Успокойте нервната система с билки

Тайни семейни рецепти за здраве и красота - как да бъдем в полза на другите.

Re: Успокойте нервната система с билки

Мнениеот Silvi » 07 Фев 2012, 15:29

Не знам дали съм уцелила темата, но знам един лек срещу преумора - отвара от шипки.
Две супени лъжици плодове от шипка и ги счукайте в дървен съд, залейте с 600мл вряла вода и оставете да ври 5 минути. След като изстине отварата, прецедете. Пийте по 100мл три пъти дневно преди хранене, заедно с една ч.л. мед. Аз лично много обичам вкуса на шипка, а и съдържанието на витамин Ц в шипките помага и срещу Грип.
Silvi
 
Мнения: 234
Регистриран на: 04 Яну 2012, 16:02

Re: Успокойте нервната система с билки

Мнениеот Bella » 10 Фев 2012, 15:20

Чувала съм, че ментата има много добър ефект върху нервната система. Познатите свойства на ментата са използвани още от древните гърци, ментата укрепвала ума, вана с мента се използвала за повишаване на концентрацията.
Ментовият чай е любим на много хора, тъй като приятният му вкус не е единственото положително за здравето качество на питието – горещият чай е препоръчителен след преяждане, а студеният е много освежаващ в горещите дни, комбиниран с лимон, особено за следобедните часове. Ментата се използва срещу гадене, болки в стомаха, газове в червата, тъй като ментовото масло, тъй като успокоява стомашните спазми.
Ментата има също противовъзпалително и жлъчегонно въздействие, затова е подходяща билка за лечение при заболявания на жлъчните пътища, жлъчнокаменна болест, хроничен панкреатит, разстройство. При мигрена, възпаление на синусите, умора, нарушения в менструалния цикъл също можете да използвате чай или капки от мента.
Аватар
Bella
 
Мнения: 233
Регистриран на: 20 Сеп 2011, 15:17

Re: Успокойте нервната система с билки

Мнениеот tweety » 19 Апр 2012, 10:32

Ако имате проблеми със съня си направете отвара от маточина и подсладете с малко мед. Поне при мен това действа безотказно. Маточината може да се използва и при болезнена менструация. В древността тази билка се използвала като противоотрова при злоупотреба с тютюн, а парижките отшелници използвали маточината за приготвяне на отвара като ободряваща напитка, в която прибавяли корени от кореандър, листа от лимон, карамфил и канела.
tweety
 
Мнения: 348
Регистриран на: 15 Ное 2011, 10:04

Re: Успокойте нервната система с билки

Мнениеот shushito » 21 Апр 2012, 10:14

southernsun написа:Много често след дълъг и тежък ден, не мога да заспя. Въртя се в леглото и ми е някак нервно. Преди време бях си купила чай за лек сън, но забравих съставките му, а вече не мога да си го намеря по магазините. Някой знае ли билки или комплекс от билки за успокоение на нервната система, не искам да пия таблетки!

Знаеш ли какво видях в една приятелка и доста се учудих - възглавничка, която е с пълнеж от ароматни билки :roll: Поставя се в стаята, но така, че да не е много близо до главата и цялата стая ухае... прекрасно. Нейната е точно успокояваща и съдържа - стръкове от планинска мащерка, корени на валериана, цвят лавандула. Поразпитах я по-подробно и ми каза, че си купува много продукти на Rose Valley - ароматни свещи, масла, соли за вана и т.н. Харесах си една свещ с лавандулово етерично масло и цвят от лавандула :) Изобщо имат много интересни продукти, които никак не са скъпи и всеки може да си позволи. Възглавничката е била около 6-7 лв някъде, а свещта, която съм си харесала е 5-6 лв. Умирам си за такива ароматни нещица :)
shushito
 
Мнения: 59
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:30

Re: Успокойте нервната система с билки

Мнениеот silver933 » 19 Яну 2015, 17:13

Аз пък не си падам по такива миризми и по-скоро ми тежат и ме изнервят, отколкото да ми действат успокояващо, за мен най-доброто решение се крие от другата страна на затворения прозорец. :mrgreen:
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Успокойте нервната система с билки

Мнениеот Fancy » 30 Дек 2016, 12:53

shushito написа:
southernsun написа:Много често след дълъг и тежък ден, не мога да заспя. Въртя се в леглото и ми е някак нервно. Преди време бях си купила чай за лек сън, но забравих съставките му, а вече не мога да си го намеря по магазините. Някой знае ли билки или комплекс от билки за успокоение на нервната система, не искам да пия таблетки!

Знаеш ли какво видях в една приятелка и доста се учудих - възглавничка, която е с пълнеж от ароматни билки :roll: Поставя се в стаята, но така, че да не е много близо до главата и цялата стая ухае... прекрасно. Нейната е точно успокояваща и съдържа - стръкове от планинска мащерка, корени на валериана, цвят лавандула. Поразпитах я по-подробно и ми каза, че си купува много продукти на Rose Valley - ароматни свещи, масла, соли за вана и т.н. Харесах си една свещ с лавандулово етерично масло и цвят от лавандула :) Изобщо имат много интересни продукти, които никак не са скъпи и всеки може да си позволи. Възглавничката е била около 6-7 лв някъде, а свещта, която съм си харесала е 5-6 лв. Умирам си за такива ароматни нещица :)


За другите билки съм съгласна, но лавандулата мен специално много ми е противна, не ми харесва миризмата й изобщо.
Fancy
 
Мнения: 497
Регистриран на: 19 Окт 2013, 11:25

Предишна

Назад към Домашен лекар

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта