и топчето вероятно е хематом. След това физиотерапевтката каза, че е ганглион и, че също така вижда на снимката леко изместване на ставата на палеца. Правиха ми 7 дни процедури (ВЧТ, НЧТ, ултразвук), в резултат на което нямаше голямо подобрение и ме посъветваха след месец да направя снимки на двете ръце и да отида за още един курс процедури.
Наскоро направих нови снимки и отидох отново на ортопед, който да ги види и да ме прати на физиотерапия. Той също каза, че е нямало счупване и става въпрос вероятно за хематом, който обаче няма как да се види на снимката. На физиотерапия отидох на друго място, където ми правеха процедури СЧТ и нискочестотно магнитно поле (едновременно), и ултразвук. Последният път при подаване на ток към електродите, токовият импулс беше толкова силен за няколко секунди, че изпитах доста силна болка. В резултат на това вече седмица имам болка от външната част на ръката (дланта), точно където усетих болката при подаването на тока, като болката наподобява усещането при изгаряне. Наболява ме също така китката и над китката. Имах и изтръпване на цялата ръка на сутринта, ден след процедурата. Интересува ме дали това погрешно подаване на твърде силен ток може да е оказало някакви сериозни последици и какво точно е причинил? Аз имам диабетна полиневропатия и не знам дали това може да влоши състоянитето ми. Казаха ми, че било безвредно и се случвало при нагласяне на точния ток, но аз се притеснявам, че все пак може да са се получили някакви минимални вътрешни изгаряния или нещо подобно и не знам доколко нещата са възвратими.
Също така ви изпращам първоначалната снимка на лявата ръка, както и снимката на двете ръце, направена преди около 2 седмици, ако може да ми кажете какво според вас е състоянието на ръцете ми и дали може да се определи дали това образувание на лявата ръка е хематом, ганглион или нещо друго.

Img0001.jpg
Img0001.jpg (26.21 KiB) Прегледано 1269 пъти

Img2.jpg
Img2.jpg (28.06 KiB) Прегледано 1269 пъти


Благодаря Ви предварително!
Мария
Maria Georgieva
 
Мнения: 8
Регистриран на: 19 Мар 2016, 22:46

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Plamen Georgiev » 21 Мар 2016, 17:21

Здравейте!

На рентгеновите снимки не виждам счупвания, деформации или размествания. Това което напипвате е възможно да е както вследствие на хематом, така и да е ганглион. И в двата случая обаче нямате причина за притеснение, защото те рядко създават някакви грижи или причиняват болка. Ганглионът е образувание, което се получава поради разслояване на ставната капсула и събиране на течност, което не е сериозен проблем, ако не се притискат важни структури. Ако се е получил хематом, може тялото да го ограничило със съединителна тъкан и пак да се получи топче. И в този случай не би трябвало да Ви пречи.

При физиотерапията може да се получил моментен пик на тока, но това трудно може да доведе до някакви сериозни увреждания и изгаряне. Просто може да имате дискомфорт няколко дни след процедурата и сетивни нарушения. Ако все пак нещата се влошат може да се консултирате с личния си лекар.

Повече за ганглиона може да научите от статията -ганглионова киста

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

ПредишнаСледваща

Назад към Физиотерапия и рехабилитация

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта