Помощ! Детето ми не може да се концентрира

Как възпитаваме детето си, грижи за физическото и душевното му развитие, съвети

Помощ! Детето ми не може да се концентрира

Мнениеот analizatorka » 22 Яну 2016, 10:49

Здравейте! Синът ми е на 11 г. и когато започне да подготвя уроците си за следващия ден настъпва един малък ад. Концентрацията му куца отвсякъде! Честно казано, не съм спокойна, че всичко ще си е научил и още стоя до него, докато чете и пише домашните. А е голям вече! Я ще забрави да погледне по даден предмет какво има, я сметките по математика ще излязат криви, защото нещо не е дообмислил. Когато му обяснявам нещо, трябва да го повторя и потретя, а ако го попитам за същото след пет минути, все едно не го е чувал! Трудно се концентрира върху дадена тема, все ще намери с какво да си отвлече вниманието. Знам, че така представени нещата от мен започва да намирисват на глуповатост и малоумие, но не е така. Когато реши, няма грешка. Смята като машинка, даже по-бързо от мен, не се мотае, ако бърза за игра навън - гледай какво става! :smile: Но защо винаги не е така? Пробвала съм всичко - и с коткане, и със заплахи, и със зарязване сам да се оправя, но не бива и не бива! Как да го накарам да се концентрира и да е по-организиран?
analizatorka
 
Мнения: 564
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:13

Re: Помощ! Детето ми не може да се концентрира

Мнениеот Lisica » 22 Яну 2016, 11:02

След като до 11 години си го коткала приготви се да го дундуркаш и до университета, докато се нагласи да почне да учи. С тея занимални и глупости децата на това се научиха, че някой трябва да им казва какво трябва да пишат и под какъв ред да работят и на тях не им остана възможност сами да мислят какво искат и как го искат. Сега освен да го оставиш да се оправя сам и да си носи 2-ките от училище, друго не виждам какво може да е. Защото тепърва те чакат сериозните уроци и сериозното учене.
Аватар
Lisica
 
Мнения: 1044
Регистриран на: 25 Мар 2015, 09:55

Re: Помощ! Детето ми не може да се концентрира

Мнениеот Harmony » 22 Яну 2016, 12:16

Lisica написа:След като до 11 години си го коткала приготви се да го дундуркаш и до университета, докато се нагласи да почне да учи. С тея занимални и глупости децата на това се научиха, че някой трябва да им казва какво трябва да пишат и под какъв ред да работят и на тях не им остана възможност сами да мислят какво искат и как го искат. Сега освен да го оставиш да се оправя сам и да си носи 2-ките от училище, друго не виждам какво може да е. Защото тепърва те чакат сериозните уроци и сериозното учене.

Еее... това българското значи, няма изкореняване! Тук не става въпрос за упреци, няма да помогнеш много, когато не знаеш какъв съвет да дадеш и няма какво да кажеш, то поне не кори хората!
Относно темата, смятам че може би детето има нужда от стимул, т.е. добрите оценки, нито знанията, които се получават не му носят удовлетворение, което е напълно нормално, той все още голяма част от тях няма къде да приложи. Опитай да му създаваш стимул, както с играта навън, например му кажи, че ако приключи навреме и качествено ще му направиш любимото хапване или нещо такова. Единственото, което не бива да се случва е да се прекалява с това, така че в даден момент да не сяда да учи, ако няма награда!
Аватар
Harmony
 
Мнения: 516
Регистриран на: 03 Окт 2013, 13:20

Re: Помощ! Детето ми не може да се концентрира

Мнениеот nushi.kisyova » 22 Яну 2016, 15:16

Всъщност може и по лесния начин - оставяш го и ако не го е срам да носи двойки и да му се смеят съучениците му, то ще усети нуждата да си сяда на дупето и да учи, колкото и да е неприятно!
nushi.kisyova
 
Мнения: 252
Регистриран на: 19 Ное 2013, 12:42

Re: Помощ! Детето ми не може да се концентрира

Мнениеот mix_twix » 22 Яну 2016, 15:55

Harmony написа:
Lisica написа:След като до 11 години си го коткала приготви се да го дундуркаш и до университета, докато се нагласи да почне да учи. С тея занимални и глупости децата на това се научиха, че някой трябва да им казва какво трябва да пишат и под какъв ред да работят и на тях не им остана възможност сами да мислят какво искат и как го искат. Сега освен да го оставиш да се оправя сам и да си носи 2-ките от училище, друго не виждам какво може да е. Защото тепърва те чакат сериозните уроци и сериозното учене.

Еее... това българското значи, няма изкореняване! Тук не става въпрос за упреци, няма да помогнеш много, когато не знаеш какъв съвет да дадеш и няма какво да кажеш, то поне не кори хората!
Относно темата, смятам че може би детето има нужда от стимул, т.е. добрите оценки, нито знанията, които се получават не му носят удовлетворение, което е напълно нормално, той все още голяма част от тях няма къде да приложи. Опитай да му създаваш стимул, както с играта навън, например му кажи, че ако приключи навреме и качествено ще му направиш любимото хапване или нещо такова. Единственото, което не бива да се случва е да се прекалява с това, така че в даден момент да не сяда да учи, ако няма награда!

Е как да не се прекалява, аз знаех на времето, че за 6-ца ми даваха пари. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Да ти кажа добре се стимулирах.
Аватар
mix_twix
 
Мнения: 1181
Регистриран на: 18 Дек 2014, 10:56

Re: Помощ! Детето ми не може да се концентрира

Мнениеот Sophia.G » 22 Яну 2016, 16:48

Спокойно ли е детето ви? Подложено ли е на стрес?
Sophia.G
 
Мнения: 155
Регистриран на: 14 Апр 2014, 22:04

Re: Помощ! Детето ми не може да се концентрира

Мнениеот Ваня Стойчева » 22 Яну 2016, 17:07

Трябва само да се концентрира, може да опитате и с някакви по-ограничени неща, а не да се разпростира съзнанието му навсякъде. Изключвате телевизор, сяда си на мястото и да ддейства, а не да блее. Стимулирайте го, плащането за добра оценка също не е зле, а сумите символични :)
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Помощ! Детето ми не може да се концентрира

Мнениеот Коцева » 22 Яну 2016, 17:33

Sophia.G написа:Спокойно ли е детето ви? Подложено ли е на стрес?

Това си оказва влияние, така е!
От друга страна има добри упражнения за концентрация, но не зная дали и как ще се занимаете с тях, сега през почивните дни е по-удачно сякаш, когато имате и повече време.
Коцева
 
Мнения: 213
Регистриран на: 04 Фев 2014, 17:36

Re: Помощ! Детето ми не може да се концентрира

Мнениеот fairy » 25 Яну 2016, 10:19

Като се размотава аз прилагам ограничаване - забрана да играе на лаптопа, трия игричките от телефона и така.
fairy
 
Мнения: 464
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:17

Re: Помощ! Детето ми не може да се концентрира

Мнениеот analizatorka » 25 Яну 2016, 10:22

Sophia.G написа:Спокойно ли е детето ви? Подложено ли е на стрес?


Не е подложен на стрес, стресът е да седне да учи, че като наближи момента, ни се доспива, боли ни нещо :sad:
analizatorka
 
Мнения: 564
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:13

Следваща

Назад към Възпитание, грижа и съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта