Възможно ли е да се направи хляб изцяло от лимец и как е на вкус?

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Re: Възможно ли е да се направи хляб изцяло от лимец и как е на вкус?

Мнениеот Yunona » 22 Юли 2015, 16:40

gomez123 написа:Всъщност задължително ли е да се слага и друго брашно или може и само с такова от лимец и какъв вкус има? :roll:


Какъв вкус да има? На хубав пълнозърнест хляб :)
Лимецът всъщност е жито, изконното хубаво българско жито, което са сяли дедите ни. Елин Пелин има доста приятни еротични стихове за случващото се между селските младежи и девойки "у лимецО" :) Към 50-те години на 20-ти век лимецът е изместен от новата хибридна пшеница, защото тя дава по-високи добиви и съдържа повече глутен, т.е. хлябът е по-пухкав. Именно затова е и доста вредна...
Спокойно си правете хляб само от пълнозърсто брашно от лимец. Ако желаете, заменяйте 30-50 процента от него с типово брашно (за да е по-лек хлябът, ако не сте свикнали с вкуса на изцяло пълнозърнестия). Семки и ядки също са добре дошли (аз слагам 5-10 процента от теглото на брашното, не повече) :)
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Възможно ли е да се направи хляб изцяло от лимец и как е на вкус?

Мнениеот kalinka-kuku » 22 Юли 2015, 19:58

С квас ли правите хляба или с мая? Аз мисля да пробвам да направя квас но се притеснявам от жегата..
Аватар
kalinka-kuku
 
Мнения: 1189
Регистриран на: 20 Мар 2015, 15:25

Re: Възможно ли е да се направи хляб изцяло от лимец и как е на вкус?

Мнениеот Pipilota » 22 Юли 2015, 20:17

Мисля и аз да пробвам но много скъпо ми идва не мога да си позволя ежедневно са го ядем...
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Възможно ли е да се направи хляб изцяло от лимец и как е на вкус?

Мнениеот Yunona » 23 Юли 2015, 15:09

marsu написа:С квас ли правите хляба или с мая? Аз мисля да пробвам да направя квас но се притеснявам от жегата..

И с двете, но повече ми харесва с квас.
Има вариант да си направите квас и веднага щом стане, да го съхранявате в хладилник. Когато решите да правите хляб, трябва да извадите кваса едно денонощие по-рано от хладилника и да го подхраните, за да се "събуди". Слагате колкото е необходимо в хляба, другото - отново в хладилника до следващия път :)
Аз имам хубав течен квас за хляб, в пликчета за еднократна употреба. Не съм виждала такъв тук, за съжаление, купуваме го от Германия. Дано някой се сети да го предлага и в Родината.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Възможно ли е да се направи хляб изцяло от лимец и как е на вкус?

Мнениеот Lollipop » 23 Юли 2015, 15:34

Toзи квас ли си подхранваш всеки път, аз знам че се прави от ръжено брашно и вода и се маха малко от сместта и се добава ново брашно и вода.
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Възможно ли е да се направи хляб изцяло от лимец и как е на вкус?

Мнениеот Harmony » 23 Юли 2015, 16:32

Pipilota написа:Мисля и аз да пробвам но много скъпо ми идва не мога да си позволя ежедневно са го ядем...

Така е, а е и трудоемко, все пак не мога да си представя през вечер да меся хляб, а с кваса, налага ли се да се остави да втаса? :roll:
Аватар
Harmony
 
Мнения: 516
Регистриран на: 03 Окт 2013, 13:20

Re: Възможно ли е да се направи хляб изцяло от лимец и как е на вкус?

Мнениеот Yunona » 23 Юли 2015, 17:36

Harmony написа:
Pipilota написа:Мисля и аз да пробвам но много скъпо ми идва не мога да си позволя ежедневно са го ядем...

Така е, а е и трудоемко, все пак не мога да си представя през вечер да меся хляб, а с кваса, налага ли се да се остави да втаса? :roll:


Да, с кваса даже втасва много по-продължително време - аз го оставям на два пъти по няколко часа (цяла нощ дори). Всъщност това е причината промишленото производство (а по-късно и домашното) да мине на мая - процесът се скъсява значително, хлябът е по-пухкав и т.н. Само че маята - това са дрожди, гъбички. Никак не е полезна :(
Хлябът с квас е по-траен, няма нужда да се меси "през вечер". Бабите ни едно време са месили веднъж, най-много два пъти седмично.
Лично на мен ми е много удобно да меся с квас именно заради дългия престой, но пък по-краткото месене - месиш вечерта, оставяш да втаса, премесваш сутринта (за кратко), оставяш за цял ден, връщаш се от работа - печеш :) Има и други, по-дълги технологии, с повече втасвания, но на мен ми идва прекалено :)
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Възможно ли е да се направи хляб изцяло от лимец и как е на вкус?

Мнениеот Pipilota » 24 Юли 2015, 05:32

Най-много ме притеснява съхранението, чувала съм, че може да се омеси, предполагам да стане твърдо топче, като маята и да се държи във фризера, а после? Вадя и ползвам като мая ли, нямам идея. Веднъж се пробвах да направя квас, той яко се вкисна, целият ми шкаф миришеше, та не знам как да позная, че е готов, на първото шупване ли, та нямам идея, пак мисля да чета и да търся информация и да пробвам. :)
Сега в Била продават толкова различно брашно - от елда, лимец, просо, мисля да взема пакетчета и да смесвам, отделно като сложа слънчоглед и мак няма как да не се получи новият ми любим хляб. Без друго все си обещаваме да ядем здравословно у нас, и все не се справяме на 100%, хлябът е едно от нещата, което искам да огранича. :roll:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Възможно ли е да се направи хляб изцяло от лимец и как е на вкус?

Мнениеот kalinka-kuku » 27 Юли 2015, 18:58

Ще стане по-бързо просто вместо за 3 за 1 ден. може да го изсушиш и съхраняваш :)
Аватар
kalinka-kuku
 
Мнения: 1189
Регистриран на: 20 Мар 2015, 15:25

Re: Възможно ли е да се направи хляб изцяло от лимец и как е на вкус?

Мнениеот julianne » 28 Юли 2015, 11:02

marsu написа:Ще стане по-бързо просто вместо за 3 за 1 ден. може да го изсушиш и съхраняваш :)

Да се изсуши хлябът? Ами след това дали ще може да се използва по предназначение? :roll:
julianne
 
Мнения: 404
Регистриран на: 27 Ное 2013, 14:50

ПредишнаСледваща

Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта