Как говорите на децата си, употребявате ли техните бебешки думи?

Искамe бебе - бременност, моментът на раждането, майчинство, проблемно забременяване и ин витро, осиновяване и приемна грижа

Re: Как говорите на децата си, употребявате ли техните бебешки думи?

Мнениеот Локумът » 19 Апр 2016, 15:08

Malina написа:Наистина проблемът не е в умалителните, дори те са мили. Проблемът е, когато се замества някоя дума, било то, защото детето я казвало много сладко. Ако казва на джоба - моч да речем. Грешка ще е от страна на родителите да продължат да използват думата моч, трябва да продължат с думата джоб, за да могат да научат детето коя е правилната дума.

Надали ще се научи за цял живот да използва грешна дума, така че е прекалено цялото това притеснение по въпроса ;)
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Как говорите на децата си, употребявате ли техните бебешки думи?

Мнениеот fairy » 20 Апр 2016, 12:07

Не съм съвсем съгласна. Да, то ще знае правилната дума, но когато говори, ще му е по-лесно да използва думата, която чува от вас. Така се забавя езиковото развитие. А знаем, че е важно детето да попълва речниковия си запас. Колкото и маловажно да изглежда отстрани, не е, после си оказва влияние.
fairy
 
Мнения: 464
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:17

Re: Как говорите на децата си, употребявате ли техните бебешки думи?

Мнениеот rabotnata pchela » 20 Апр 2016, 15:54

fairy написа:Не съм съвсем съгласна. Да, то ще знае правилната дума, но когато говори, ще му е по-лесно да използва думата, която чува от вас. Така се забавя езиковото развитие. А знаем, че е важно детето да попълва речниковия си запас. Колкото и маловажно да изглежда отстрани, не е, после си оказва влияние.

Моля ти се. :) сякаш като си го забави хептен ще изостане. Ела да видиш моето дете, до 3 години почти нямаше речников запас, да не кажа, че изобщо нямаше езиково развитие. Сега може да те сложи в малкия си джоб. Няма да свърши света, ако казва една две смешни думички. По-лошо е, че много родители не обръщат внимание на говорните проблеми, които се показват във времето, а не това, че ще казва 2-3 грешни думички като по-малко.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Как говорите на децата си, употребявате ли техните бебешки думи?

Мнениеот zagrijena » 21 Апр 2016, 10:36

Говорните проблеми най-добре си проличават в училище. Преди това детето още не е изчистило говора си. Трябва да е нещо фрапиращо, за да обърнат внимание родителите.
zagrijena
 
Мнения: 486
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:11

Re: Как говорите на децата си, употребявате ли техните бебешки думи?

Мнениеот Kaya » 13 Дек 2016, 10:41

Разбира се, че ползвам бебешките им думички,толкова са сладки и забавни!
А тези неща се израстват и се променят и си идват на мястото правилните думи,съвсем естествено. Не съм видяла досега дете на 5-6 години, което да използва грешни думи, така че не смятам, че това може да е някакъв проблем, нали е важното да се направи речниковото развитие и детето да се научи да говори, без значение дали ще е ръка, или кунка.
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Как говорите на децата си, употребявате ли техните бебешки думи?

Мнениеот BeenieGal » 13 Дек 2016, 11:14

Нямам дете, но според мен е нормално майките да говорят и да подражават на детето си, когато са много малки. Но като станат на 4-5 години не е добре да насърчават такова говорене или да се правят на по-малки от децата си.
Аватар
BeenieGal
 
Мнения: 483
Регистриран на: 03 Окт 2014, 11:18

Re: Как говорите на децата си, употребявате ли техните бебешки думи?

Мнениеот S_Milenska » 06 Яну 2017, 16:09

BeenieGal написа:Нямам дете, но според мен е нормално майките да говорят и да подражават на детето си, когато са много малки. Но като станат на 4-5 години не е добре да насърчават такова говорене или да се правят на по-малки от децата си.

Все пак често думичките им стават някакво нарицателно в семейството и една шега, но мисля, че всяко дете се научава. Единствено тея препоръки сериозно могат да се вземат, ако детето изостава коренно в говора си и има нужда от помощ/
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Как говорите на децата си, употребявате ли техните бебешки думи?

Мнениеот веселказасмяна » 11 Яну 2017, 12:28

Едва ли ще изостава в говора си заради това, че майка му му говори с бебешки думички. За това има по-сериозни причини. Все пак детето чува и друга реч, не само на майката. Тя с бащата или другите близки едва ли говори на бебешки език :smile: .
веселказасмяна
 
Мнения: 295
Регистриран на: 24 Сеп 2014, 12:43

Re: Как говорите на децата си, употребявате ли техните бебешки думи?

Мнениеот Story_teller » 28 Май 2019, 10:38

Не, никога не съм го правила. Много ми е нелепо. Смятам, че на детето трябва да се говори като на възрастен, за да се учи на нови неща.
Story_teller
 
Мнения: 116
Регистриран на: 17 Дек 2018, 10:36

Предишна

Назад към Бременност, раждане и майчинство

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта