Сели ли сте си самардала и как да я обработя, за да става за подправяне?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Сели ли сте си самардала и как да я обработя, за да става за подправяне?

Мнениеот Loreyn » 27 Апр 2015, 11:38

Майка ми е сяла самардала на селото ни, а като се сетя за мириса й и ми се приисква да имам и у дома, та си мислих дали ще е удачно да си засея в саксия :roll:
Samardala.jpg
Samardala.jpg (35.1 KiB) Прегледано 1825 пъти
Всъщност не сме наясно как се обработва самардалата, за да стигне до вида, в който я купуваме от магазина и ще ми се иска да ми дадете повече съвети :idea: Ако някой от вас е сял самардала и я е обработвал, ще е супер да ми разкажете от първа ръка как се случват нещата. Работата е там, че прочетох доста и въпреки това не съм наясно как ще успея да направя солена самардала :roll:

Толкова я обичаме у дома, че слагам вместо сол на манджите самардала, та ще сте ми от огромна помощ! :idea: Споделете ми как да я засея, със семена или лукувици е самото растение и как да я обработя, за да става за подправяне на ястията, мога ли само да я изсуша :roll:
Loreyn
 
Мнения: 212
Регистриран на: 07 Ное 2013, 14:35

Re: Сели ли сте си самардала и как да я обработя, за да става за подправяне?

Мнениеот zheleva212 » 27 Апр 2015, 11:43

До колкото разбирам не е като да си изсушиш гьозум, имаше някаква технология, едно време имах баба, която живееше в Сливенска област и тя правеше, но толкова години са минали, че нямам никакъв спомен :|
zheleva212
 
Мнения: 383
Регистриран на: 20 Ное 2013, 16:51

Re: Сели ли сте си самардала и как да я обработя, за да става за подправяне?

Мнениеот red_eyes » 27 Апр 2015, 11:45

Такова нещо съм опитвала само веднъж, но не съм сигурна, че е точно такова, ако е то беше доста приятно, но тогава разбрах, че докато било зелено е доста парливо и чак като се обработи става за ядене :idea:
Аватар
red_eyes
 
Мнения: 487
Регистриран на: 18 Дек 2013, 16:12

Re: Сели ли сте си самардала и как да я обработя, за да става за подправяне?

Мнениеот draga.mihova » 27 Апр 2015, 12:25

Чувала съм, че има декоративна самардала, която предполагам, че не става толкова голяма и е удобно за саксия, но дали ще става за ядене :?
draga.mihova
 
Мнения: 226
Регистриран на: 10 Дек 2013, 12:24

Re: Сели ли сте си самардала и как да я обработя, за да става за подправяне?

Мнениеот Lollipop » 27 Апр 2015, 14:05

Обещавам да питам, по нашия край е много популярна самардалата. :) Само не знам как се смила ли какво се прави, реже ли се, минава се през някаква машинка ли - идея нямам. :roll: И после се суши и смесва с обикновена сол. :)
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Сели ли сте си самардала и как да я обработя, за да става за подправяне?

Мнениеот Гецата » 27 Апр 2015, 20:38

Здравейте,след като сте набрали само листата от самардалата ги измивате с хладка вода.Оставяте ги да се изцедът от водата хубаво,след което ги смилате заедно със солта с машинка за кайма.Солта трябва да е трапезна,ситна и да не е влажна /дет се вика да се броят зрънцата/.Смилането да се прави на проветриво място,може и на двора,че много пари на очите.След като сте смлели и смесили хубаво,разстилате на тънко в тави,подноси или кой каквото има,суши се на сянка като се разбърква веднъж или два пъти на ден.Когато вече е изсъхнала хубаво /да се сипе като пясък/ аз я смилам с електрическа кафемелачка /баба я чукаше в чутура ;) /щото нямаше друго.Съхранява се на сухо в добре затворен буркан или кутия.Аз я ползвам за подправка на всички ястия.Ако си сеете самардала от семе,първата година излизат като иглички стъбла,на втората година е готова за ползване.Повтарям берат се само листата за да може да пусне стъбло и семена за разсаждане.
Успех и добър апетит.
Гецата
 
Мнения: 2
Регистриран на: 27 Апр 2015, 19:57

Re: Сели ли сте си самардала и как да я обработя, за да става за подправяне?

Мнениеот rabotnata pchela » 27 Апр 2015, 20:47

На село имаме самардала. Забелязал съм, че като започне да мирише, дори и при най-малкото докосване е време да се бере, иначе става твърда и губи от аромата си, не бива да се "изтърва". :)
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Сели ли сте си самардала и как да я обработя, за да става за подправяне?

Мнениеот Гецата » 27 Апр 2015, 20:54

Loreyn написа:Толкова я обичаме у дома, че слагам вместо сол на манджите самардала, та ще сте ми от огромна помощ! :idea: Споделете ми как да я засея, със семена или лукувици е самото растение и как да я обработя, за да става за подправяне на ястията, мога ли само да я изсуша :roll:

Самардалата е луковично растение,ако тази година си извадиш и засадиш с луковици догодина ще береш.Почвата трябва да е леко влажна и да е на шарена сянка.
Гецата
 
Мнения: 2
Регистриран на: 27 Апр 2015, 19:57

Re: Сели ли сте си самардала и как да я обработя, за да става за подправяне?

Мнениеот draga.mihova » 30 Дек 2015, 11:36

Ммм чудни сте, много ми помогна Гецата, това лято, което мина правих по тези наставления и не мисля, че ще повторя заради цялата играчка и сълзи, но определено си казва друго домашната самардала, не е като тази от магазина :idea:
draga.mihova
 
Мнения: 226
Регистриран на: 10 Дек 2013, 12:24

Re: Сели ли сте си самардала и как да я обработя, за да става за подправяне?

Мнениеот asdddwww » 04 Фев 2016, 11:25

draga.mihova написа:Ммм чудни сте, много ми помогна Гецата, това лято, което мина правих по тези наставления и не мисля, че ще повторя заради цялата играчка и сълзи, но определено си казва друго домашната самардала, не е като тази от магазина :idea:

Оф, много трудно се прави обаче верно, че е вкусна. Но докато съхне няма стъпване в стаята, в която е разстелена.
Аватар
asdddwww
 
Мнения: 324
Регистриран на: 22 Юли 2015, 10:29

Следваща

Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта