Как се променят калориите на различните продукти, когато се преработят?

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Как се променят калориите на различните продукти, когато се преработят?

Мнениеот MollyDolly » 17 Апр 2015, 14:30

Вчера попаднах на една статия, която не съм сигурна как да тълкувам!
Понеже съм на диета и реших да се поинтересувам малко повече от калории и това как е добре да са сготвени ястията, за да са възможно по-малко калорични, та разбрах, че калориите варират особено, например при варенето на супите калориите спадат едва между 2 и 4%, докато при свинското с 10 пъти повече!

В такъв случай не мога да разбера защо, когато съм на диета не мога да хапвам това, а се налага да си мия стомаха със супи?! :shock:
steaks.jpg
steaks.jpg (42.56 KiB) Прегледано 1339 пъти
Не зная как реално се променят калориите на различните продукти, когато се преработят, но все си мисля, че след това, което прочетох няма абсолютно никакво значение дали си ял супа или пържола, освен ако не е пържена :idea:

А кои са начините за преработка на различните продукти, за да се променят калориите, към по-малко, разбира се :?: :)
И най-вече стрували ли ви се вярно това разсъждение за еднаквата калорийност на свинските пържолки със супата?
MollyDolly
 
Мнения: 309
Регистриран на: 18 Окт 2013, 12:18

Re: Как се променят калориите на различните продукти, когато се преработят?

Мнениеот moni.sparrow » 17 Апр 2015, 14:43

Едва ли може да ти е по-грешно това успокоение! :D Малшанс да си изпечеш пържола като тази на барбекюто и тя да се окаже по-малко калорична от супата, най-малко, че всички така щяха да слабеят :idea:
moni.sparrow
 
Мнения: 286
Регистриран на: 05 Ное 2013, 15:24

Re: Как се променят калориите на различните продукти, когато се преработят?

Мнениеот dejavu » 17 Апр 2015, 14:54

Най-добре, като искаш месце си го свари, а ако наистина искаш да отслабнеш яж зелева супа, може и с литри!
dejavu
 
Мнения: 413
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:06

Re: Как се променят калориите на различните продукти, когато се преработят?

Мнениеот silver933 » 17 Апр 2015, 14:54

Пържолата си е пържола, но е истина, че е по-добре да бъде сготвена по-здравословно! :))
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Как се променят калориите на различните продукти, когато се преработят?

Мнениеот annamaria » 17 Апр 2015, 16:54

Свинско каре - 329 кал. на 100 гр
Зеленчукова супа - около 43 кал на 100 мл.

Сега може би ти е по-ясно ;)
annamaria
 
Мнения: 3396
Регистриран на: 09 Фев 2015, 17:09

Re: Как се променят калориите на различните продукти, когато се преработят?

Мнениеот Mamacita » 19 Апр 2015, 23:12

Добре де, в такъв случай дайте да изясним как стоят нещата с най-диетичното приготвяне на храната - на пара, варено, печено?
Mamacita
 
Мнения: 250
Регистриран на: 13 Дек 2014, 10:52

Re: Как се променят калориите на различните продукти, когато се преработят?

Мнениеот Pipilota » 20 Апр 2015, 09:27

Mamacita написа:Добре де, в такъв случай дайте да изясним как стоят нещата с най-диетичното приготвяне на храната - на пара, варено, печено?

Мисля, че най-диетично е на пара и варено, не знам дали може да се приготви месо на пара, затова за него най-добрия вариант е свареното. :)
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Как се променят калориите на различните продукти, когато се преработят?

Мнениеот rabotnata pchela » 20 Апр 2015, 10:15

Не знаех, че се променят, бях чувала, че зависи дали храната е студена или топла и по това може да се определи дали има повече, или по-малко калории :))
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Как се променят калориите на различните продукти, когато се преработят?

Мнениеот annamaria » 20 Апр 2015, 11:18

Едно месо е полезно еднакво много ако е варено или печено от гледна точка на калории. След като не добавяш мазнина, няма как да има разлика в полезността му, Важи за всички продукти. Друг е въпросът относно витамини, минерали и т.н. Разбира се, при зеленчуци да речем, много от полезните неща се губят при термиична обработка.
annamaria
 
Мнения: 3396
Регистриран на: 09 Фев 2015, 17:09

Re: Как се променят калориите на различните продукти, когато се преработят?

Мнениеот Monika_Spasova » 20 Апр 2015, 11:34

Е логично е, че ако храната е пържена, тя освен собствените си мазнини поема и странични и разбира се стара вредна. :) Мисля, че при печенето на месото е същото - все по някое време започва да се пържи в собствените си мазнини. Единствено за зеленчуците не мисля, че има някаква разлика дали са печени или варени. Пърженето тотално отпада като вариант. ;)
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Следваща

Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта