Любимите ни рецепти с тиквички!

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Re: Любимите ни рецепти с тиквички!

Мнениеот Yunona » 25 Мар 2015, 23:22

Много обичам тиквички на грил :)
Режа ги на сравнително тънки филийки, мацвам ги с четката със зехтин, пека на добре загрят грил тиган. После посолявам и евентуално мариновам (балсамов оцет, зехтин, мъничко чесън и копър).
Така приготвени, тиквичките могат да бъдат съставна част на много салати - например с паста (винаги ползвам пълнозърнеста), чери доматки, босилек, някакво твърдо жълто сирене; със смес от зелении (марули, рукола, суров спанак, зелен лук), варено яйце, може и малко варена киноа да се добави.
Вкусни са и навити на рулца с пълнеж по желание (например рикота или извара, подправки).

Друг любим начин на приготвяне - пълнени тиквички. Издълбавам, леко запичам на силна фурна и приготвям пълнеж според наличностите в хладилника и вдъхновението. Най-експлоатирани варианти у дома: задушен лук и чесън (зелени), смес от сирена, задушената вътрешност на тиквичките; лук, чесън, бекон, кашкавал, задушената вътрешност на тиквичките; полусварена киноа (просо), смесена със задушен лук, морков, подправки; ориз и зеленчуци; пилешко филе, чесън, морков, малко ориз.

Основното при тиквичките е да не се готвят твърде дълго, за да останат леко твърди и хрупкави.
Обичам хрупкавостта да идва от текстурата на самия зеленчук, не от брашното (галетата), в която е потопен и изпържен. По тази причина почти никога не ям пържени или панирани тиквички. Колкото и вкусен и полезен да е един зеленчук, изпържиш ли го, става просто ..... junk food.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Любимите ни рецепти с тиквички!

Мнениеот Slavena » 26 Мар 2015, 10:27

Много обичам тиквички, но ги ям главно пържени, не мога да свикна да са ми твърди и несготвени.
Slavena
 
Мнения: 957
Регистриран на: 10 Дек 2014, 16:45

Re: Любимите ни рецепти с тиквички!

Мнениеот Elica » 26 Мар 2015, 13:55

Yunona написа:
Друг любим начин на приготвяне - пълнени тиквички. Издълбавам, леко запичам на силна фурна и приготвям пълнеж според наличностите в хладилника и вдъхновението. Най-експлоатирани варианти у дома: задушен лук и чесън (зелени), смес от сирена, задушената вътрешност на тиквичките; лук, чесън, бекон, кашкавал, задушената вътрешност на тиквичките; полусварена киноа (просо), смесена със задушен лук, морков, подправки; ориз и зеленчуци; пилешко филе, чесън, морков, малко ориз.



Когато ги правиш такъв тип "лодки" им викам аз, как ги приготвяш, че да станат сготвени самите лодки. Аз правих мин. година, но самата ми тиквичка остана сурова, въпреки че след като я издълбах я пекох преди да ѝ сложа пълнежа, вода или нещо слагаш ли? :roll: Най-накрая на другия ден нарязах лодките и ги изпържих. :mrgreen:
Аватар
Elica
 
Мнения: 1721
Регистриран на: 26 Ное 2014, 09:37

Re: Любимите ни рецепти с тиквички!

Мнениеот Yunona » 26 Мар 2015, 14:12

Elica написа:Когато ги правиш такъв тип "лодки" им викам аз, как ги приготвяш, че да станат сготвени самите лодки. Аз правих мин. година, но самата ми тиквичка остана сурова, въпреки че след като я издълбах я пекох преди да ѝ сложа пълнежа, вода или нещо слагаш ли? :roll: Най-накрая на другия ден нарязах лодките и ги изпържих. :mrgreen:


След като ги издълбая, леко ги посолявам и оставям обърнати, за да се отцеди част от водата им. После ги мацвам лекичко с олио отвън и ги запичам за кратко време на силна фурна.
Както писах, аз ги обичам хрупкави и свежи. Последното, което бих искала, е да станат меки и да стоят като "преварени".
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Любимите ни рецепти с тиквички!

Мнениеот Anka » 26 Мар 2015, 14:51

Много обичам тиквички, особено пък сурови хаха :)) Правя си ги на салата, но не се приема добре от света. От друга страна винаги съм се чудила полезни или вредни са суровите тиквички ;)
Аватар
Anka
 
Мнения: 1415
Регистриран на: 25 Ное 2014, 13:25

Re: Любимите ни рецепти с тиквички!

Мнениеот kauda » 26 Мар 2015, 16:01

Обожавам много тиквичките, особено на фурна с ориз, не знам защо точно те са ми любими. Аз за разлика от Yunona ги обичам точно хубави меки и сготвени, а не твърди. Това ми е любимия зеленчук, склонна съм и да експериментирам, разбира се, но в този вариант са ми най-любима рецепта ;)
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Любимите ни рецепти с тиквички!

Мнениеот Lollipop » 27 Мар 2015, 11:08

Любими са ми палачинките от тиквички.
Правя ги по следния начин: 2 тиквички настъргвам на едрото ренде, посолявам и оставям в гевгир да се отцедят. ;)) Нарязвам на ситно пресен лук, или стар (по избор), не повече от 2 с.л., слагам малко кашкавал или пармезан, 5-6 с.л. брашно. :)) Смесвам всичко да стане лепкава каша, загрявам малко олио или зехтин, масло, каквото ви харесва, аз си ползвам олио, слагам по 1-2 с.л. от сместта и запичам от всяка страна по около 4-5 минути ;) И ето го резултата накрая:
palachinki ot tikvichki.jpg
palachinki ot tikvichki.jpg (32.63 KiB) Прегледано 288 пъти
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Любимите ни рецепти с тиквички!

Мнениеот Monika_Spasova » 14 Апр 2015, 16:53

Обожавам тиквички, това ми е любимия зеленчук, сега като се стопли още малко и цените на тиквичките станат поносими започвам да си хапвам през ден-два. Та панирани ги правя, на лодки, на грил, слагам ги на пица и на спагети> )
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Любимите ни рецепти с тиквички!

Мнениеот Локумът » 14 Апр 2015, 17:06

Пържените тиквички са най-голямата и най-добрата класика, няма какво да му мислите за други варианти, този като знаете и стига, макар че и с ориз не стават зле никак :)
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Любимите ни рецепти с тиквички!

Мнениеот Kremiliya » 15 Апр 2015, 10:13

И аз много харесвам тиквичктие, но не мога да свикна с модата, че трябва да остават леко хрупкави, за мен това е един от зеленчуците, които се готвят най-бавно и затова ги правя не повече от 2-3 пъти през годината.
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

ПредишнаСледваща

Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта