Най-вкусният огретен - кой как го прави?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Най-вкусният огретен - кой как го прави?

Мнениеот mangusta » 20 Сеп 2014, 16:32

Нямам спомени как майка ми правеше огретен, но си спомням вкуса му - неповторимо!
По подобен неповторим начин и изглеждаше
0404p130_gratin-m.jpg
0404p130_gratin-m.jpg (33.8 KiB) Прегледано 3887 пъти
От години не съм правила и наистина не си спомням освен картофки, сиренце и кашкавал, какво друго се слагаше в огретена.
Надявам се някой да ми сподели най-вкусната си рецепта за огретен. Предполагам има различни варианти, затова очаквам да разбера кой как го прави!

П.С. Подсетете ме, че не помня, слагаше ли се бешамелов сос вътре или като заливка, преди да се извади от фурната?
mangusta
 
Мнения: 415
Регистриран на: 31 Яну 2014, 15:23

Re: Най-вкусният огретен - кой как го прави?

Мнениеот LEILA » 20 Сеп 2014, 16:36

Вкъщи го обичаме най-много със сметана, но става доста тежък, затова правя в по-малки количества. Режа на кръгчета картофите, нареждам един пласт, обливам с малко сметана, слагам натрушено сирене, подправки и така, докато не свърша с последен пласт картофи, а накрая правя заливка с малко кис. мляко и едно яйце! Надявам се да ти хареса, напролет е най-вкусен, тъй като слагам пресен лук и пресен чесън! :)
LEILA
 
Мнения: 160
Регистриран на: 10 Май 2014, 10:54

Re: Най-вкусният огретен - кой как го прави?

Мнениеот lini_leni » 21 Сеп 2014, 11:34

огретен с бешамелов сос - не съм чувала, но може и да стане вкусно, само че си е повече играчка, аз го правя с прясно мляко, а ако в комента нямаме вкъщи с кисело и 2 яйза, така че да мине между картофките заливката и да стане като спокка между тях, но варианта, който е дала LEILA, също ми изглежда доста вкусен!
lini_leni
 
Мнения: 491
Регистриран на: 27 Сеп 2013, 12:03

Re: Най-вкусният огретен - кой как го прави?

Мнениеот Mon_ton » 26 Ное 2014, 10:42

Никога не съм правила и това е голям пропуск сякаш, макар че напоследък си мисля, че огретен е всичко, в което има картофи и кашкавал :mrgreen:
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Най-вкусният огретен - кой как го прави?

Мнениеот ramimni » 17 Фев 2017, 15:48

Аз рядко правя, защото ми става един такъв сух, картофите едва да ги преглътнеш. Не знам как да го направя сочен и пухкав, какъвто съм яла.
ramimni
 
Мнения: 499
Регистриран на: 29 Яну 2014, 17:18

Re: Най-вкусният огретен - кой как го прави?

Мнениеот S_Milenska » 17 Фев 2017, 16:58

А каква е разликата между огретена и запеканката?
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Най-вкусният огретен - кой как го прави?

Мнениеот Elica » 20 Фев 2017, 12:36

S_Milenska написа:А каква е разликата между огретена и запеканката?

Огретена сякаш винаги има картофи, докато в запеканката не е необходимо изобщо да има картофи, може да е от броколи, други зеленчуци, и т.н.
Аватар
Elica
 
Мнения: 1721
Регистриран на: 26 Ное 2014, 09:37

Re: Най-вкусният огретен - кой как го прави?

Мнениеот Yunona » 20 Фев 2017, 14:31

S_Milenska написа:А каква е разликата между огретена и запеканката?


Огретенът се прави с картофи, сирене, сос бешамел (масло, брашно, прясно мляко, евентуално яйца).
Запеканка наричаме всякакви зеленчукови, зеленчуково-млечни или зеленчуково- месни ястия, приготвени на фурна (или поне завършени във фурната). Например - запеканка от броколи със сирена, запеканка от картофи, грах, лук, бекон и кашкавал, запеканка с различни зеленчуци и т.н.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Най-вкусният огретен - кой как го прави?

Мнениеот Kaya » 20 Фев 2017, 16:21

Yunona, изумяваш ме какви знания имаш!
Мой любим огретен е от картофи, кашкавал,сос бешамел и мноого шунка, настъргани яйца, и след соса, накрая завършено с много кашкавал. :)) не знам до колко влиза в зпредставите за огретен, но аз така му викам.. :)
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Най-вкусният огретен - кой как го прави?

Мнениеот S_Milenska » 20 Фев 2017, 16:43

Kaya написа:Yunona, изумяваш ме какви знания имаш!
Мой любим огретен е от картофи, кашкавал,сос бешамел и мноого шунка, настъргани яйца, и след соса, накрая завършено с много кашкавал. :)) не знам до колко влиза в зпредставите за огретен, но аз така му викам.. :)

Звучи вкусно това, но много нездравословно.. :) става като за веднъж. :mrgreen:
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46


Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта