Вкусни снимки от нашата кухня!

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Re: Вкусни снимки от нашата кухня!

Мнениеот Yunona » 13 Сеп 2015, 18:29

Вчера ми падна едно голямо притеснение и реших с малката щерка да отпразнуваме случката с по-специална вечеря у дома. Направих скариди със зеленчуци на тиган и нещо, за което едва сега се престраших да сготвя - октопод :) Взех две бланширани пипала, колкото да пробвам. Направих ги с марината от зехтин, лимон и риган. За акомпанимент - прекрасно българско бяло вино :)
Прикачени файлове
Shrimps-1.jpg
Shrimps-1.jpg (12.24 KiB) Прегледано 1276 пъти
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Вкусни снимки от нашата кухня!

Мнениеот Yunona » 13 Сеп 2015, 18:30

А това е октоподът:
Прикачени файлове
Octopus-1.jpg
Octopus-1.jpg (11.98 KiB) Прегледано 1275 пъти
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Вкусни снимки от нашата кухня!

Мнениеот S_Milenska » 14 Сеп 2015, 09:06

Изглежда много вкусно, никога не съм опитвала октопод, сякаш не мога да се престраша за него, но изглежда адски добре! :) Обаче скаридите не мога да не си бодна, може ли? :mrgreen:
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Вкусни снимки от нашата кухня!

Мнениеот Snejna » 14 Сеп 2015, 13:08

Ммм, много вкусно, а аз обожавам октопод, рядко си вземам, но през лятото гледаме да се срещаме по-често :) любим ми е, а паниран най-вече! :)
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Вкусни снимки от нашата кухня!

Мнениеот Kremiliya » 14 Сеп 2015, 13:42

Скридите от кралските ли са? Защото те май са по-едри, другите адски дребни и накрая за хапване нищо не остава. :(
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Вкусни снимки от нашата кухня!

Мнениеот Yunona » 14 Сеп 2015, 13:58

Kremiliya написа:Скридите от кралските ли са? Защото те май са по-едри, другите адски дребни и накрая за хапване нищо не остава. :(


Не знам дали бяха кралски, но бяха доста едри, океански. Нашите от Черно море наистина са дребнички, не че като бургаско чедо не съм изяла прилични количества и от тях :)
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Вкусни снимки от нашата кухня!

Мнениеот Pipilota » 14 Сеп 2015, 14:38

Скоро си готвих и аз едни скариди, бях на диета та реших тях да ям , голямо чистене и чоплене беше за някакво мизерно количество, но в комбинация с нещо вкусно като спагети винаги сам и харесвали :)
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Вкусни снимки от нашата кухня!

Мнениеот borkova » 14 Сеп 2015, 14:43

Yunona написа:
Kremiliya написа:Скридите от кралските ли са? Защото те май са по-едри, другите адски дребни и накрая за хапване нищо не остава. :(


Не знам дали бяха кралски, но бяха доста едри, океански. Нашите от Черно море наистина са дребнички, не че като бургаско чедо не съм изяла прилични количества и от тях :)

Ето откъде е тази страст към морските дарове при теб, Yunona :idea:
Но наистина скаридите изглеждат прекрасно, може ли рецепта?
borkova
 
Мнения: 340
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 10:29

Re: Вкусни снимки от нашата кухня!

Мнениеот Yunona » 15 Сеп 2015, 17:28

borkova написа:Но наистина скаридите изглеждат прекрасно, може ли рецепта?


Ето я - проста и лесна :) За 3 порции:
500 г бланширани скариди - махнах главите, обелих ги, като оставих само опашките за фасон
1 голяма глава лук
3 скилидки чесън
2 средни моркова
2 средни червени чушки
1 тиквичка (случих на тъмнозелени, обичам ги много)
няколко бейби царевички (купих сурови, но иначе може да прибавите от консерва или нормална царевица на зърна)
1 чл джинджифил
1/2 чл куркума
сол на вкус
Всички зеленчуци са нарязани на пръчици (жулиени), царевичките - на дебели кръгчета.

В 1 лъжица олио на силен огън се задушават лука, морковите и чесъна - за две минути, колкото малко да омекнат. Вадят се от тигана, пак в 1 лъжица олио правим същото с чушките и царевичките, но за по-кратко време, че омекват по-бързо. Пращаме ги при лука и другите. Идва ред на тиквичките. Когато се позачервят, връщаме в тигана останалите зеленчуци, прибавяме скаридите, подправките, солта. Задушаваме под капак не повече от 5 минути. Зеленчуците трябва да останат леко хрупкави, да не се "скашкат".

Това е. Може да се сервира върху спагети, лингуини или пък оризови нудъли, ако някой се притеснява, че ще остане гладен :)
По същия начин понякога готвя пилешко, свинско, пуешко. Месото се реже на жулиени и е първо по ред в тигана, за да се сготви до полуготовност. Нататък е същото.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Вкусни снимки от нашата кухня!

Мнениеот Malina » 15 Сеп 2015, 21:02

Ще заминат диетите :mrgreen:
От къде си намери пресни царевички?
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

ПредишнаСледваща

Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта