Знаете ли какво е да си фриганист?

Споделете всичко, което ви вълнува – любопитни факти, мнения или размишления. Общи приказки по общи теми.

Re: Знаете ли какво е да си фриганист?

Мнениеот klara » 24 Мар 2016, 13:23

Щом са хора с професии, значи работят. Като работят, получават заплата. Като са фриганисти и са против парите, какво правят със заплатите си? Малко ми издиша. :mrgreen:
klara
 
Мнения: 530
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:51

Re: Знаете ли какво е да си фриганист?

Мнениеот Mon_ton » 24 Мар 2016, 16:05

klara написа:Щом са хора с професии, значи работят. Като работят, получават заплата. Като са фриганисти и са против парите, какво правят със заплатите си? Малко ми издиша. :mrgreen:

Интересна логика, може би не работят, а просто са образовани. :)
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Знаете ли какво е да си фриганист?

Мнениеот iwoni » 25 Мар 2016, 13:13

Вчера четох статия за известна германка, която повече от 20 години живеела без пари. Съдбата й е много интересна. Прави окончателно този избор в началото на 90-те години, та до ден днешен, когато почива тези дни. Не се нарича фриганист, но философията й е абсолютно същата. И тя е против излишното потребление, смята, че хората трябва да споделят това, което имат, без да се интересуват от някаква изгода и да си търсят сметка. Постоянно обикаля страната, като преспива в различни приятели или хора, които са чули за нея и я подслоняват. Тя им се отплаща като чисти, пазарува и им помага в домакинството. Има приятели лекари, които се грижат за нея безплатно, а тя самата се стреми да живее здравословно и да се пази. Книги е написала жената, изобщо създала си е един микро свят и живее така, както на нея й харесва. Не плаща данъци, властите са се съгласили да помага на общината с консултации на безработни и с обработка на документи. Всичко изглежда идеално направо, да му се прииска на човек да хване пътя :grin: . Явно трябва да правиш това, което ти идва отвътре.
iwoni
 
Мнения: 483
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:14

Re: Знаете ли какво е да си фриганист?

Мнениеот penelopa » 01 Апр 2016, 12:55

iwoni написа:Вчера четох статия за известна германка, която повече от 20 години живеела без пари. Съдбата й е много интересна. Прави окончателно този избор в началото на 90-те години, та до ден днешен, когато почива тези дни. Не се нарича фриганист, но философията й е абсолютно същата. И тя е против излишното потребление, смята, че хората трябва да споделят това, което имат, без да се интересуват от някаква изгода и да си търсят сметка. Постоянно обикаля страната, като преспива в различни приятели или хора, които са чули за нея и я подслоняват. Тя им се отплаща като чисти, пазарува и им помага в домакинството. Има приятели лекари, които се грижат за нея безплатно, а тя самата се стреми да живее здравословно и да се пази. Книги е написала жената, изобщо създала си е един микро свят и живее така, както на нея й харесва. Не плаща данъци, властите са се съгласили да помага на общината с консултации на безработни и с обработка на документи. Всичко изглежда идеално направо, да му се прииска на човек да хване пътя :grin: . Явно трябва да правиш това, което ти идва отвътре.


Такива хора като нея и фриганистите са живото доказателство, че не всичко е пари и не трябва да позволяваме да ни определят из основи живота. Всъщност човек се нуждае от много малко неща.
penelopa
 
Мнения: 488
Регистриран на: 18 Яну 2016, 14:17

Re: Знаете ли какво е да си фриганист?

Мнениеот S_Milenska » 01 Апр 2016, 14:33

За мен това са си пари - има лекари, които я лекуват безплатно с медикаменти, които се купуват, спи и пазарува по хората (т.е. яде им храната купена с пари), ако всички живеят на този принцип кой какво ще яде и кой ще се лекува? Просто няма как да стане. Извратена философия, която изцежда чужди пари.
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Знаете ли какво е да си фриганист?

Мнениеот pavleta » 04 Апр 2016, 11:41

Не виждам как може да го приложа на практика. За мен това означава да гладувам постоянно, да ходя мръсна и да се скитам като куче. Кой би ме погледнал и би ми помогнал? По-вероятно е да ме подритват и даже един хляб да не ми дадат. Дори и да ме подслони някой, не може вечно да ме храни, ще очаква да си намеря работа и да помагам с пари.
pavleta
 
Мнения: 467
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:33

Re: Знаете ли какво е да си фриганист?

Мнениеот Malina » 04 Апр 2016, 13:57

Това е философия, която няма как да разберем.:) Като всяка една философия на всякакви теми, и това си има своите хора, които да залегнат и да заложат на подобен начин на живот, да го почувстват и пожелаят. :)
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Знаете ли какво е да си фриганист?

Мнениеот iwoni » 07 Апр 2016, 14:33

pavleta написа:Не виждам как може да го приложа на практика. За мен това означава да гладувам постоянно, да ходя мръсна и да се скитам като куче. Кой би ме погледнал и би ми помогнал? По-вероятно е да ме подритват и даже един хляб да не ми дадат. Дори и да ме подслони някой, не може вечно да ме храни, ще очаква да си намеря работа и да помагам с пари.


За всичко си има хора, в такива моменти и ситуации винаги се появява някой, който да опровергае подобно отношение или мислене. Появява се човек, който ще ти даде и няма да иска нищо. Все още има такива, поне се надявам да са повече.
iwoni
 
Мнения: 483
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:14

Re: Знаете ли какво е да си фриганист?

Мнениеот Monika_Spasova » 08 Апр 2016, 11:31

iwoni написа:
pavleta написа:Не виждам как може да го приложа на практика. За мен това означава да гладувам постоянно, да ходя мръсна и да се скитам като куче. Кой би ме погледнал и би ми помогнал? По-вероятно е да ме подритват и даже един хляб да не ми дадат. Дори и да ме подслони някой, не може вечно да ме храни, ще очаква да си намеря работа и да помагам с пари.


За всичко си има хора, в такива моменти и ситуации винаги се появява някой, който да опровергае подобно отношение или мислене. Появява се човек, който ще ти даде и няма да иска нищо. Все още има такива, поне се надявам да са повече.

Но този, който ти дава е взел нещото с пари. :) Това е че няма как да се случи, ако всички живеят на този принцип и 10 да има, които да не го спазват, то другите са обречени. :)
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Знаете ли какво е да си фриганист?

Мнениеот roksana » 08 Апр 2016, 11:36

Да, той е дал пари за него, но за него е по-важно да помогне или да го даде просто така. Не го интересува, че е платил за него, не иска и отплата. За такива хора другото е по-важно. Не всичко се измерва в пари, това искат да покажат фриганистите явно.
roksana
 
Мнения: 504
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:50

ПредишнаСледваща

Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта