Можем ли да възпитаваме децата вън от всякакви стереотипи?

Споделете всичко, което ви вълнува – любопитни факти, мнения или размишления. Общи приказки по общи теми.

Можем ли да възпитаваме децата вън от всякакви стереотипи?

Мнениеот Ginger » 13 Ное 2015, 15:38

Прочевтох за едно дете, което е възпитавано точно по този начин - вън от нещата, които ни ограничават като хора и личности, без всякакви предразсъдъци и стереотипи. Предполагам рядко се среща със свои връстници, предполагам, че майка му е отдала цялото си внимание и целодневна грижа, но явно това все пак е възможно и постижимо - да изградим една различна личност, пред която да не могат да бъдат поставяни бариери.
1297406566888_ORIGINAL.jpg
1297406566888_ORIGINAL.jpg (17.3 KiB) Прегледано 581 пъти
Интересното в прочетената история беше, че детенцето (момиченце) дори само пожелало да бъде с гола глава, то не отчита косата като нещо особено важно, като нещо, което да показва принадлежност към съответния пол, което е прекрасно!

Наистина такива семейства ме правят много щастлива и се замислям, един ден, когато ще реша да имам дете, то дали бих могла да го отгледам тук, на нашите ширини, по този начин. Всички сме наясно колко комплексарско семе сме българите... дали ще можем да се отърсим от всичко и да възпитаваме децата си по този начин :???:
Ginger
 
Мнения: 412
Регистриран на: 04 Фев 2014, 17:01

Re: Можем ли да възпитаваме децата вън от всякакви стереотипи?

Мнениеот Lili_pili » 13 Ное 2015, 15:44

На мен ми се вижда глупаво. Каква може да е причината да се отглежда безполово. Нека си знае принадлежността и нека да си има свободата да си прави изборите, но целенасочено да бъде ограничавано от разликата между мъж и жена ми се вижда странно и ненужно.
Когато едно нещо се случи един път, не е задължително да се повтори, но случи ли се два пъти, то със сигурност ще има и трети път.
Аватар
Lili_pili
 
Мнения: 923
Регистриран на: 09 Яну 2015, 09:56

Re: Можем ли да възпитаваме децата вън от всякакви стереотипи?

Мнениеот franky » 13 Ное 2015, 16:37

Lili_pili написа:На мен ми се вижда глупаво. Каква може да е причината да се отглежда безполово. Нека си знае принадлежността и нека да си има свободата да си прави изборите, но целенасочено да бъде ограничавано от разликата между мъж и жена ми се вижда странно и ненужно.

Аз не мисля, така, т.е. поне не разбрах от написаното това да е направено целенасочено и да е ограничавано момиченцето. Просто не е проблем да носи сини панталонки и черна тениска или накратко цветове, които за момичетата не са ок.. от тази гледна точка е прекрасно, че не се ограничава съзнанието и не, аз не мога да прегръщам това мече, защото няма розова панделка :banghead:
franky
 
Мнения: 395
Регистриран на: 14 Фев 2014, 13:04

Re: Можем ли да възпитаваме децата вън от всякакви стереотипи?

Мнениеот Krum » 13 Ное 2015, 16:39

Бих убил жена ми,а ко се опитва да прокара такива идеи в главата на детето ми един ден.. :shock:
Аватар
Krum
 
Мнения: 1386
Регистриран на: 21 Ное 2014, 14:30

Re: Можем ли да възпитаваме децата вън от всякакви стереотипи?

Мнениеот Monika_Spasova » 13 Ное 2015, 20:49

защо изобщо може да ти е необходимо и какъв е плюсът на подобни възпитание? Да не прави разлика между половете, да не се ограничава в никой избор, не разбирам...
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Можем ли да възпитаваме децата вън от всякакви стереотипи?

Мнениеот Pipilota » 14 Ное 2015, 11:00

Не мисля, че това, че детето знае половете, знае разликите между мъж и жена, знае какво обличат едните и какво другите, които са типичните играчки, които развиват техните полови черти може да им навреди да имат уникалност, да мислят "различно" (макар че какво значи да мислиш различно, да си на опаки ли?!?) Това желание да не си като останалите, щото са мноого тъпи направо ме уморява. Не мисля, че има лошо в това да казваш на детето си , че е умно или красиво, какво толкова ще стане, след като има оценка за себе си и прави разликата между абсурдно и грозно и красиво?
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Можем ли да възпитаваме децата вън от всякакви стереотипи?

Мнениеот Fancy » 14 Ное 2015, 16:19

Подобен тип възпитание би могло да бъде от полза, но стига да не е само и единствено в едната посока, т.е. да знае и прави разлика в това как и защо се държат момченцата и как момиченцата, но и да бъде освободено да от това да не желае да носи само рикли или само панталонки, да може да изразява себе си, чувствата си, себеусещането и чрез външния си вид, а не да се случи в пубертета и точно, заради желанието си и подтисканите такива да започне да се облича като момче или да се появи влечение към същия пол!
Fancy
 
Мнения: 497
Регистриран на: 19 Окт 2013, 11:25

Re: Можем ли да възпитаваме децата вън от всякакви стереотипи?

Мнениеот BeenieGal » 14 Ное 2015, 17:28

можем разбира се и не е необходимо да се месим в начина, по който е решил човек да си възпитава детето, щом го смята за правилен и градиве, ако има и доводи, още по-добре, то другото не е от значение..
Аватар
BeenieGal
 
Мнения: 483
Регистриран на: 03 Окт 2014, 11:18

Re: Можем ли да възпитаваме децата вън от всякакви стереотипи?

Мнениеот Bambaa » 15 Ное 2015, 15:40

BeenieGal написа:можем разбира се и не е необходимо да се месим в начина, по който е решил човек да си възпитава детето, щом го смята за правилен и градиве, ако има и доводи, още по-добре, то другото не е от значение..

Малката, ти направо се изказа... ако родител е решил, че трябва да възпитава детето си като наци, естествено ,че би имал аргументи, но ти смяташ ли го за правилно и до какво може да доведе това, според теб?!
Аватар
Bambaa
 
Мнения: 590
Регистриран на: 30 Апр 2014, 16:28

Re: Можем ли да възпитаваме децата вън от всякакви стереотипи?

Мнениеот rabotnata pchela » 15 Ное 2015, 19:22

То с това мислене моето си е детето ще го правя каквото си поискам.. няма да стигнем много далеч.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Следваща

Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 5 госта

cron