Какви растения да засадя, за да прогоня всякакви вредители и насекоми?

Полезни съвети и практични идеи за дома и градината

Какви растения да засадя, за да прогоня всякакви вредители и насекоми?

Мнениеот penelopa » 27 Апр 2016, 11:59

Живея в къща и имам скромна, но достатъчна за засаждане на всякакви цветя и растения градинка. Луда съм по градинарството и сега упорито се интересувам и гледам да прилагам на практика наученото. В момента съм насочила вниманието си към растения, които с уханието си гонят всякакви вредители и насекоми, а знаете, че отърваване няма от тях, особено ако живееш в къща :lol: . Засадих си петунии, които освен че имат прекрасни цветове, гонят и всякакви бръмбари и листни въшки. Можете ли да ме насочите към други растения, които комарите, бълхите и мухите ненавиждат? Как да съчетая полезното с приятното? :grin:
penelopa
 
Мнения: 488
Регистриран на: 18 Яну 2016, 14:17

Re: Какви растения да засадя, за да прогоня всякакви вредители и насекоми?

Мнениеот irka » 27 Апр 2016, 13:15

Аз си засаждам босилек, лавандула и розмарин :grin: . Обожавам уханието им, ползвам си ги като подправки и миризмата им предпазва от комари и мухи. Какво повече или по-добро :grin: ?
irka
 
Мнения: 467
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:03

Re: Какви растения да засадя, за да прогоня всякакви вредители и насекоми?

Мнениеот analizatorka » 28 Апр 2016, 09:17

Аз знам за невена, че има такова действие :grin: . На мен лично ми е неприятен като миризма, сигурно и бубите затова го избягват :lol: . Иначе красиво цвете.
analizatorka
 
Мнения: 564
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:13

Re: Какви растения да засадя, за да прогоня всякакви вредители и насекоми?

Мнениеот mamina » 28 Апр 2016, 12:07

Хич ме няма по градинарството и не съм и предполагала, че по този начин може да се опазиш от досадни насекоми :lol: . Хем няма да се мажеш с химии, хем ще ти ухае на хубаво и ще е приятно за окото. Супер! :+1:
mamina
 
Мнения: 525
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:55

Re: Какви растения да засадя, за да прогоня всякакви вредители и насекоми?

Мнениеот fairy » 28 Апр 2016, 15:19

Страхотна идея! Нареждаш си няколко саксии около прозорците или външната врата с такива подправки и цветя и комарите бягат като дявол от тамян :lol: . Наредиш си отпред и лимонена трева и тя също пази от такива хапещи досадници :wink: .
fairy
 
Мнения: 464
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:17

Re: Какви растения да засадя, за да прогоня всякакви вредители и насекоми?

Мнениеот iwoni » 20 Май 2016, 15:29

Защо не казвате по-рано :lol: , а аз тука се чудя как да се отърва от комарите, без да пръскам?! Обривам се от всякакви подобни пръскала против комари и това ще ми свърши работа. То малко късно за засаждане на някои от тези растения, но поне да знам и да изпробвам.
iwoni
 
Мнения: 483
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:14

Re: Какви растения да засадя, за да прогоня всякакви вредители и насекоми?

Мнениеот Kremiliya » 26 Май 2016, 14:11

Босилека знам, е гони, но да ви кажа, излизала съм навън закичена с кронка босилек, която постоянно разтърквах, но нямаше ефект. Едва ли не се говори, как слагаш босилек на прозореца и стои отвоерно и не влиза никакво животно.. да бе ;)
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Какви растения да засадя, за да прогоня всякакви вредители и насекоми?

Мнениеот rabotnata pchela » 26 Май 2016, 15:13

Аз съм скептична, не мисля, че могат да имат такъв ефект, ама айде ;) Може да се пробва, обаче се съмнявам, че е толкова успешно това. :)
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Какви растения да засадя, за да прогоня всякакви вредители и насекоми?

Мнениеот klara » 27 Май 2016, 11:07

За комари и други не знам, но лавандулата определено помага в борбата срещу молците. Между одеялата редовно си слагам клонки лавандула или орехови листа и нямам проблеми с летящите пеперудки и производните им или обратното, не знам как е точно :lol: .
klara
 
Мнения: 530
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:51

Re: Какви растения да засадя, за да прогоня всякакви вредители и насекоми?

Мнениеот qwerryyy » 27 Май 2016, 11:58

И аз знам за лавандулата, че не обичат аромата, за щастие. Иначе този нафталин така гадно мирише, по-добре лавандула, а и миризмата успокоява. :)
Аватар
qwerryyy
 
Мнения: 1134
Регистриран на: 24 Фев 2015, 21:03

Следваща

Назад към За дома – съвети и идеи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron