Приготвяне на макаронени изделия – какви тънкости ще споделите?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Приготвяне на макаронени изделия – какви тънкости ще споделите?

Мнениеот LaCoquine » 19 Авг 2014, 16:15

Повечето макарони или спагети при приготвянето сякаш стават доста жилави, въпреки че ги варя повече от времето, което е описано на опаковката, не мога да намеря тънката граница колко и как да ги варя :(

На по-слаб или по-силен огън варите макаронените изделия, слага ли се нещо във водата, за да бъдат по-крехки и похлупвате ли тенджерата, когато ги варите?
types-of-pasta.jpg
types-of-pasta.jpg (88.96 KiB) Прегледано 1434 пъти

Какви тънкости при приготвянето на макаронени изделия можете да споделите, защото и макарони и спагети, все така жилави стават :? само фидето става в супите ок, може би, защото е по-фино и тъничко :?
LaCoquine
 
Мнения: 291
Регистриран на: 10 Юли 2014, 14:58

Re: Приготвяне на макаронени изделия – какви тънкости ще споделите?

Мнениеот Коцева » 19 Авг 2014, 16:27

Слагам във водата олио, за да не се слепват, не трябва да е много силен огъня и не е задължително да се похлупва. Спагетите се слагат във вече врящата вода, като на около 200 грама от тях е добре да врят в около 2 литра вода! ;)
Коцева
 
Мнения: 213
Регистриран на: 04 Фев 2014, 17:36

Re: Приготвяне на макаронени изделия – какви тънкости ще споделите?

Мнениеот николаев » 20 Авг 2014, 13:27

Най-много обичам макарони на фурна може солени, може и сладки, спагетите не ми допадат толкова, но до сега не съм правил жилави макарони на фурна, опитай, първо малко ги сваряваш, след това има слагаш яйчица и каквото още се сетиш и блъскаш във фурната, бързо е и става за закуска, обед и вечеря ;)
николаев
 
Мнения: 110
Регистриран на: 11 Мар 2014, 14:46

Re: Приготвяне на макаронени изделия – какви тънкости ще споделите?

Мнениеот Kaya » 08 Яну 2015, 12:10

Спагетите ги варя винаги във вода, в която първо слагам олиото, а напосредствено преди спагетите - сол. Макароните не ги варя с нищо, т.е. само с вода без сол, без олио. Спагетите предполагат сос, затова могат да поемат мазнина малко и това помага за отделянето им, докато макароните, които си ги правим за закуска с мазнина са супер гадни. Аз не разбирам какво значи жилави, че ти стават, може би ги преваряваш и тогава губят качествата си. Общо взето, ако правите спагети трябва съвсем леко да са в сърцевината си да са сурови - леко, и не им слагайте студена вода, защото така ще си останат сурови,а иначе с топлината ще се досготвят. :)
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Приготвяне на макаронени изделия – какви тънкости ще споделите?

Мнениеот S_Milenska » 08 Яну 2015, 13:43

Аз правя като Кая -готвя ги по същия начин. А веднъж гледах една рецепта, че спагетите се правили по-лесно в студена вода и след това на котлона - лъжаа ;) залепнаха и станаха на баница, затова се уверете, че водата ври силно!
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Приготвяне на макаронени изделия – какви тънкости ще споделите?

Мнениеот Pipilota » 20 Яну 2015, 10:28

Зависи как ги харесваме, ако ги харесваме по италианския им вариант "ал денте" трябва да бъдат леко сурови, а ако си ги обичаме побългарени, те трябва да са като баница направо. :lol:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Приготвяне на макаронени изделия – какви тънкости ще споделите?

Мнениеот S_Milenska » 21 Юли 2015, 10:55

Pipilota написа:Зависи как ги харесваме, ако ги харесваме по италианския им вариант "ал денте" трябва да бъдат леко сурови, а ако си ги обичаме побългарени, те трябва да са като баница направо. :lol:

Да, много ми беше трудно да науча всички, че спагетите не трябва да бъдат преварени, доста време ми отне и беше неравностойна битка ;)
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Приготвяне на макаронени изделия – какви тънкости ще споделите?

Мнениеот Kremiliya » 21 Юли 2015, 12:10

Обичам спагетите добре сварени,а не хрупкави. Оставям ги след като реша че са готови още във водата да поемат колкото могат. :mrgreen:
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Приготвяне на макаронени изделия – какви тънкости ще споделите?

Мнениеот Lollipop » 26 Яну 2017, 13:56

Винаги съм се чудила, защо макароните не ми слепват и се изпичат много лесно и добре, докато при спагаетите често ми залепват, въпреки че много им се старая. :roll: Отгоре препоръката, че 200 грама спагети ще се варят в 2 литра вода е абсурдна, по-скоро около литър. :) но трябва да има повечко вода, за да имат място да се разположат без да се слепват.
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Приготвяне на макаронени изделия – какви тънкости ще споделите?

Мнениеот irka » 26 Яну 2017, 14:34

Слагам винаги повечко вода, когато варя спагети. Като кипне, ги слагам заедно със сол. Обичам хубаво да са уврели, тия полуготовите хич не ми е приятно да ми хрупат и да се мотаят полутвърди в устата ми. Забелязала съм, че и марката спагети има значение. Някои не стават толкова добре като други.
irka
 
Мнения: 467
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:03

Следваща

Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта