Дали мога да повиша хемоглобина, като разнообразя менюто си?

Тайни семейни рецепти за здраве и красота - как да бъдем в полза на другите.

Дали мога да повиша хемоглобина, като разнообразя менюто си?

Мнениеот niya_mazova » 17 Окт 2014, 12:36

Пуснах си пълна кръвна картина и се установи, че имам нисък хемоглобин. Личната започна да се разпитва какво ям, какво не ям, скара ми се, :oops: общо взето и ми каза да си взема черен дроб и да ям по няколко пъти в седмицата, :evil: както и ябълки, цвекло и моркови!

Често наблягам на изброените зеленчуци, но за нищо не света не бих яла черен дроб! Затова се чудя, дали ако избегнем месните продукти, ще мога да си повиша хемоглобина като разнообразя менюто си? :? Смятам, че с наблягането на тези храни,
foods.jpg
foods.jpg (22.03 KiB) Прегледано 1267 пъти
както и суровите плодове и зеленчуци, които ми "преписа" личната бих могла да постигна по-високо ниво на хемоглобин или поне се надявам?! :?
Вие смятате ли, че бих могла да повиша нивото на хемоглобина си, като разнообразя менюто си - възможно ли е или е наложително да приемам хранителни добавки :?
niya_mazova
 
Мнения: 443
Регистриран на: 01 Окт 2013, 16:58

Re: Дали мога да повиша хемоглобина, като разнообразя менюто си?

Мнениеот luchia@marco » 17 Окт 2014, 12:42

Ако е към долната граница или малко под нея, смятам е възможно, но трябва наистина всекидневно да приемаш дори тези храни и от типа на елдата, леща, нахут, ядки с мед, например орехи, сама си решаваш и преценяваш, ако искаш опитай така, а ако не се чувстваш добре, по-добре се съгласи на добавките, а след това направи тази терапия с по-разнообразното меню!
luchia@marco
 
Мнения: 115
Регистриран на: 24 Сеп 2014, 09:54

Re: Дали мога да повиша хемоглобина, като разнообразя менюто си?

Мнениеот Mauritius » 06 Ное 2014, 13:50

В началото, по мое мнение е добре да приемаш някои хранителни добавки, а след това да се поддържаш с разнообразеното ти меню ;)
Mauritius
 
Мнения: 282
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 13:01

Re: Дали мога да повиша хемоглобина, като разнообразя менюто си?

Мнениеот Victoria » 09 Ное 2014, 20:32

Аз имам желязодефицитна анемия от доста време,а от началото на тази година дори спрях месото.Личната ми лекарка ми се кара много,но влиянието на лекарствата е по-лошо от самата анемия.От желязото на таблетки ми се гади и ме боли стомах.Искам да попитам и аз за някакви добавки желязо извлечено от зеленчуци.за хапване препоръчвам мед,ядки,тиква,грах,броколи,кайсии,спанак,яйца,боб,леща и т.н. За по-сигурно плодове и зеленчуци не подминавам,както и листни подправки като магданоз,мащерка и т.н. Само да не ми развива някой теории,че в месото имало желязо,витамини и минерали.В месото има кръв...и толкова :?
Victoria
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Ное 2014, 19:55

Re: Дали мога да повиша хемоглобина, като разнообразя менюто си?

Мнениеот Pipilota » 14 Ное 2014, 13:21

Това,че в месото има най-много желязо според мен е мит, в лещата има толкова,колкото в една пържола. Наблегни на храните,които са ти казали по-нагоре,а и сама си описала и винаги можеш да провериш дали имаш подобрение,като следиш кръвната си картина и според случващото се да вземеш решение за добавки или не. В наши дни с този замърсен черен дроб по пазара не смятам,че е добра алтернатива. Успех!
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Дали мога да повиша хемоглобина, като разнообразя менюто си?

Мнениеот Elica » 09 Дек 2014, 16:09

Разбира се, храната повлиява на съдържанието на витамини и минерали в кръвта, така че не е невъзможно, но е по-бавен процес, отколкото ако се лекувате с медикаменти. :P
Аватар
Elica
 
Мнения: 1721
Регистриран на: 26 Ное 2014, 09:37

Re: Дали мога да повиша хемоглобина, като разнообразя менюто си?

Мнениеот Lollipop » 09 Дек 2014, 17:44

Спанак, боб и леща и си нов човек хаха ;)))
Важно е хранането да е разнообразно и да внимаваш какво хапваш заедно с тези храни, знам, че млечните пречат на усвояването на желязото :)
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Дали мога да повиша хемоглобина, като разнообразя менюто си?

Мнениеот Mon_ton » 20 Фев 2015, 17:13

мисля, че е възможно да се повлияе с наистина много правилно хапване, без глезотии и по-стриктно меню и все пак ако положението е по-сериозно трябват и добавки :)
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Дали мога да повиша хемоглобина, като разнообразя менюто си?

Мнениеот Pipilota » 28 Юни 2016, 10:56

Mon_ton написа:мисля, че е възможно да се повлияе с наистина много правилно хапване, без глезотии и по-стриктно меню и все пак ако положението е по-сериозно трябват и добавки :)

Но е много трудно, почти е невъзможно, ако има голям дефицит на желязо да успее да се повиши само от храната, то малко хора се влияят и от лекарства, а какво остава само от яденето. :( Сериозен проблем е липсата на желязо. Ако е малка разликата и е някакво леко неразположение, може и да стане, но иначе малък шанс, но със сигурност ще помогне да се усвои и да се увеличи количеството му. :)
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Дали мога да повиша хемоглобина, като разнообразя менюто си?

Мнениеот silver933 » 28 Юни 2016, 14:31

Ако не се повлиява, има и инджекции, които се слагат, за да се повиши желязото в кръвта. Не винаги става, колкото и да ни се иска всичко да е цветя и рози. Майка ми имаше такива проблеми и се нуждаеше от вливания, с много тежка анемия беше. Просто не подценявайте здравето си.
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Следваща

Назад към Домашен лекар

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron