Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 08 Апр 2015, 07:24

Д_Иванова написа:Здравейте,
Имам следния проблем: сутрин след ставане от сън забелязвам и усещам леко подуване на пръстите на ръцете, това продължава 20-30 минути и след като се раздвижа всичко е наред. Меря редовно кръвното си налягане и смятам, че е в норма, сутрин е около 115/70, вечер е около 125-130/80. Незнам към какъв специалист да се обърна, дали има нужда от това, или лекото подуване сутрин е нормално?
Благодаря предварително за вниманието Ви!

Уважаема Д_Иванова,
Не е нормално да има скованост и оточност на пръстите. Трябва да се обърнете към ревматолог за да прецени засягането на ставите и необходимостта от задълбочени изследвания.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот neu.L » 31 Май 2015, 19:15

Здравейте.

Искам да се информирам при акне и хирзутизъм кои андрогенни хормони се изследват и по кое време от месечния цикъл на жената?

Изследват ли се още и други хормони и кога?


Благодаря Ви!
neu.L
 
Мнения: 1
Регистриран на: 31 Май 2015, 19:09

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот erusinova » 03 Юни 2015, 15:39

Здравейте,

От 6 години насам имам прогресивно напълняване без видими причини.
През това време имах 2 бременности. През първата качих 15 кг от които 10 изчезнаха с раждането, но в период от 2 години след това качих 20 кг и с тях станах 92 кг на 165 см височина без да сменям начина си на хранене. След това забременях с второто си дете. С тази бременност не качих нито един килограм, нямах особен апетит по време на бременноста и беше съпроводена с гадене и повръщане в последното тримесечие. Със раждането бях станала 78 кг, година по - късно тежах заветните 100 кг пак без увеличаване на храната или намаляване на активността. Вече 3-та година съм на тези килограми, а те много ми тежът, чуствам се тромава и уморена, получих разширени вени, стресирана съм. Подлагала съм се на различни диети - 90 дневната, Дюкан, разделно хранене но без резултат - максимум свалях 2-3 кг.
Правих изследване на щитовидната жлеза - според личният ми лекар стойностите са в нормите. За съжаление не пазя резултатите.
Наскоро правих изследване на Кортизола, при него имам понижение на стойностите. При първата проба сутрин, един час след ставане е 6,1 ng/ml (6.0 - 14.6 ng/ml) Втора проба в 11 часа преди обяд - 2,8 ng/ml (4.0 - 10.0 ng/ml) и трета проба в 22 ч преди лягане 1,1 ng/ml (0.3 - 2.5 ng/ml)
От анализа на изследването от лабораторията и от резултатите, които виждам излиза, че имам дефицит на производство на Кортизол, особено при стресови ситуации.
Въпросът ми е необходими ли са други изследвания с които да се потвърди/отхвърли заболяване, което ми пречи да си възвърна килограмите от преди преди първата ми бременност и съответно да се чуствам по - активна ? И тези стойности достатъчни ли са да се назначи лечение за да се помогне работата на надбъбречната жлеза ?
Благодаря предварително.
erusinova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Юни 2015, 19:21

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 04 Юни 2015, 07:12

neu.L написа:Здравейте.

Искам да се информирам при акне и хирзутизъм кои андрогенни хормони се изследват и по кое време от месечния цикъл на жената?

Изследват ли се още и други хормони и кога?


Благодаря Ви!

Уважаема neu.L,
Преценката какви хормони зависи от конкретния пациент. Трябва да се прецени степента на хирзутизъм и колко бърза е прогресията, има ли нарушения в менструалния цикъл, затлъстяване, други кожни промени. Различаването на заболяванията водещи до хирзутизъм често изисква голям наборът от изследвания, а не само андрогени. Щом сте решили да започвате диагностичния процес сама без да е съставена хипотеза за най-вероятна патология Ви съветвам да си пуснете ТСХ и Тестостерон (те не зависят от цикъла), след което да посетите лекар за да прецени какви хормони още да се изследват и да Ви обясни правилата за вземането им.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 06 Юни 2015, 19:05

erusinova написа:Здравейте,

От 6 години насам имам прогресивно напълняване без видими причини.
През това време имах 2 бременности. През първата качих 15 кг от които 10 изчезнаха с раждането, но в период от 2 години след това качих 20 кг и с тях станах 92 кг на 165 см височина без да сменям начина си на хранене. След това забременях с второто си дете. С тази бременност не качих нито един килограм, нямах особен апетит по време на бременноста и беше съпроводена с гадене и повръщане в последното тримесечие. Със раждането бях станала 78 кг, година по - късно тежах заветните 100 кг пак без увеличаване на храната или намаляване на активността. Вече 3-та година съм на тези килограми, а те много ми тежът, чуствам се тромава и уморена, получих разширени вени, стресирана съм. Подлагала съм се на различни диети - 90 дневната, Дюкан, разделно хранене но без резултат - максимум свалях 2-3 кг.
Правих изследване на щитовидната жлеза - според личният ми лекар стойностите са в нормите. За съжаление не пазя резултатите.
Наскоро правих изследване на Кортизола, при него имам понижение на стойностите. При първата проба сутрин, един час след ставане е 6,1 ng/ml (6.0 - 14.6 ng/ml) Втора проба в 11 часа преди обяд - 2,8 ng/ml (4.0 - 10.0 ng/ml) и трета проба в 22 ч преди лягане 1,1 ng/ml (0.3 - 2.5 ng/ml)
От анализа на изследването от лабораторията и от резултатите, които виждам излиза, че имам дефицит на производство на Кортизол, особено при стресови ситуации.
Въпросът ми е необходими ли са други изследвания с които да се потвърди/отхвърли заболяване, което ми пречи да си възвърна килограмите от преди преди първата ми бременност и съответно да се чуствам по - активна ? И тези стойности достатъчни ли са да се назначи лечение за да се помогне работата на надбъбречната жлеза ?
Благодаря предварително.

Уважаема erusinova,
Изследванията на Кортизола трябва да се оценят спрямо клиничната картина, данните от биохимичните изследвания. Трябва да се провери и доколко правилно са взети. До момента не съм се сблъсквала норма за кортизол в 11 часа преди обяд. Не ми е ясно и какво означава 1 час след ставане.
От това, което описвате като клинична картина е малко вероятно да имате намалена функция на надбъбречните жлези. За да се отхвърли обаче такава диагноза се изисква преглед при специалист и изследвания.
Не мога да знам какви изследвания са Ви правени. При затлъстяване е редно не само да се търси причина, но и да се видят какви са последиците върху организма.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот bobi.larsha » 24 Окт 2015, 19:08

Здравейте д-р Йорданова,
не видях тема свързана с чернодробни проблеми и реших да пиша тук. Аз съм на 20 години, и според специалисти имам синдром на Жилбер/повишени нива на билирубин/. Въпросът ми към Вас е: Бих ли могъл да си инжектирам мускулно тестостерон пропионат, при положение че единствено стоиностите на билирубин в кръвта ми са извън норма?
bobi.larsha
 
Мнения: 2
Регистриран на: 24 Окт 2015, 18:57

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 26 Окт 2015, 07:39

bobi.larsha написа:Здравейте д-р Йорданова,
не видях тема свързана с чернодробни проблеми и реших да пиша тук. Аз съм на 20 години, и според специалисти имам синдром на Жилбер/повишени нива на билирубин/. Въпросът ми към Вас е: Бих ли могъл да си инжектирам мускулно тестостерон пропионат, при положение че единствено стоиностите на билирубин в кръвта ми са извън норма?

Уважаеми bobi.larsha,
Тестостеронът се използва за заместително лечение при доказан дефицит. Ако такъв Ви е доказан, лекарят който Ви проследява периодично ще Ви следи някои показатели. Ако не Ви е доказан дефицит нямате причина да използвате тестостерон.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот bobi.larsha » 28 Окт 2015, 12:54

Dr Stella Yordanova написа:
bobi.larsha написа:Здравейте д-р Йорданова,
не видях тема свързана с чернодробни проблеми и реших да пиша тук. Аз съм на 20 години, и според специалисти имам синдром на Жилбер/повишени нива на билирубин/. Въпросът ми към Вас е: Бих ли могъл да си инжектирам мускулно тестостерон пропионат, при положение че единствено стоиностите на билирубин в кръвта ми са извън норма?

Уважаеми bobi.larsha,
Тестостеронът се използва за заместително лечение при доказан дефицит. Ако такъв Ви е доказан, лекарят който Ви проследява периодично ще Ви следи някои показатели. Ако не Ви е доказан дефицит нямате причина да използвате тестостерон.

Уважаема д-р Йорданова,
нямах в предвид да използвам тестостеронът за лечение на дефицит, а за спортни постижения. Искам да знам дали мога да използвам тестостерон пропионат чрез мускулно инжектиране за спортни постижения, въпреки доказаният дефицит?
bobi.larsha
 
Мнения: 2
Регистриран на: 24 Окт 2015, 18:57

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 01 Ное 2015, 11:04

bobi.larsha написа:Уважаема д-р Йорданова,
нямах в предвид да използвам тестостеронът за лечение на дефицит, а за спортни постижения. Искам да знам дали мога да използвам тестостерон пропионат чрез мускулно инжектиране за спортни постижения, въпреки доказаният дефицит?

Уважаеми bobi.larsha,
Тестостеронът се прилага за лечение на хора с доказан дефицит. Използването му като допинг е не само забранено, но и опасно за здравето. Увеличаването на мускулната маса става със системни тренировки.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот boy_name » 12 Дек 2015, 17:34

Здравейте,
Преди няколко месеца получих нещо като бърнаут от натрупвани много напрежение, недоспиване и отрицателни емоции.
Отключи се постоянна тревожност, която на моменти е доста силна. Имам и натрапливи мисли и нещо като страхова невроза и постоянно се притеснявам за всичко. Ако не пия деанксит енергията ми пада много и едвам ставам сутрин.

Правил съм си изследвания - DHEA е 7, което мисля е в границите, които са дадени на изследването.
Искам да попитам, ако взимам DHEA, дали ще помогне за намаляване на тревожността ?
boy_name
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Дек 2015, 17:20

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron