Знаете ли какво е да си фриганист?

Споделете всичко, което ви вълнува – любопитни факти, мнения или размишления. Общи приказки по общи теми.

Знаете ли какво е да си фриганист?

Мнениеот irka » 22 Мар 2016, 17:36

Чували ли сте за фриганите и фриганизма? Това са хора, които недоволстват срещу консуматорското общество и смятат, че човек не трябва да подкрепя потреблението на храна и други стоки, а трябва да се ползват в количеството, което ти е нужно и да не се разхищава. Отричат ползването на пари, снабдяват се с хранителни продукти, дрехи и неща от първа необходимост от улицата. Молят ресторанти да им дават излишната храна, която без това ще бъде изхвърлена или от кофите за боклук. Мебелите, които хората оставят за клошарите, те ги взимат и ги ползват. Те не са клошари, изпаднали и бездомни. Често са добре образовани люде, с професия, които изповядват тази философия. Не признават купуването и продаването, затова не използват парите. Когато им трябва нещо, го разменят с това, което в момента не ползват. Вегетарианци са. Общо взето живеят от това, което другите изхвърлят. Какво мислите за тази философия? Смятате ли, че тя има някакъв шанс срещу изключително потребителското и консуматорското ни общество? А дали фриганите биха съществували, ако същото това общество не изхвърляше всичко, което смята за вече непотребно и за боклук, макар и да е още годно?
irka
 
Мнения: 467
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:03

Re: Знаете ли какво е да си фриганист?

Мнениеот balsam » 22 Мар 2016, 17:41

За първи път чувам за подобно течение. Малко ми прилича на секта. Как не ползват пари? Хубаво, ровят из контейнерите и боклуците, но не плащат ли сметки? Или изцяло отричат потреблението на всичко, което днешното общество предоставя. Не мога да го възприема.
balsam
 
Мнения: 513
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:17

Re: Знаете ли какво е да си фриганист?

Мнениеот Jully » 23 Мар 2016, 10:51

И аз за първи път чувам за фриганист. Т.е. чувала съм, че има такива хора, но не знаех какво им е името. И на мен ми е интересно, не използват ли никакви съвременни удобства - ток, вода, интернет, телефон. Всичко това изисква пари. А а ко им се наложи да използват медицинска помощ, какво разменят? Здравето си за чувал стари картофи?!
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: Знаете ли какво е да си фриганист?

Мнениеот asdddwww » 23 Мар 2016, 11:37

На мен ми звучи много готино идеята за фрагиниста. Определено е интересно и има сериозен смисъл в това. Разбира се крайностите никога не са ми били по вкуса. В днешно време с пари са обвързани твърде много неща, елементарни дори, както казахте по-горе дори и медицинската помощ. То тя няма как да се случи, ако не разполагаш с някакви средства, а никой не е застрахован. Все пак главно изкарваме пари, за да живеем по-добре и ако се наложи да имаме с какво да си решим проблемите.
Но и въпросът, дали биха съществували фриганисти, ако ние самите не изхвърляме е много интересен. Те самите се хранят с това, което отричат. :roll:
Аватар
asdddwww
 
Мнения: 324
Регистриран на: 22 Юли 2015, 10:29

Re: Знаете ли какво е да си фриганист?

Мнениеот Neven498 » 23 Мар 2016, 12:30

Знам за такива активисти, но не знаех термина, с който ги наричат.
Аватар
Neven498
 
Мнения: 528
Регистриран на: 30 Мар 2015, 16:07

Re: Знаете ли какво е да си фриганист?

Мнениеот Alex_mor » 23 Мар 2016, 13:00

Имах преди години 1-2 познати, които се опитваха да живеят по тоя начин, не ги знам какво са направили в последствие и в крайна сметка в момента какво се случва с тях. Може да са в някое космическо село и да разменят там лаври за пържоли, знам ли ги. :roll:
Alex_mor
 
Мнения: 390
Регистриран на: 18 Юни 2015, 09:39

Re: Знаете ли какво е да си фриганист?

Мнениеот black » 23 Мар 2016, 13:20

asdddwww написа:На мен ми звучи много готино идеята за фрагиниста. Определено е интересно и има сериозен смисъл в това. Разбира се крайностите никога не са ми били по вкуса. В днешно време с пари са обвързани твърде много неща, елементарни дори, както казахте по-горе дори и медицинската помощ. То тя няма как да се случи, ако не разполагаш с някакви средства, а никой не е застрахован. Все пак главно изкарваме пари, за да живеем по-добре и ако се наложи да имаме с какво да си решим проблемите.
Но и въпросът, дали биха съществували фриганисти, ако ние самите не изхвърляме е много интересен. Те самите се хранят с това, което отричат. :roll:


Да, и аз откривам противоречие във философията им. Благодарение на това, че хората потребяват прекалено много, те могат да живеят по този начин. Опитвам се да разбера защо избират този начин да се борят с прекалената консумация на човека.
black
 
Мнения: 441
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:43

Re: Знаете ли какво е да си фриганист?

Мнениеот Elica » 23 Мар 2016, 15:23

Може би го правят, за да докажат, че не е необходимо всичко да се върти около парите и да се залага само на тях, а има и други начини да живееш.
Аватар
Elica
 
Мнения: 1721
Регистриран на: 26 Ное 2014, 09:37

Re: Знаете ли какво е да си фриганист?

Мнениеот kauda » 23 Мар 2016, 15:29

Elica написа:Може би го правят, за да докажат, че не е необходимо всичко да се върти около парите и да се залага само на тях, а има и други начини да живееш.

Но има логика и смисъл и в тяхната философия, вярно, че е малко сбъркана на фона на това, което се случва покрай тях. По-скоро не ми харесва това, че бъркат по кошовете, а не го правят качествено, като се налагат правила от тях самите и да го правят с достойнство. Не може да доказваш нещо, като го правиш възможно най-абсурдно.
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Знаете ли какво е да си фриганист?

Мнениеот silver933 » 24 Мар 2016, 11:01

Интересно ми е това "движение", определено ми звучи и странно и интересно. За това им трябва доста голяма сила на духа и сериозно убеждение, за да живеят по тоя начин. :roll: Ама малко противоречиво е това, че се възползват точно от това, което отричат.
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Следваща

Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта