Различните видове ориз - как да ги приготвям?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Различните видове ориз - как да ги приготвям?

Мнениеот exotic » 07 Окт 2015, 15:08

Скоро се запознах с повече видове ориз, отколкото съм смятала, че съществуват. Сега нямам търпение да открия всички видове, за които четох, за да мога да приготвя...
Ако кажем, че тези са едни от основните
Rice.jpg
Rice.jpg (31.41 KiB) Прегледано 1134 пъти
бял, кафяв, басмати и бланшираните им варианти, ако тук може някъде да се постави и този, който рекламират нон-стоп - оризът баланс.

Само че има и доста други, за които сега разбирам, като хималайския червен ориз, както и хималайския черен, но не зная дали не се води този див ориз, имало и някакъв черен бланширан ориз, но за нея не зная в каква категория спада :roll: Другите варианти са тези за паеля или за суши, които не зная как точно се приготвят и какъв е резултатът от тях :?
С нетърпение ще чакам да получа разяснение по въпроса с различните видове ориз и как да си приготвям, тъй като и без друго обичам ориз в големи количества и под всякакви форми, то едва ли ще мога да се разочаровам от някои от видовете :idea:
exotic
 
Мнения: 360
Регистриран на: 15 Авг 2014, 13:29

Re: Различните видове ориз - как да ги приготвям?

Мнениеот MGB » 07 Окт 2015, 16:35

опитвала съм да варя кафяв ориз, без нищо, просто да го сваря, за да му усетя вкуса и да зная с какво ще си отива, ами не успях да го изчакам и вечерях навън, предполагам, че не съм направила нещо както трябва, но от тази случка нататък, то нямам желание да сменям вида на ориза!
MGB
 
Мнения: 438
Регистриран на: 09 Апр 2014, 14:24

Re: Различните видове ориз - как да ги приготвям?

Мнениеот puhcheto » 07 Окт 2015, 16:51

Aз най-много си обичам басмати, а и съм опитвала суши, но домашно и да ви призная никак не беше зле, много ми хареса, включително и ориза, така че само за тях мога да дам оценка ;) Оо забравих жасминовия ориз също е приятен, но той е по-скоро за десерти, сякаш :roll:
Аватар
puhcheto
 
Мнения: 237
Регистриран на: 09 Юли 2015, 16:34

Re: Различните видове ориз - как да ги приготвям?

Мнениеот радо » 07 Окт 2015, 16:56

Едва успях да се науча да ям обикновен ориз и то покрай някои любими неща като дроб сармата, камо ли когато става дума за друг вид... нещо не е моята храна, ще взема да се дръпна още повече... :mrgreen:
радо
 
Мнения: 6
Регистриран на: 30 Сеп 2015, 12:43

Re: Различните видове ориз - как да ги приготвям?

Мнениеот Mamacita » 07 Окт 2015, 16:59

Само веднъж съм попадала на един много особен вид ориз и то това се случи е един ресторант, беше нещо като микс - черен, бял, кафяв и бял няколко вида, беше изключително интересно на вкус, ако намеря такъв микс, бих си купила, апък после ще му мисля как да го готвя! :lol:
Mamacita
 
Мнения: 250
Регистриран на: 13 Дек 2014, 10:52

Re: Различните видове ориз - как да ги приготвям?

Мнениеот Rali_hr » 07 Окт 2015, 21:04

Не съм намирала такъв ориз досега, нищо по-различно от кафяв и обикновен ориз, но ми се ще да опитам, особено див ориз, много ме съблазнява и на вид и на всичко. Не знам на вкус какво е било.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Различните видове ориз - как да ги приготвям?

Мнениеот Monika_Spasova » 08 Окт 2015, 06:36

Тук няма и особено разнообразие, само онлайн можеш да поръчаш различен ориз, а приготвянето сигурно е на пакета. :) Иска ми се да ти дам съвет, но как като нямам грам представа. :geek: :mrgreen:
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Различните видове ориз - как да ги приготвям?

Мнениеот franky » 08 Окт 2015, 11:35

и аз съм на мнение, че трябва да се опита от всичко, но трябва да имаш и нерви, за да не се окаже, че напразно си изхабил ориза!
franky
 
Мнения: 395
Регистриран на: 14 Фев 2014, 13:04

Re: Различните видове ориз - как да ги приготвям?

Мнениеот Мади Ранчева » 08 Окт 2015, 14:51

А този черния след приготвянето доколкото зная ставя бял, вярно ли е, чувала съм, че това черното било нещо като люспа, заради това при варенето пада и остава бял ориз :roll:
Мади Ранчева
 
Мнения: 240
Регистриран на: 21 Яну 2014, 12:37

Re: Различните видове ориз - как да ги приготвям?

Мнениеот zheleva212 » 08 Окт 2015, 16:15

Предполагам ви е познат оризът Арборио, купувам най-вече от него, също Басмати, много рядко от дивия, който примесвам с Арборио или Жасминов, така се доовкусяват много добре. Когато готвя ориз обикновено гледам да не го слагам в ястия, а като гарнитура, за да може да му се усеща вкуса. Басмати готвя с като гарнитура към телешко, а дивият става прекрасен с тиква, ако не сте опитвали сега е моментът!
zheleva212
 
Мнения: 383
Регистриран на: 20 Ное 2013, 16:51

Следваща

Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта