Месене или биене - каква е тайната на вкусния козунак?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Месене или биене - каква е тайната на вкусния козунак?

Мнениеот sofi_black » 22 Апр 2015, 10:43

От Великден насам ме гложди мисълта за това месене или биене е майката на козунаците и съм убедена, че трябва да правя козунаци или поне козуначени кифлички докато не се получат!

Първия ми опит беше изключително смел, но за съжаление неуспешен :| Някак самото тесто стана доста твърдо, след това не успя да се изпече добре, стана теклав и естествено нямаше конци, а целият беше като един огромен възел! :evil: :evil:
kozunak.jpg
kozunak.jpg (25.6 KiB) Прегледано 3960 пъти
Надявам се да ми кажете какви са тайните на вкусния козунак, как да го направя като този от снимката :?: :!: Месене или биене, каква трябва да е тактиката за направата на вкусен козунак, защо не се изпича отвътре и най-важното, може би, как да го направя на конци, като истинските козунаци? :roll:
sofi_black
 
Мнения: 488
Регистриран на: 05 Ное 2013, 14:39

Re: Месене или биене - каква е тайната на вкусния козунак?

Мнениеот Mon_ton » 22 Апр 2015, 10:49

Той този на снимката по моите критерии не е хич вкусен, а точно и той е на възел. :mrgreen: :lol: :lol: Не знам каква е тайната им, мисля, че освен месенето и биенето, то при самото замесване трябва да се използва мазнина, която се разпределя и именно тя прави конците на козунака. :)
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Месене или биене - каква е тайната на вкусния козунак?

Мнениеот Nightmare » 22 Апр 2015, 10:50

Никога не съм правила козунак, но зная, че си изисква доста внимание, майката на моя приятелка правеше козуначени кифлички, които ставаха невероятно вкусни, но трябва да наблюдаваш да не превтаса, да е добре омесен, а за да стане на конци, не е задължително биенето, мисля, че просто това е една от техниките, но не е единствената :idea:
Nightmare
 
Мнения: 494
Регистриран на: 11 Ное 2013, 15:00

Re: Месене или биене - каква е тайната на вкусния козунак?

Мнениеот M.Tasheva » 22 Апр 2015, 11:05

Вкусния козунак се прави с любов, но и със здрави ръце, дългото месене му е майката и в същото време тестото трябва да е нелепкаво, но въздушно! :idea:
M.Tasheva
 
Мнения: 393
Регистриран на: 21 Окт 2013, 13:55

Re: Месене или биене - каква е тайната на вкусния козунак?

Мнениеот Bass » 22 Апр 2015, 11:51

Тайната е от пекарната, в която го купуваш! :lol:
Аватар
Bass
 
Мнения: 332
Регистриран на: 21 Апр 2015, 10:44

Re: Месене или биене - каква е тайната на вкусния козунак?

Мнениеот Локумът » 22 Апр 2015, 13:30

Bass написа:Тайната е от пекарната, в която го купуваш! :lol:

абе не е тъй, домашния козунак си е друга работа, много по-вкусен е от купения, тея по магазините имам чувството че използват само някви разтворими съставки. :mrgreen:
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Месене или биене - каква е тайната на вкусния козунак?

Мнениеот LaCoquine » 22 Апр 2015, 15:25

Съгласна съм, но до нас има пекарна, в която сякаш любимите ни баби, майсторки с ръцете, работят, всичко е невероятно и аз предпочитам да пазарувам от там, отколкото да хабя продукти, докато се случи както трябва и то случайно :evil:
LaCoquine
 
Мнения: 291
Регистриран на: 10 Юли 2014, 14:58

Re: Месене или биене - каква е тайната на вкусния козунак?

Мнениеот kauda » 22 Апр 2015, 15:30

LaCoquine написа:Съгласна съм, но до нас има пекарна, в която сякаш любимите ни баби, майсторки с ръцете, работят, всичко е невероятно и аз предпочитам да пазарувам от там, отколкото да хабя продукти, докато се случи както трябва и то случайно :evil:

Е ти сигурна ли си, че използват яйца, вместо яйчен прах да речем? :roll:
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Месене или биене - каква е тайната на вкусния козунак?

Мнениеот Mon_ton » 24 Апр 2015, 15:28

Nightmare написа:Никога не съм правила козунак, но зная, че си изисква доста внимание, майката на моя приятелка правеше козуначени кифлички, които ставаха невероятно вкусни, но трябва да наблюдаваш да не превтаса, да е добре омесен, а за да стане на конци, не е задължително биенето, мисля, че просто това е една от техниките, но не е единствената :idea:

Наистина е голяма философия! :roll: A няма по-вкусно нещо от домашен козунак, но задължително на конци, иначе няма кое да го направи специален този сладък хляб, както казват чужденците. :roll:
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Месене или биене - каква е тайната на вкусния козунак?

Мнениеот Локумът » 26 Май 2015, 12:13

LaCoquine написа:Съгласна съм, но до нас има пекарна, в която сякаш любимите ни баби, майсторки с ръцете, работят, всичко е невероятно и аз предпочитам да пазарувам от там, отколкото да хабя продукти, докато се случи както трябва и то случайно :evil:

Така е най-лесно като се пазарува от подобно място, а и професионалистите си знаят работаат.
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Следваща

Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта