Видовете леща, от коя сте доволни и как я приготвяте?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Видовете леща, от коя сте доволни и как я приготвяте?

Мнениеот franky » 21 Май 2014, 10:40

Скоро влезнах в един магазин за био храни и се загледах по един от щандовете, който беше отреден само и единствено за различните видове леща! Не съм предполагала, че има толкова много разновидности, :o затова реших да пиша тук, да ме пообразовате малко! :oops:

Видях освен познатата ни леща и други видове, за които даже не бях и чувала – имаше червена, но не знаех, че има френска – зелена, жълта и черна. :shock:

На етикетите не пишеше начин на приготвяне, заради това чакам отговор от някой с повече опит в готвенето на различните видове леща? Имате ли представа вкусът е различен от познатата ни леща, не мога да си представя да е друг, правя съпоставка между тази, която се продава масово с червената, не намирам коренна разлика?! :roll:
Кой от видовете е най-полезен и ви харесва най-много, и как си го приготвяте? :?
franky
 
Мнения: 395
Регистриран на: 14 Фев 2014, 13:04

Re: Видовете леща, от коя сте доволни и как я приготвяте?

Мнениеот николаев » 21 Май 2014, 10:44

Гледаме да разнообразяваме, но основно с червена, видях последният път в Била, че имаше и френска, но не посмях да взема, като не зная колко време се вари и какъв е вкусът й, но може би ще я тестваме скоро.
По принцип ми е странно да ям лещата по различен начин, освен на яхния или супа, а й приятелката ми се е специализирала в тези две манджи, ако някой пусне и каже как са на вкус кюфтенцата от леща, може да се пробвам да направя, ама дали няма да станат твърде сухи? :?
николаев
 
Мнения: 110
Регистриран на: 11 Мар 2014, 14:46

Re: Видовете леща, от коя сте доволни и как я приготвяте?

Мнениеот Super Dianka » 21 Май 2014, 14:16

Вкъщи най-често готвя червена леща,която е изключително популярна в турската кухня.Увира много бързо,като зрънцата почти се разпадат,затова се пасира като крем супа.Приготвям я така:в тенджера с вода слагам да се свари една глава лук,два средни домата и два моркова,нарязани на дребно.Когато са почти готови,добавям лещата(внимавайте с количеството,защото поглъща доста вода,но ако стане много гъста супата,може да я разредите) и две-три скилидки чесън.След десетина минути лещата е вече разварена и може да се свали от огъня.Пасирам до гладка смес,овкусявам със сол и нане(това е нещо между мента и джоджен,което си купувам от Турция) или джоджен.Накрая добавям бучка масло и разбърквам добре.Вкусът е невероятен!
Super Dianka
 
Мнения: 12
Регистриран на: 21 Май 2014, 13:57

Re: Видовете леща, от коя сте доволни и как я приготвяте?

Мнениеот Super Dianka » 21 Май 2014, 14:24

Ето и моята рецепта за кюфтенца от червена леща(отново от турската кухня).Стават много вкусни и не са сухи.
Кюфтета с червена леща и булгур
1ч.ситен булгур
1ч.червена леща
1с.л.доматена салца или лютеница
1глава лук
1лимон
1връзка магданоз
2връзки пресен лук
листа от маруля
зехтин
сол
черен пипер
кимион
Аз добавям и една турска подправка,наречена кекик,която много ми допада.
Лещата се слага да заври с 3ч.вода.След като се свари,тенджерата се снема от котлона и се добавя една чаша ситен булгур.Изчаква се,докато булгура поеме водата.Ако сместа ви се стори много гъста и суха,добавете вода.Нарязва се пресният лук и магданозът.Задушава се 1глава кромид лук в зехтин заедно с доматената салца.Към сместа от леща и булгур се добавят запърженият кромид,зеленият лук,магданозът и сока от 1лимон.Всичко се разбърква много добре,овкусява се със сол и подправки и се оформят кюфтета,които се подреждат върху листа от маруля.
Super Dianka
 
Мнения: 12
Регистриран на: 21 Май 2014, 13:57

Re: Видовете леща, от коя сте доволни и как я приготвяте?

Мнениеот MGB » 21 Май 2014, 16:09

Super Dianka написа:Ето и моята рецепта за кюфтенца от червена леща(отново от турската кухня).Стават много вкусни и не са сухи.
Кюфтета с червена леща и булгур
1ч.ситен булгур
1ч.червена леща
1с.л.доматена салца или лютеница
1глава лук
1лимон
1връзка магданоз
2връзки пресен лук
листа от маруля
зехтин
сол
черен пипер
кимион
Аз добавям и една турска подправка,наречена кекик,която много ми допада.
Лещата се слага да заври с 3ч.вода.След като се свари,тенджерата се снема от котлона и се добавя една чаша ситен булгур.Изчаква се,докато булгура поеме водата.Ако сместа ви се стори много гъста и суха,добавете вода.Нарязва се пресният лук и магданозът.Задушава се 1глава кромид лук в зехтин заедно с доматената салца.Към сместа от леща и булгур се добавят запърженият кромид,зеленият лук,магданозът и сока от 1лимон.Всичко се разбърква много добре,овкусява се със сол и подправки и се оформят кюфтета,които се подреждат върху листа от маруля.

Доматената салца дали мога да я заместя с настърган домат или пюре... защото това ще е вечерята тази вечер, благодаря за идеята! :)
MGB
 
Мнения: 438
Регистриран на: 09 Апр 2014, 14:24

Re: Видовете леща, от коя сте доволни и как я приготвяте?

Мнениеот Super Dianka » 21 Май 2014, 21:12

Може с качествено доматено пюре,не от нашите,български,които са наполовина нишесте.Или хубава лютеница.Настърган домат не е добра идея,защото ще се разводни сместа :o
Super Dianka
 
Мнения: 12
Регистриран на: 21 Май 2014, 13:57

Re: Видовете леща, от коя сте доволни и как я приготвяте?

Мнениеот lussy » 22 Май 2014, 11:52

Поздравления за кюфтенцата - много са готини! Казано честно съм виждала доста рецепти в интернет, но не смеех, като не е изпробвано, че все на боламач ми стават манджите, които не са тествани преди това от друг :lol: :lol: другото, което забелязах е, че не се пържат, много ми допадна най-вече това, по-полезно е и за децата и за нас! ;)
lussy
 
Мнения: 421
Регистриран на: 02 Окт 2013, 11:45

Re: Видовете леща, от коя сте доволни и как я приготвяте?

Мнениеот Super Dianka » 22 Май 2014, 17:07

Радвам се,че ви е допаднала рецептата,оригинална е,турска,няма как да не се получи! ;) :)
Super Dianka
 
Мнения: 12
Регистриран на: 21 Май 2014, 13:57

Re: Видовете леща, от коя сте доволни и как я приготвяте?

Мнениеот MGB » 23 Май 2014, 14:56

Super Dianka написа:Радвам се,че ви е допаднала рецептата,оригинална е,турска,няма как да не се получи! ;) :)

Не успях да се стърпя, вдъхнови ме да направя тема за турската кухня, тъй като и на мен ми допада изключително много, а не мога да я попълня с нищо, те каня официално в НЕЯ!
MGB
 
Мнения: 438
Регистриран на: 09 Апр 2014, 14:24

Re: Видовете леща, от коя сте доволни и как я приготвяте?

Мнениеот Super Dianka » 24 Май 2014, 19:47

Много благодаря,с удоволствие ще споделя! :) :P
Super Dianka
 
Мнения: 12
Регистриран на: 21 Май 2014, 13:57

Следваща

Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта