Какви могат да са причините за ранното посивяване на косата?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Какви могат да са причините за ранното посивяване на косата?

Мнениеот JohnLocke » 23 Яну 2015, 14:08

Здравейте! Имам странен въпрос и не зная към кого да се обърна, не го смятам за нещо сериозно, но е неприятно.
На 18 години съм и вече имам по слепоочията посивяла коса :idea:

По принцип не съм от нерваците, не мога да кажа, че се е появила от нерви и някакво особено безпокойство или стресова ситуация или поне аз така си мисля, обаче са факт тази посивяла коса :!:
10.jpg
10.jpg (24.14 KiB) Прегледано 1594 пъти

Не е много, може и дори да не се забелязва отдалеч, нещо като от снимката е, но мен ме притеснява факта, че на 30 години да кажем ще съм с много много бяла коса :( :(

Други причини за посивяване на косата не съм чувал, а може би има, за да се случва това при мен :roll: Много ще бъда благодарен, ако някой ме упъти какво мога да направя, за да спре да посивява косата ми и да ми сподели своите или други причини, за които знае, че влияят за посивяването на косата :idea:
JohnLocke
 
Мнения: 70
Регистриран на: 28 Окт 2013, 14:32

Re: Какви могат да са причините за ранното посивяване на косата?

Мнениеот nushi.kisyova » 23 Яну 2015, 14:17

Ммм това не е много хубаво, моята започна да побелява след 35 ми годишнина, за съжаление не съм, чувала за някакъв начин да се възвърне цвета на косата, както и за спиране на побеляването, мисля че е най-добре да се консултираш с дерматолог, той най-вероятно ще изясни причините и ще предпише каквото е редно :idea: :) :)
nushi.kisyova
 
Мнения: 252
Регистриран на: 19 Ное 2013, 12:42

Re: Какви могат да са причините за ранното посивяване на косата?

Мнениеот Anka » 23 Яну 2015, 14:19

Просто се случва понякога, не е причината годините или стреса, някои хора побеляват по-рано от други :)
Аватар
Anka
 
Мнения: 1415
Регистриран на: 25 Ное 2014, 13:25

Re: Какви могат да са причините за ранното посивяване на косата?

Мнениеот Mon_ton » 23 Яну 2015, 14:41

Сигурно трябва да си хапваш повече моркови и магданоз :mrgreen:
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Какви могат да са причините за ранното посивяване на косата?

Мнениеот Burborino » 23 Яну 2015, 17:12

Понякога е просто наследствено. И аз на 17-18 се сдобих с първите си бели косми. Вече съм на почти 33 и имам доста. Брат ми също е с прошарена коса (по-малък е от мен). Майка ми е побеляла съвсем млада, баба ми също, прабаба ми също.
What's it got in its nasty little pocketses, eh, my precious?
Аватар
Burborino
 
Мнения: 301
Регистриран на: 26 Ное 2014, 18:52
Местоположение: middle-earth

Re: Какви могат да са причините за ранното посивяване на косата?

Мнениеот sofi_black » 23 Яну 2015, 17:29

Опитай с някакъв комплекс витамини, би трябвало да ти е от помощ, ако не за косата, то по принцип, иначе и според мен си е до ген ;)
sofi_black
 
Мнения: 488
Регистриран на: 05 Ное 2013, 14:39

Re: Какви могат да са причините за ранното посивяване на косата?

Мнениеот rose_92 » 23 Яну 2015, 19:42

Причини за ранно посивяване:

- Наследственост

- Нарушена обмяна на веществата;

- Недостиг на витамин В;

- Недостиг на тирозин, който е съставна част на повечето белтъчини. Затова, за да предотвратите ранното побеляване, специалисти съветват да не се лишавате дълго време от протеинова храна (намерете достоен заместител на диетите с ограничено съдържание на протеини).

- Неправилно хранене: отсъствие на риба в менюто, също на плодове и зеленчуци, оттук и недостатъчното количество на минерални вещества и витамини в организма (калций, желязо, цинк). Липсата на мед води до същия резултат. Минералът постъпва в организма ни чрез някои храни: ядки, пшеничен зародиш, фасул, леща, магданоз;

- Злоупотреба с алкохол и силно кафе;

- Продължително излагане на слънчеви лъчи;

- Стрес, силни емоционални или нервни разтройства;

- Някои заболявания: пернициозна анемия (дефицит на витамин В12), хипертиреоидизъм (увеличена функция на щитовидната жлеза), прогерия (преждевременно стареене) и синдром на Вернер.

Процесът на посивяване на косите е необратим и случаите на възвръщане на естествения цвят са изключителни редки и са изключения.

Как да предотвратим ранното побеляване?

- За това може да помогне парааминобензоената киселина, която участва в усвояването на белтъка, в производството на еритроцити (червени кръвни телца), снабдяващи клетките на организма с кислород. Освен това, тази киселина оптимизира развитието на нормална чревна микрофлора, произвеждаща фолиева киселина - важен витамин за здравето и красотата;

- За подобряване храненето на кожните клетки на главата е необходим витамин А (каротин) - "витаминът на красотата" - прави косата гладка и блестяща;

- Витамините от група В и РР (никотинова киселина) помагат за заздравяването на корена на косъма и предотвратяват косопада; Смята се, че витамин В3 забавя посивяването, В2 и В6 подобряват храненето на косата и на кожните клетки, а В5 нормализира водно-мастния им баланс;

- В Източната медицина се е смятало, че понякога побеляването на косата се дължи на бъбречни заболявания. Затова, ако сивите коси се появят прекалено рано и това не се обяснява с генетична предразположеност, редно е да се обърнете към нефролог.

Основни начини за борба с побеляването на косата:

- Прием на 1-3 с. л. дневно сок от магданоз, целина или пащърнак;

- Втриване на настой от коприва в корените;

- Консумация и втриване в корените на косата на сокове от вишна, кайсия, круши, зеле и лук;

- Витамини А, С, Е, от група В, никотинова киселина, рибофлавин, фолиева киселина, метианин (2 пъти в годината).

В краен случай трябва да се консултирате с лекар-дерматолог или трихолог, който да ви назначи индивидуално лечение.

Учени обясняват, че посивяването на косите се дължи на естествен процес на обезцветяване. Причина за това е високото съдържание на водороден пероксид (водороден прекис), който окислява ензимите, поддържащи естествения цвят. До този извод достига международна група учени. Първата връзка между побеляването и нивото водороден прекис открива британецът Джон Вуд. Става ясно, че колкото е по-високо съдържанието на водороден пероксид, толкова повече са сивите коси. Това откритие ще доведе до появата на средства за възвръщане на естествения цвят на косъма. Но днес единственият начин да се отървем от белите коси е да ги боядисаме.
rose_92
 
Мнения: 420
Регистриран на: 05 Мар 2014, 17:09

Re: Какви могат да са причините за ранното посивяване на косата?

Мнениеот Kaya » 23 Яну 2015, 21:08

sofi_black написа:Опитай с някакъв комплекс витамини, би трябвало да ти е от помощ, ако не за косата, то по принцип, иначе и според мен си е до ген ;)

Аз също мисля, че е до ген и с някои неща не можем да се преборим. Надявам се, че може някакъв комплект витамини да помогнат, но не се надявай много :)))
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Какви могат да са причините за ранното посивяване на косата?

Мнениеот Pipilota » 24 Яну 2015, 10:24

Аз посивях много рано също, на 26 години вече бях доста прошарена, за съжаление. :( Моите родители също винаги съм ги помнила с бели коси, повече си е до ген, не вярвам, че може да има други причини.. :roll:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Какви могат да са причините за ранното посивяване на косата?

Мнениеот silver933 » 24 Яну 2015, 11:39

Както се казва старост нарадост, но спокойно, мацките си падат по прошарени ;)
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Следваща

Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron