Как да приготвя сладко от зелени смокини?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Как да приготвя сладко от зелени смокини?

Мнениеот niya_mazova » 28 Юни 2014, 12:19

Миналата зима бяхме наели една къща за гости. Още на първия ден хазяйката дойде да ни посрещне и ни донесе сладко от зелени смокини!

По принцип не обичам смокини, но бях поразена от вкуса и цвета на зелените смокини в сладкото.
Цяла зима си мисля, че лятото трябва да направя такова сладко вкъщи, но нямам идея дали сега е сезонът, за да приготвя сладко от смокини, нито пък имам идея как да го приготвя.

Затова сега издирвам рецепта и съвети как да приготвя сладко от зелени смокини, помагайте!
niya_mazova
 
Мнения: 443
Регистриран на: 01 Окт 2013, 16:58

Re: Как да приготвя сладко от зелени смокини?

Мнениеот nushi.kisyova » 28 Юни 2014, 12:24

За съжаление не мога да ти помогна с рецепта, понеже баба правеше такова, но само тя си знаеше как го прави, но помня, че се варяха по няколко пъти смокините, преди да се сложи захарта ;)
nushi.kisyova
 
Мнения: 252
Регистриран на: 19 Ное 2013, 12:42

Re: Как да приготвя сладко от зелени смокини?

Мнениеот yapetkova » 28 Юни 2014, 12:54

Смокините не трябва да са пожълтели/т.е. в процес на зреене/'1 кг смокини се почистват от дръжките и надупчват с вилица на 2-3 места,заливат се със студена вода, поставя се щипка си камък и се завират за 15 мин,измиват се,както са горещи и пак се поливат със студене вода и се слагат за 15 мин на котлона да врат минимум по 7-8 мин и двата пъти. След това се прави захарен сироп от 350 гр захар и чаша вода. Смокините трябва да се изцедят предварително,пускат се в горещия сироп,врат 10 мин на средна степен. След това слагате останалата захар 350 гр оставяте в хладилника за 24 часа. Сварявате,слагате лимонтозу и изсипвате в буркани. Аз сипвам в педварително нагорещени във фурната буркани и обръщам обратно за 2-3 дни. Може и да стерелизирате. Вкуса на това сладко,няма нищо общо с вкуса на зрелите смокини. Дано рецептата ви момогне,аз имам няколко дървета в двора и предпочитам тези,пред зрелите.
yapetkova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Юни 2014, 12:42

Re: Как да приготвя сладко от зелени смокини?

Мнениеот MerryPop » 29 Юни 2014, 00:48

До колкото знам сезонът на зелени смокини е минал, бил е през май, но времето е доста хладно тази година, може и да намериш някъде... по селата най-вече, пробвай да разпиташ
MerryPop
 
Мнения: 271
Регистриран на: 04 Юни 2014, 12:20


Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта