Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 13 Апр 2014, 15:43

Тук може да зададете въпроси, свързани с остеопорозата и нарушенията в калциево-фосфорния метаболизъм!

Подробна информация за остеопорозата може да прочетете в секцията "Здравни проблеми" на сайта: Остеопороза

Повече информация за д-р Йорданова можете да откриете в справочника на Фрамар.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот pepa1974 » 16 Апр 2014, 13:17

Трябва ли профилактика за остеопорозата?
pepa1974
 
Мнения: 367
Регистриран на: 02 Дек 2013, 20:20

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 18 Апр 2014, 18:38

pepa1974 написа:Трябва ли профилактика за остеопорозата?

Уважаема pepa1974,
Да, трябва. Профилактиката трябва да почне от най-ранна възраст и включва редовна физическа активност и здравословно хранене. Също така трябва да се намали и въздействието на вредните фактори - спиране на тютюнопушене, ограничаване на консумацията на алкохол, както и умерен прием на кафе.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот pepa1974 » 22 Апр 2014, 15:51

Благодаря за бързия отговор. А какво означава " умерен прием на кафе" и трябва ли да се правят изследвания и от колко годишна възраст?
pepa1974
 
Мнения: 367
Регистриран на: 02 Дек 2013, 20:20

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 23 Апр 2014, 19:06

pepa1974 написа:Благодаря за бързия отговор. А какво означава " умерен прием на кафе" и трябва ли да се правят изследвания и от колко годишна възраст?

Уважаема pepa1974,
Консумацията на повече от 3 кафета (или други кофеин съдържащи напитки) повишават риска от остеопороза.
Поставянето на диагноза остеопороза става чрез изследване на костната минерална плътност. Метод на избор е DXA. Решението за насочване на пациент за изследване се взема от лекар, като се имат предвид наличните рискови фактори. Препоръчва се изследване на постменопаузални жени и мъже над 50 год с налични рискови фактори. При жени над 65 г е препоръчително да се направи измерване на костната плътност.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот Desitakeva » 04 Юли 2014, 17:00

Здравейте Д-р Йорданова,
Имам следния въпрос към вас. Оперирана съм от карцином на щитовидната жлеза, като е отстранена цялата жлеза и част от паращитовидните жлези. Поради недостиг на паратхормон, имам и недостиг на витамин Д, съответно ниски нива на Ca и Ca+ в кръвта. След "консултация с ендокринолог" ми бяха изписани по 15 капки вигантол и 6 таблетки от 600мг. калций дневно :shock: ??? Пия ги засега де, но станаха четири месеца от операцията, а нивата на калций още са под нормата и ми изтръпват крайниците, не ми се мисли какво се случва с бъбреците ми. Интересува ме, защо не ми изписаха Рокалтрол и ако си закупя от него, ще трябва ли да пия допълнително калций или една таблетка Рокалтрол дневно ще е достатъчна за да се регулира калциевата и фосфорната обмяна. Освен това, ако пия Рокалтрол, на колко време трябва да се проследяват нивата на Вит.Д, калций и фосфор в кръвта.
Задавам въпросът тук, тъй като след операцията направих доста консултации с какви ли не специалисти, съответно доста добре подплатени финансово и за съжаление не получавам адекватни отговори на въпросите си :roll:
Изображение
Аватар
Desitakeva
 
Мнения: 1
Регистриран на: 04 Юли 2014, 16:47
Местоположение: София

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 05 Юли 2014, 09:39

Desitakeva написа:Здравейте Д-р Йорданова,
Имам следния въпрос към вас. Оперирана съм от карцином на щитовидната жлеза, като е отстранена цялата жлеза и част от паращитовидните жлези. Поради недостиг на паратхормон, имам и недостиг на витамин Д, съответно ниски нива на Ca и Ca+ в кръвта. След "консултация с ендокринолог" ми бяха изписани по 15 капки вигантол и 6 таблетки от 600мг. калций дневно :shock: ??? Пия ги засега де, но станаха четири месеца от операцията, а нивата на калций още са под нормата и ми изтръпват крайниците, не ми се мисли какво се случва с бъбреците ми. Интересува ме, защо не ми изписаха Рокалтрол и ако си закупя от него, ще трябва ли да пия допълнително калций или една таблетка Рокалтрол дневно ще е достатъчна за да се регулира калциевата и фосфорната обмяна. Освен това, ако пия Рокалтрол, на колко време трябва да се проследяват нивата на Вит.Д, калций и фосфор в кръвта.
Задавам въпросът тук, тъй като след операцията направих доста консултации с какви ли не специалисти, съответно доста добре подплатени финансово и за съжаление не получавам адекватни отговори на въпросите си :roll:

Уважаеми Desitakeva,
Не мога да кажа защо не Ви включват лечение с Рокалтрор. Трябва да видя документацията Ви.
Ако има постоперативен хипопаратиреоидизъм трябва да се мисли за промяна в лечението.
Препоръчвам Ви да си направите актуални изследвания на РТН, Са, Ca+ и Р и да проведете консултация с ендокринолог. Трябва да се прецени дали хипопаратиреоидизмът е транзиторен или траен и да се преосмисли лечение. Ако се потвърди диагнозата може да се отпусни Рокалтрол и по линия на НЗОК.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот villyframar » 31 Юли 2014, 14:58

Д-р Йорданова, привет!

Към Вас ме насочи администраторът на сайта по повод следния въпрос:
Мога ли да приемам "Колаген комплекс", когато започвам лечение на остеопороза с Prolia (ампули)?
Задавам въпроса, защото във фармакодинамиката на Пролията е описано, че намалява серумния маркер за костна резорбция -
С телопептид от колаген -тип 1 (CTX). Не съм на ясно със смисъла на това описание, но асоциативно разбирам, че има връзка с колагена в организма.
Преди месец лежах в Ревматологично отделение. Направените Ro-графии показаха множество гръбначни проблеми в торакален и лубален дял, както и
проблеми с китките и дланите особено на лява ръка. Сонографията на ТБ стави показа дегеративни промени от 2-ра степен двустранно.
Тъй като клиничната пътека завърши, след изписването си направих - Денситометрия на шийката на тазобедрената става. Резултатите са:
Z-score: - 2.1 и T- score: -3.0. На 60 г съм, 164 см и 59 кг. Заключението е остеопороза. Особеното в случая се оказа обстоятелството, че два месеца
по-рано, същото изследване но на гръбнака не даде никакви отклонения - Z-score:1.2 и T- score: - 0.2. Рентгенолозите допуснаха, че има отлагания и
е необходимо по-задълбочено изследване. Това наложи моята хоспитализация. За жалост клиничните пътеки не позволяват добро диагностициране, а от там и подходяща терапия.
Така, че пациентите ще трябва да помагаме в тези процеси :) ! Отбелязвам още, че от 2010 год съм с тотална хистеректомия (кисти и миоматозни възли) извършена
от проф. Г.Горчев без последваща хормонозаместителна терапия. От няколко месеца забелязах значително отпускане на кожата и понеже имам регостриран
пролапс на митралната клапа ( 2 степен?) се притеснявам да не настъпят усложнения. Затова допуснах, че колагенът е подходяща превенция.
От параклиничните изследвания в болницата: TSH = 0.44 и FT4 = 9.03, Ca++ = 1.26 , P=1.33.

Извинете за дългия текст!

Благодаря Ви!
villyframar
 
Мнения: 1
Регистриран на: 31 Юли 2014, 12:15

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 31 Юли 2014, 17:19

villyframar написа:Д-р Йорданова, привет!

Към Вас ме насочи администраторът на сайта по повод следния въпрос:
Мога ли да приемам "Колаген комплекс", когато започвам лечение на остеопороза с Prolia (ампули)?
Задавам въпроса, защото във фармакодинамиката на Пролията е описано, че намалява серумния маркер за костна резорбция -
С телопептид от колаген -тип 1 (CTX). Не съм на ясно със смисъла на това описание, но асоциативно разбирам, че има връзка с колагена в организма.
Преди месец лежах в Ревматологично отделение. Направените Ro-графии показаха множество гръбначни проблеми в торакален и лубален дял, както и
проблеми с китките и дланите особено на лява ръка. Сонографията на ТБ стави показа дегеративни промени от 2-ра степен двустранно.
Тъй като клиничната пътека завърши, след изписването си направих - Денситометрия на шийката на тазобедрената става. Резултатите са:
Z-score: - 2.1 и T- score: -3.0. На 60 г съм, 164 см и 59 кг. Заключението е остеопороза. Особеното в случая се оказа обстоятелството, че два месеца
по-рано, същото изследване но на гръбнака не даде никакви отклонения - Z-score:1.2 и T- score: - 0.2. Рентгенолозите допуснаха, че има отлагания и
е необходимо по-задълбочено изследване. Това наложи моята хоспитализация. За жалост клиничните пътеки не позволяват добро диагностициране, а от там и подходяща терапия.
Така, че пациентите ще трябва да помагаме в тези процеси :) ! Отбелязвам още, че от 2010 год съм с тотална хистеректомия (кисти и миоматозни възли) извършена
от проф. Г.Горчев без последваща хормонозаместителна терапия. От няколко месеца забелязах значително отпускане на кожата и понеже имам регостриран
пролапс на митралната клапа ( 2 степен?) се притеснявам да не настъпят усложнения. Затова допуснах, че колагенът е подходяща превенция.
От параклиничните изследвания в болницата: TSH = 0.44 и FT4 = 9.03, Ca++ = 1.26 , P=1.33.

Извинете за дългия текст!

Благодаря Ви!

Уважаема villyframar,
Можете да приемате Колаген комплекс. Няма да попречи на лечението на остеопорозата.
Колагенът e основен структурен компонент на много тъкани в организма. Има няколко вида колаген в организма. В костта има основно колаген тип 1. При разграждане на костта колагенът се разрушава. При разрушаването на колагена се образуват разградни продукти. Чрез тяхното измерване може да се прецени, че костта се разгражда. Такъв маркер е CTX. Когато даден медикамент намалява CTX означава, че намалява разрушаването на костта.
Разликата в костната плътност в двете зони е голяма. Трябва да се направи анализ защо това е така.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот sunchai » 01 Авг 2014, 19:54

Здравейте,
На 38 г ми оперираха две трети о т стомаха. След 5 г вече имах остеопороза , макар че имах цикъл.От тогава водя борба с това коварно заболяване.Имам артроза в гръбнака след падане от високо.След много опити с какво ли не намерих най подходящото за мен лечение-Миакалцик.Нищо , което приемах през устата, не ми помагаше. Но за мое най голямо съжаление миналата година спряха това лекарство с обяснение ,имало риск от рак.Опитах една година с по три шишета шуслерови соли- 1, 2 и 11, но показателите от 1,9 се качиха на 2,3 и започнаха болките отново.Сега съм на неокалцин,-чудя се, като и той съдържа калцитонин как не е опасен за моето здраве-но няма никаква полза от него.Болките продължават- в костите на краката, гръбнака, тазобедрените стави, ръцете.Изпадам в ужас, ако ще трябва отново да преживея болките и пълзенето по земята.Нямам материална възможност за скъпи препарати.Искам си Миакалцика.Него ползвах през месец- излизаше ми по 25 лв на месец.Опитвам се да дъвча сусам с мед и канела, варя чай от босилек, кисна яйца в лимонов сок, но ползаникаква.От ден на ден ставам все по зле. Моля Ви , дайте ми съвет- каквото и да е , да е инжекций или през носа.Стомашният остатък не ми усвоява калция.На 57 години съм, жена.

Благодаря за тази възможност
sunchai
 
Мнения: 1
Регистриран на: 01 Авг 2014, 19:28

Следваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта