Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот rosi4ka88 » 15 Май 2016, 04:25

Здравейте! Преди около 6 години след ЯМР ми откриха микроаденом на хипофизата, с размер 5 мм. Започнах лечение с Бромокриптин, а по-късно го замених с Достинекс. И при двете лекарства получавах доста странични ефекти. Успях да забременея и родя преди 4 години, въпреки учудването на някои специалисти. Проблемът е, че след раждането не ми се възстанови цикълът. Направих си изследване на пролактина и ЯМР, които потвърдиха същото от преди 2 години. Не съм пила никакви лекарства, а само билки, които не съм убедена, че много действат. Скоро си направих ново изследване на пролактина, което показа около 5 пъти над нормата, след което обаче си направих и ново ЯМР, но в друга болница, което показа, че микроаденом НЯМА! Въпросът ми обаче е защо пролактинът продължава да е толкова висок и цикълът ми не е възстановен, въпреки липсата на микроаденом и дали е възможно ЯМР да е сбъркан?
rosi4ka88
 
Мнения: 2
Регистриран на: 15 Сеп 2014, 09:51

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 17 Май 2016, 07:09

rosi4ka88 написа:Здравейте! Преди около 6 години след ЯМР ми откриха микроаденом на хипофизата, с размер 5 мм. Започнах лечение с Бромокриптин, а по-късно го замених с Достинекс. И при двете лекарства получавах доста странични ефекти. Успях да забременея и родя преди 4 години, въпреки учудването на някои специалисти. Проблемът е, че след раждането не ми се възстанови цикълът. Направих си изследване на пролактина и ЯМР, които потвърдиха същото от преди 2 години. Не съм пила никакви лекарства, а само билки, които не съм убедена, че много действат. Скоро си направих ново изследване на пролактина, което показа около 5 пъти над нормата, след което обаче си направих и ново ЯМР, но в друга болница, което показа, че микроаденом НЯМА! Въпросът ми обаче е защо пролактинът продължава да е толкова висок и цикълът ми не е възстановен, въпреки липсата на микроаденом и дали е възможно ЯМР да е сбъркан?

Уважаема rosi4ka88,
едва ли аденомът е изчезнал, особено при наличие на персистираща хиперпролактинемия. Изобразяването на лезии в хипофизата е трудно и изисква задължително използване на контраст. Нивата на пролактина които описвате са много високи и изискват лечение. За да се възобнови менструацията е необходино да се постигнат първо нормални нива на пролактина. Посетите ендокринолог за да стартирате лечение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот rosi4ka88 » 17 Май 2016, 22:40

ЯМР беше направен с контраст. Искате да ми кажете, че не мога да вярвам на подобно изследване, което струва 400 лв, а на какво да вярвам тогава?
rosi4ka88
 
Мнения: 2
Регистриран на: 15 Сеп 2014, 09:51

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 19 Май 2016, 10:25

rosi4ka88 написа:ЯМР беше направен с контраст. Искате да ми кажете, че не мога да вярвам на подобно изследване, което струва 400 лв, а на какво да вярвам тогава?

Уважаема rosi4ka88,
Няма как да кажа на какво да вярвате. Направих предположение, че ЯМР-ът е без контраст и затова не се е визуализирал аденом. Едва ли очаквате да дам заключение без преглед и без да видя изследванията. Ако наистина няма аденом трябва да се направят изследвания за изключване на други причини за хиперпролактинемия, след което да се стартира подходящо лечение за хормоналните отклонения.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот stefistef » 19 Май 2016, 10:53

Dr Stella Yordanova написа:Тук може да зададете въпроси, свързани с проблеми с хипофизата и пролактина!

Здравейте др.Йорданова
Аз съм майка на пациент /мъж/, който е диагностициран с аденом на хиповизата и има две хирургични интервенции.От макроаденома сега е останала малка част с размер около 1 мм. Вече 7 години приема максималната доза достинекс-11 таблетки седмично, но нивата на пролактина са 4-5 пъти над нормата /90ng/ml/, съответно нивата на тестостерона са занижени-1,12ng/ml. Моля Ви дайте своето мнение.Благодаря Ви предварително и Ви желая успешен ден.
Повече информация за д-р Йорданова можете да откриете в справочника на Фрамар.
stefistef
 
Мнения: 1
Регистриран на: 19 Май 2016, 10:25

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 21 Май 2016, 09:55

stefistef написа:Здравейте др.Йорданова
Аз съм майка на пациент /мъж/, който е диагностициран с аденом на хиповизата и има две хирургични интервенции.От макроаденома сега е останала малка част с размер около 1 мм. Вече 7 години приема максималната доза достинекс-11 таблетки седмично, но нивата на пролактина са 4-5 пъти над нормата /90ng/ml/, съответно нивата на тестостерона са занижени-1,12ng/ml. Моля Ви дайте своето мнение.Благодаря Ви предварително и Ви желая успешен ден.

Уважаема stefistef,
Едва ли ще Ви кажа нещо по-различно от това, което сте чували. Естествено мога да говоря само теоритично, а не за конкретния случай. Проблемът на сина Ви е сериозен и изисква едновременно съгласуване на няколко специалисти. При невъзможност за овладяване на хиперпролактинемията с лекарства трябва да се подходи към инвазивно решаване на проблема. Трябва да се изкажат неврохирурзи дали е възможна следваща интервенция или е много рискова. Тъй като втората опция е по-възможна най-вероятно ще се наложи консултация със специалист по лъчелечение за обсъждане на други опции.
Хипогонадизмът (ниския тестостерон) най-вероятно не се дължи единствено на високия пролактин. След две хирургични интервениции върху хипофиза трябва да се мисли и за засягане на частта от хипофизата контролираща половите жлези. Тази възможност предполага изследвания и заместително лечение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот madi359 » 07 Юли 2016, 12:32

Здравейте,имам следният въпрос,родила съм преди 4 год,кърмила съм до 8 мец. и от тогава до сега кърма имам по няколко милилитра.Ходох на лекар,пролактина ми е в норма и ими обясниха,че ще спре ,но уви не спира.и хапче пих и пак не спря.Какво да направя
madi359
 
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Юли 2016, 12:25

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 08 Юли 2016, 07:22

madi359 написа:Здравейте,имам следният въпрос,родила съм преди 4 год,кърмила съм до 8 мец. и от тогава до сега кърма имам по няколко милилитра.Ходох на лекар,пролактина ми е в норма и ими обясниха,че ще спре ,но уви не спира.и хапче пих и пак не спря.Какво да направя

Уважаема madi359,
Изследванията трябва да се повторят преди да се вземе решение за по-нататъшния подход. Щом кърмата е двустранна се изследва пролактин. Ако е едностранна се мисли и за локални фактори. След резултата се взема решение за това дали са необходими допълнителни изследвания или ще се пристъпи към медикаментозно лечение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот snegi2 » 08 Яну 2017, 01:25

Здравейте,
Аз съм жена на 34 г., не съм раждала, и понеже откриха диабет на майка ми, а на сестра ми инсулинова резистентност в края на август 2016 си правих изследвания на хормоните на щитовидната и хипофизната жлеза. Резултатите тогава бяха следните:
TSH - 2,33 референтни стойности 0,27-4,2
FT4 - 15,5 референтни стойности 12-22
FT3 - 4,8 референтни стойности 3,1-6,8
A-TPO - 15,88 референтни стойности 0-34
Пролактин - 1031референтни стойности 102-496
Обременяване с глюкоза:
         Глюкоза - 4,5
След 60 Мин. - 5,93
След 120 Мин. - 5,88
След 180 Мин. - 4,67
Тогава ендокринолога ми изписа Еутирокс 75, по едно на ден, сутрин,и да направя профилактични изследвания след три месеца.
Еутирокс го приемах до края на ноември, спрях го за 10 дни и тогава си ендокринолога ми пусна нови изследвания само на няколко предишните хормони.
Вторите изследвания са следните:
Кръвна захар - 4,1
TSH - 2,2 референтни стойности 0,27-4,2
FT4 - 13,62 референтни стойности 12-22
Пролактин - 1175 референтни стойности 102-496
Тогава лекаря направо ми се скара защо не съм пила еутирокса?!? Изписа ми по-голяма доза Еутирокс100,отново по едно всяка сутрин, и Пизона 30 по едно всяка вечер!
От Пизона прочетох че се получават много странични реакции, като при мен в първите дни на приема се изразяваше в силно главоболие,но после отмина, сега се усещам като подута но не съм сигурна дали е реакция от него!
Искам да получа консултация от Вас, дали е редно да продължа приема на двете лекарства? Не би ли трябвало да приемам нещо за хипофизата?
snegi2
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Яну 2017, 01:08

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 10 Яну 2017, 19:15

snegi2 написа:Здравейте,
Аз съм жена на 34 г., не съм раждала, и понеже откриха диабет на майка ми, а на сестра ми инсулинова резистентност в края на август 2016 си правих изследвания на хормоните на щитовидната и хипофизната жлеза. Резултатите тогава бяха следните:
TSH - 2,33 референтни стойности 0,27-4,2
FT4 - 15,5 референтни стойности 12-22
FT3 - 4,8 референтни стойности 3,1-6,8
A-TPO - 15,88 референтни стойности 0-34
Пролактин - 1031референтни стойности 102-496
Обременяване с глюкоза:
         Глюкоза - 4,5
След 60 Мин. - 5,93
След 120 Мин. - 5,88
След 180 Мин. - 4,67
Тогава ендокринолога ми изписа Еутирокс 75, по едно на ден, сутрин,и да направя профилактични изследвания след три месеца.
Еутирокс го приемах до края на ноември, спрях го за 10 дни и тогава си ендокринолога ми пусна нови изследвания само на няколко предишните хормони.
Вторите изследвания са следните:
Кръвна захар - 4,1
TSH - 2,2 референтни стойности 0,27-4,2
FT4 - 13,62 референтни стойности 12-22
Пролактин - 1175 референтни стойности 102-496
Тогава лекаря направо ми се скара защо не съм пила еутирокса?!? Изписа ми по-голяма доза Еутирокс100,отново по едно всяка сутрин, и Пизона 30 по едно всяка вечер!
От Пизона прочетох че се получават много странични реакции, като при мен в първите дни на приема се изразяваше в силно главоболие,но после отмина, сега се усещам като подута но не съм сигурна дали е реакция от него!
Искам да получа консултация от Вас, дали е редно да продължа приема на двете лекарства? Не би ли трябвало да приемам нещо за хипофизата?

Уважаема snegi2,
не ми е ясно защо са Ви изписали еутирокса и пизона. От цитираните от Вас изследвания няма причина за такова лечение. Възможно е да имате заболяване на щитовидната жлеза, като се има предвид резултата от 3 месечното лечение. Дали е така само по-подробни изследвания биха потвърдили.
Предвид високите нива на пролактина трябва да се осъществят допълнителни изследвания. Трябва да се търсят причини за повишените стойности и да се обсъди осъществяването на ЯМР с контраст.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта