Кога е добре да говорим с децата на тема секс?

Съвети за родители, отношения между тийнейджъри и възрастни, трудни въпроси

Кога е добре да говорим с децата на тема секс?

Мнениеот Мади Ранчева » 13 Окт 2015, 16:52

Вече си имам една малка тийнейджърка, на 12 години е, за която не мога да кажа, че съм спокойна. Не разбирам какво й се върти в главата и от това най-много ме е страх, още повече, че е момиче.

Предполагам не са й тайна историите за птичките и пчеличките, така че едва ли трябва да подходя по този начин, от друга страна е толкова малка, как да й говоря като на възрастен за тези неща?! :oops:
Нямам идея кое е подходящото време да говорим с децата - тийнейджъри на тема секс и как ще се отрази това на тях.
Този период сякаш е най-сложен, рано е за този етап, но не зная кога ще се обърнат така нещата, та да не стане късно за него. :oops:
Като гледам съученичките й колко са намахани, тя не е като тях и въпреки това никога не можеш да знаеш как може да се повлияе детето от заобикалящите го!
Е, какви са съветите ви, кога е най-добре да се говори като с възрастен на тема секс, така че да ме разбере най-правилно! :roll:
Мади Ранчева
 
Мнения: 240
Регистриран на: 21 Яну 2014, 12:37

Re: Кога е добре да говорим с децата на тема секс?

Мнениеот Ваня Стойчева » 13 Окт 2015, 20:38

Мисля, че дори си закъсняла, зад а говориш с дъщеря си на тези теми! Най-малкото , темата за цикъла е свързана с темите за секса! Ако не сте говорили и по този въпрос не отлагай, защото на 12 години е съвсем реално вече да ѝ се случва и това. Дъщеря ми беше на 12, когато ѝ дойде за първи път, а от 10 годишна е наясно какво да очаква. За секс говорихме пак в този период, когато обяснявах и за цикъла, след като се заговори за това, че на някои момичета от класа им е дошло. Двете теми вървят ръка за ръка. Обясняваш как стоят нещата с бебетата в прав текст, тя е досаттъчно голяма да знае. Сигурна съм, че е изключително информирана. ;) не се притеснявйа, колкото по-свободно говориш с нея, толкова по-лесно ще свикне с мисълта, че майка ѝ е насреща, ако има нужда от съвет по въпроса. ;)
Дъщеря ми е на близо 15г и все още не е правила секс, но е информирана и се върти с разни гаджета, та скоро го очаквам. Сигурна с ъм, че ще ми каже. :)
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Кога е добре да говорим с децата на тема секс?

Мнениеот Lili_pili » 13 Окт 2015, 20:52

Може да си сигурна, че всичко знае. Така че почвай директно без заобиколки, попитай я какво мисли за секса и т.н. говорете без да заобикаляте. И аз мисля, че около 10-11г. трябва да се говори, ако преди това детето не е задавало въпроси. :!:
Когато едно нещо се случи един път, не е задължително да се повтори, но случи ли се два пъти, то със сигурност ще има и трети път.
Аватар
Lili_pili
 
Мнения: 923
Регистриран на: 09 Яну 2015, 09:56

Re: Кога е добре да говорим с децата на тема секс?

Мнениеот Rali_hr » 14 Окт 2015, 09:33

Дъщеря ми е на 13 и отдавна сме водили разговорите за птичките и пчеличките и като се има предвид, че гледа Game of Thrones няма как просто да не сме говорили за това отдавна. :) Така че не отлагай! Сядаш и говориш в прав текст, в началото на двете ще ви е неудобно, но ще станат работите лека по лека ;)
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Кога е добре да говорим с децата на тема секс?

Мнениеот Грохот » 14 Окт 2015, 10:40

Дори и да има някаква представа, едва ли знае точно как стоят нещата, но е добре да се обясни, ама със сигурност ще е трудно, ако досега си се държала с нея като с малко дете, добре е да разчупиш обстановката поне за месец-два, да започнеш да я приемаш като равна и в един момент, когато усетиш, че наистина ти има доверие като възрастен на възрастен, тогава да подхванеш и тази тема!
Грохот
 
Мнения: 260
Регистриран на: 13 Май 2014, 13:13

Re: Кога е добре да говорим с децата на тема секс?

Мнениеот Krum » 14 Окт 2015, 10:57

НЕ са ли малки да им пълните главите от сега с темата за секс?
Аватар
Krum
 
Мнения: 1386
Регистриран на: 21 Ное 2014, 14:30

Re: Кога е добре да говорим с децата на тема секс?

Мнениеот qwerryyy » 14 Окт 2015, 11:47

Krum написа:НЕ са ли малки да им пълните главите от сега с темата за секс?

Не, все пак децата са наясно от много малки и за птичките и за пчеличките, не си мисли, че са неориентирани, дори могат да знаят и повече от теб. :)
Аватар
qwerryyy
 
Мнения: 1134
Регистриран на: 24 Фев 2015, 21:03

Re: Кога е добре да говорим с децата на тема секс?

Мнениеот Lilly_milly » 14 Окт 2015, 11:52

qwerryyy написа:
Krum написа:НЕ са ли малки да им пълните главите от сега с темата за секс?

Не, все пак децата са наясно от много малки и за птичките и за пчеличките, не си мисли, че са неориентирани, дори могат да знаят и повече от теб. :)

Най-лошото е, че отвсякъде ги залива такава информация и в един момент изпреварват доста времето си, затова стават и много неприятности, тъй като са информирани за същността, но го правят като гламави, без да се замислят за каквито и да е било последствия!
Lilly_milly
 
Мнения: 245
Регистриран на: 16 Дек 2014, 14:32

Re: Кога е добре да говорим с децата на тема секс?

Мнениеот kalinka-kuku » 14 Окт 2015, 13:31

Не отлагай този разговор повече. Колкото и да искаш да си мислиш, че дъщеря ти е онова малко сладко момиченце, то знай, че не е. По-добре ти да я информираш за всичко, отколкото да търси инфо от неизвестни места. :)
Аватар
kalinka-kuku
 
Мнения: 1189
Регистриран на: 20 Мар 2015, 15:25

Re: Кога е добре да говорим с децата на тема секс?

Мнениеот Локумът » 14 Окт 2015, 13:36

Какво чакаш, на 12 години моите вече надничаха под полите и се кискаха като идиоти, така че даже си закъсняла. Около 10-тата година започват да се забравят в банята, значи е дошло времето да си говорите. :mrgreen:
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Следваща

Назад към Тийн свят

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта