Определя ли името човека...

Споделете всичко, което ви вълнува – любопитни факти, мнения или размишления. Общи приказки по общи теми.

Определя ли името човека...

Мнениеот ogi-smile » 02 Фев 2012, 15:21

Случвало ли ви се е, както си стоите да се замислите за вашето име, особено, ако вие въобще не харесвате името си...
Да се замислите, колко пречки имате в живота, заради това име, да го променяте, защото ви е срам да го казвате... Дори да искате да го смените с тайната надежда, че с името, което харесвате всичко ще е по различно...
Аватар
ogi-smile
 
Мнения: 284
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:05

Re: Определя ли името човека...

Мнениеот Memento » 02 Фев 2012, 15:25

С моето име проблеми само в чужбина, понеже няма аналог им е много трудно да го запомнят, осоебно в западна Европа. Благодарен съм на дядо ми които е настоял да се казвам така а не като него с доста остаряло име много архаично в днешно време, човека е бил много придвидлив.
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: Определя ли името човека...

Мнениеот ogi-smile » 08 Фев 2012, 11:24

Обкръжаващият ни свят е едновременно единен и много­образен в проявите си и всеки ден внася нещо ново в неговото опознаване. Антропонимиката е раздел от науката ономасиология, кой­то изучава собствените имена на хората; съвкупност от собст­вените имена на хората в даден език. Не много отдавна за нейна задача се смяташе само етимологията на личните имена: техният произход, изясняването на значенията на думите, от които са образувани личните имена. Наблюденията ми над хората понякога ме довеждат до па­радоксални изводи, справедливостта на които изглежда на пръв поглед спорна. Аз например установих, че хората, чии­то имена започват с буквата „В", по-често са предразположе­ни към алкохолизъм, отколкото онези, които са били нарече­ни с имена, започващи с буквата "Б".

Има имена, които могат да бъдат чути практически във всич­ки кътчета на света и те навсякъде звучат естествено. Напри­мер Анна, Александър, Михаил, Ева... Като правило тези име­на по произход са старогръцки или библейски. Същевременно не е трудно да се забележи, че на славянска почва, където звучи привично името Владимир или Ярослав, трудно се асимилират имената с древногермански или келтски произход: Арнолд, Хералд или Ателстан. Момичето с име Женевиева най-вероятно ще се окаже французойка, а момчето на име Ангел българин. Едва ли на майка-рускиня ще й хрумне да нарече сина си Махмуд. Но колко често, стремейки се да на­мерят рядко и благозвучно име за детето си, родителите правят непоправима грешка.

Например Лиза и Луиза. Разликата е малка, но Лиза, неза­висимо от отделни трудности и капризи, израства като здра­во, силно, макар и малко щуро и небрежно момиче. А пък Луиза, за която близките й като правило се грижат повече от необходимото, е по-несамостоятелна, нищо не й спори. Труд­но й е да намира общ език с околните, изпитва нужда посто­янно да й се обръща внимание. Оттук идват трудностите в личния живот, учението, кариерата.

Мария е интернационално име. И въпреки че жената с то­ва име е малко праволинейна и инатеста, навсякъде, в която и част на света да живее, тя остава образец за женска преданост и добра майка. Много родители дават имена на децата си не случайно, а в чест на баба, дядо, баща, майка и т.н. В европейските кралс­ките семейства и в дворянските семейства в царска Русия то­ва е било правило (в руската история има двама царе Николай, трима Александър и четирима Иван). Дали е просто „лип­са на изобретателност"? Момчето, което носи името на дядо си, сякаш наследява силата на своя род. В семействата, където тази традиция е жива, чувството за единство е силно.

Впрочем, това не означава, че трябва да се откажем от екзотичните и необичайни имена. Още повече, че по-голямата част от имената, които смятаме за руски, навремето са били заим­ствани. В Киевска Рус са назовавали нашите предци с имена като Неупокой, Забава, Добриня или Вълк. Имената Олга, Олег, Игор са дошли при нас от варязите. А такива привични имена като Иван, Мария, Анна, Дмитрий (Димитър) са започ­нали да се дават на децата в Русия чак след приемането на християнството през 988 година, когато православната църк­ва забранила „езическите" имена, а при кръщаването са из­бирали за детето име от църковния календар.

Същото е било положението в повечето езици. Практичес­ки всички народи са заимствали имена отвън, така че не винаги е просто да се определи изконната принадлежност на даденото име. Например такива обичайни имена като Юлия, Марк, Феликс, Валерий са достигнали до нас отдревните римляни, а латинската антропонимика е изобилствала с етруски имена.

Французите почти нямат лични имена с френски корени: имената са донесени от Рим с католичеството.

Много е важно на детето да се даде благозвучно име, като се помисли и за това то да се съчетава хармонично с прези­мето. Неудачно избраното име може да се отрази неблагоп­риятно върху психиката на детето.

Между другото, това обстоятелство е забелязано и от чуж­дестранни специалисти, които твърдят, че името оказва вли­яние на формирането на личността и дори на здравето на човека. Английският медик Тревор Уестън, например, е нап­равил изследване, което показва, че пациентите, чиито име­на започват с буква от последната една трета на азбуката, боледуват от сърдечно-съдови заболявания три пъти по-често. На свой ред американски изследователи са стигнали до извода, че предразположението към различни психич­ни комплекси е четири пъти по-високо при хората със за­бавни или непривично звучащи имена. Ето какво казва док­тор Робърт Николей от Чикаго: "Ако детето бъде наречено с име, което може да предизвика насмешки, това от първите му крачки го поставя в отбранителна позиция спрямо връстниците му".
Аватар
ogi-smile
 
Мнения: 284
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:05

Re: Определя ли името човека...

Мнениеот Memento » 08 Фев 2012, 12:42

Много интересно четиво сте пуснали, но мисля, че връзката между името и алкохолизма, болестите и други подобни проблеми е голяма дебела измислица, лъжа и глупост, неподплатена с никакви конкретни данни. Иначе другото е що годе вярно.
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: Определя ли името човека...

Мнениеот djelis5 » 10 Фев 2012, 09:51

Определено темата е много интересна!
Моето мнение е, че човек колкото зависи от името си и то носи някаква скрита кармична връзка, толкова и ние сами го определяме. Никой не трябва да се срамува от името си, без значение дали е по-остаряло или модерно. То носи определено някакъв заряд, но не е ли по-важно какъв човек си, отколкото как точно се казваш?! Дори да са те кръстили по най-нелепия според теб начин, ти можеш да накараш това име да звучи гордо и хубаво. Познавам много жени с името "Мария" например, както и Вие. Едната е всеотдайна майка, другата е без доблест и определено не е пример за подръжание. Дали името е определило това? Не мисля. Всяка една от тях сама си е избрала каква да бъде.
djelis5
 
Мнения: 29
Регистриран на: 10 Фев 2012, 09:06

Re: Определя ли името човека...

Мнениеот YoLindi » 25 Окт 2013, 12:41

Никога не съм искала да го променя, но вярвам, че всяко име има някаква вибрация, чрез която хората се настройват по определен начин.
:idea: За мен е от особено значение как ще кръстя детето си! :idea:
YoLindi
 
Мнения: 447
Регистриран на: 02 Окт 2013, 12:28

Re: Определя ли името човека...

Мнениеот Guppy » 20 Апр 2017, 14:45

Не мисля, че името носи нещо, може да се казваш и Рапунцел, но в същото време, да не си магазинерка, въпреки че името ти е като на принцеса.
Аватар
Guppy
 
Мнения: 216
Регистриран на: 30 Ное 2016, 13:34

Re: Определя ли името човека...

Мнениеот nefertiti » 20 Апр 2017, 17:28

Харесвам името си и не мисля, че друго би ми отивало!
nefertiti
 
Мнения: 1333
Регистриран на: 01 Фев 2016, 15:10

Re: Определя ли името човека...

Мнениеот Monika_Spasova » 20 Апр 2017, 20:57

Не вярван да има значение. И Галя да се казвам и Петя и Стефания все ще съм аз. Най-важното е името ти да не те кара да се чувстваш неудобно. За мен имети е навик, както има сто човека с името Иван, те не всички са еднакви.. името не определя. :)
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Определя ли името човека...

Мнениеот La_bomba » 21 Апр 2017, 10:03

Не ми звучи сериозно това, че с името идват и някои определения като това, дали притежателят му ще е неуспешен, разлигавен,а лкохолик или по-голям мечтател.
La_bomba
 
Мнения: 126
Регистриран на: 28 Мар 2017, 10:23


Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron