Месене или биене - каква е тайната на вкусния козунак?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Re: Месене или биене - каква е тайната на вкусния козунак?

Мнениеот balsam » 29 Яну 2016, 10:59

Мислех, че по-младите жени не месят козунаци и е останала традицията при бабите и майките :smile:
balsam
 
Мнения: 513
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:17

Re: Месене или биене - каква е тайната на вкусния козунак?

Мнениеот luchia@marco » 29 Яну 2016, 11:22

А какъв е този тип месене с изтегляне, аз не знаех, че съществува такъв :???: а домашен козунак на конци не съм яла от дете... :sad: :sad:
luchia@marco
 
Мнения: 115
Регистриран на: 24 Сеп 2014, 09:54

Re: Месене или биене - каква е тайната на вкусния козунак?

Мнениеот Yunona » 29 Яну 2016, 16:37

luchia@marco написа:А какъв е този тип месене с изтегляне, аз не знаех, че съществува такъв :???: а домашен козунак на конци не съм яла от дете... :sad: :sad:


Не месиш тестото, като го поддържаш във вид на топка, а използваш изтеглящи напред движения, после прегъваш назад и пак напред и т.н. Сетих се, че и изтеглянето и усукването на фитили преди сплитането допринася за образуването на конци.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Месене или биене - каква е тайната на вкусния козунак?

Мнениеот kauda » 29 Яну 2016, 16:53

Оф то си е голяма философия няма спор. Винаги съм искала да опитам домашен козунак и да се опитам да направя, но май е невъзможно да го постигна. Не ми се иска да похабя толкова много продукти, а да си призная съм мързелива и не мога да се потя 2 часа над едно тесто. Обаче ако има кой да ми направи задължително ще си хапна. :bump:
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Месене или биене - каква е тайната на вкусния козунак?

Мнениеот YoLindi » 29 Яну 2016, 17:51

Yunona написа:
luchia@marco написа:А какъв е този тип месене с изтегляне, аз не знаех, че съществува такъв :???: а домашен козунак на конци не съм яла от дете... :sad: :sad:


Не месиш тестото, като го поддържаш във вид на топка, а използваш изтеглящи напред движения, после прегъваш назад и пак напред и т.н. Сетих се, че и изтеглянето и усукването на фитили преди сплитането допринася за образуването на конци.

А какво трябва да е тестото, по-жилаво, по-мазно, какво трябва да стои като консистенция :roll:
YoLindi
 
Мнения: 447
Регистриран на: 02 Окт 2013, 12:28

Re: Месене или биене - каква е тайната на вкусния козунак?

Мнениеот Yunona » 31 Яну 2016, 11:36

YoLindi написа:А какво трябва да е тестото, по-жилаво, по-мазно, какво трябва да стои като консистенция :roll:


Трудно е да се каже, защото в процеса на месене тестото се променя много. В началото се усеща просто по-тежко от това за погача например. С месенето става по-еластично и престава да лепи, но си остава тежко. Въпреки наличието на масло, не би трябвало да е се усеща мазно.
Важното е да се спазват точно пропорциите от рецептата, да се меси дълго и тогава тестото ще е точно такова, каквото трябва да бъде :)
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Месене или биене - каква е тайната на вкусния козунак?

Мнениеот analizatorka » 23 Фев 2016, 15:16

Чакам за Великден да се похвалите какви козунаци сте направили :grin:
analizatorka
 
Мнения: 564
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:13

Re: Месене или биене - каква е тайната на вкусния козунак?

Мнениеот Anka » 29 Мар 2016, 14:56

То много зор месенето, добре че има хлебопекарни и с тях лесно може да се омеси всичко, което трябва. :)
Аватар
Anka
 
Мнения: 1415
Регистриран на: 25 Ное 2014, 13:25

Re: Месене или биене - каква е тайната на вкусния козунак?

Мнениеот zagrijena » 30 Мар 2016, 13:30

Anka написа:То много зор месенето, добре че има хлебопекарни и с тях лесно може да се омеси всичко, което трябва. :)


Да, ама няма да е толкова сладко, колкото ако си го направиш сама :grin: Първия път може да не е най-сполучлив, но другия път ще е по-добре :grin: .
zagrijena
 
Мнения: 486
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:11

Re: Месене или биене - каква е тайната на вкусния козунак?

Мнениеот Ваня Стойчева » 07 Апр 2016, 11:42

Тази година си харесах един козунак без месене, уникално изглежда! :)
Мисля да го пробвам този уикенд дали ще се получи, ако рецептата е сполучлива ще ви го споделя.
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

ПредишнаСледваща

Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта