Какви са симптомите при наличие на кучешка тения, някога правили ли сте си тестове?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Какви са симптомите при наличие на кучешка тения, някога правили ли сте си тестове?

Мнениеот lussy » 04 Фев 2015, 11:59

В последните седмици все по-често попадам на статии, които ме психират! Става въпрос за кучешката тения, явно заразата става все по-разпространена, а мен много ме е страх за децата :|

До колкото разбрах това представлява тенията,
echinococcus_granulosus.jpg
echinococcus_granulosus.jpg (13.81 KiB) Прегледано 5867 пъти
но е без голямо значение, спрямо това какво може да причини :|
Започнах да наблюдавам децата, как се усещат, дали се чувстват отпаднали, нямат температура и т.н., като че ли са добре, но е мене дреме онова постоянно притеснение. :roll:
Не съм ги подлагала на излишни рискове, опитвам се да измивам плодовете добре и постоянно напомням да се мият ръцете, но никога не знаеш откъде може да ти изскочи точно това! :|

Исках да се запозная малко повече, за да зная какви симптоми могат да се очакват при наличие на кучешка тения. Зная, че има някакви тестове, които могат да се направят, но не съм добре запозната и с тях, ще се радвам ако някой даде информация от първо лице!
lussy
 
Мнения: 421
Регистриран на: 02 Окт 2013, 11:45

Re: Какви са симптомите при наличие на кучешка тения, някога правили ли сте си тестове?

Мнениеот silver933 » 04 Фев 2015, 12:10

Няма симптоми, само тежест, ако тенията е в черния дроб и задух като при бронхит и пневмония, когато е в белия дроб. Работата е там, че е рисковано и опасно, но симптоматика няма, за съжаление и с нашите немарливи доктори, нали знаете, кръстим се и се молим да ни прескочи. :roll:
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Какви са симптомите при наличие на кучешка тения, някога правили ли сте си тестове?

Мнениеот dessiblond » 04 Фев 2015, 12:25

silver933 написа:Няма симптоми, само тежест, ако тенията е в черния дроб и задух като при бронхит и пневмония, когато е в белия дроб. Работата е там, че е рисковано и опасно, но симптоматика няма, за съжаление и с нашите немарливи доктори, нали знаете, кръстим се и се молим да ни прескочи. :roll:

Да и аз знам, че в по-късен етап се усещат симптомите и почти веднага трябва да се реже, за да не стане по-опасно и най-кофтито е, че не може да по друг начин, освен оперативен. :idea:
dessiblond
 
Мнения: 421
Регистриран на: 25 Ное 2013, 14:13

Re: Какви са симптомите при наличие на кучешка тения, някога правили ли сте си тестове?

Мнениеот S_Milenska » 04 Фев 2015, 13:03

Абе май може и с някакви медикаменти, но ако има много кисти, не съм много сигурна, молим се да не се случи и това е. :roll:
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Какви са симптомите при наличие на кучешка тения, някога правили ли сте си тестове?

Мнениеот FramarLekari » 04 Фев 2015, 16:45

Здравейте, lussy!

Често ехинококозата протича безсимптомно. Най-често кистите се локализират в черния дроб или белите дробове. В зависимост от локализацията на кистите могат да се проявят различни признаци и симптоми.

Повече информация за заболяването може да прочетете в секцията "Енциклопедия": Ехинококоза мкб B67

С уважение,
Фрамар
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Какви са симптомите при наличие на кучешка тения, някога правили ли сте си тестове?

Мнениеот Lollipop » 05 Фев 2015, 12:57

Най-тъпото е, че май няма и изследвания, по чиито показатели да разебреш дали си заразен или не, евентуално само чрез ехография на вътрешни органи! А друг начин, кръвни изследвания, а може ли да се пусне направление за ехография и да се търси точно това, ей такива въпроси без отговор! :(
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Какви са симптомите при наличие на кучешка тения, някога правили ли сте си тестове?

Мнениеот kauda » 21 Апр 2016, 12:28

Lollipop написа:Най-тъпото е, че май няма и изследвания, по чиито показатели да разебреш дали си заразен или не, евентуално само чрез ехография на вътрешни органи! А друг начин, кръвни изследвания, а може ли да се пусне направление за ехография и да се търси точно това, ей такива въпроси без отговор! :(

Май единствения начин е да се пуснат целенасочено изследвания, но все пак при една евентуално ехография на коремните органи няма ли да се види?
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Какви са симптомите при наличие на кучешка тения, някога правили ли сте си тестове?

Мнениеот analizatorka » 27 Апр 2016, 16:57

Много коварно заболяване, като знам как ровят децата по пясъчниците и си играят, а бездомните кучета си обикалят... Коварно е, защото симптомите не се проявяват веднага, а пораженията са големи.
analizatorka
 
Мнения: 564
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:13

Re: Какви са симптомите при наличие на кучешка тения, някога правили ли сте си тестове?

Мнениеот Krum » 22 Мар 2017, 10:54

Няма симптоми, изобщо, чак когато заболяването или иначе казано тенията се разрастне изапочне да създава проблеми в стомаха, иначе просто миене на ръцете, следене и за най-малките симптоми, температури и всичко.
Аватар
Krum
 
Мнения: 1386
Регистриран на: 21 Ное 2014, 14:30

Re: Какви са симптомите при наличие на кучешка тения, някога правили ли сте си тестове?

Мнениеот Snejna » 22 Мар 2017, 12:37

За съжаление почти няма симптоми, а края може да бъде и фатален. Родителите трябва да наплашват децата си да си мият ръцете, като се замислиш, от едно такова обикновено упражнение, че буквално може да се спаси живот! Особено на места,където кучетата си вършат работите - най-вече около дръвчета, тревички из централната част на градовете.
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Следваща

Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта