Съгласни ли сте държавата да определя как ще ползвате пенсиите си от частните фондове?

Вашите права, социална политика и законодателство. Никой от нас не е безгласна буква.

Съгласни ли сте държавата да определя как ще ползвате пенсиите си от частните фондове?

Мнениеот pavleta » 27 Апр 2016, 16:08

Не мирясаха тия хора и това е! Пак взеха да говорят за пенсиите, за вземането им от хората и слагането им в общ пул, каквото и да значи това. Парите за пенсиите, които отделяме в частни фондове, обсъждат да ги сложат в един общ, от който да се изплаща дадена сума, след като се пенсионираш. Проблемът е, че изплащаните от НОИ са пожизнени и наследствени, а за другите май няма да важи това. И като се сложат в този общ фонд, след смъртта на човечеца май няма да се види нито лев от събраните му пари и не се знае къде ще отидат. Пак някой дава идеи, обсъждат се от който разбира и от който не разбира и става ясно, че никой не се допитва до хората какво точно искат - пожизнено ли да си ползват тези пари или еднократно да им се изплатят, да бъдат ли в такъв общ фонд или не, те ли да си определят размера на сумата. Защо винаги започва да намирисва, когато се пускат такива идеи? Според вас има ли опасност държавата по някакъв начин да национализира, така да се каже, парите на хората? Има ли право тя да се разпорежда с частни средства? Съгласни ли сте някой да се разпорежда с вашите пари по този начин?
pavleta
 
Мнения: 467
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:33

Re: Съгласни ли сте държавата да определя как ще ползвате пенсиите си от частните фондове?

Мнениеот analizatorka » 27 Апр 2016, 17:01

Онзи ден гледах по телевизията дебат на тая тема. Икономистите казват едно, синдикалистите - друго, най-вероятно противоречащо, и иди разбери кое е вярното. Така и не разбрах какво точно искат да направят. Знам, че преди години също повдигнаха темата гербаджии да прилапат по някакъв начин парите от тези частни фондове и тогава не направиха нищо, защото хората викнаха. Сега пак се напъват. Това ми мирише на мен, мислят ни за не знам какво вече.
analizatorka
 
Мнения: 564
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:13

Re: Съгласни ли сте държавата да определя как ще ползвате пенсиите си от частните фондове?

Мнениеот pravilno » 28 Апр 2016, 09:48

Това не харесвам на сегашните управляващи - наглото им разпореждане с неща, които пряко засягат правата на хората. Имам чувството, че не могат да си правят сметката и затова постоянно вземат заеми, посягат на спестяванията на хората и всичко го оправдават уж с нашето добруване, но нещо не го усещаме.
pravilno
 
Мнения: 508
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:46

Re: Съгласни ли сте държавата да определя как ще ползвате пенсиите си от частните фондове?

Мнениеот mamina » 28 Апр 2016, 11:55

Като слушах коментарите по темата по медиите, ми направи впечатление, че поставянето на парите в общ пул ще позволи да се използва т. нар. солидарна система. Доколкото разбрах, при нея от тези пари ще може да се дава и на пенсионери, които не им е толкова висока пенсията. Това звучи добре.
mamina
 
Мнения: 525
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:55

Re: Съгласни ли сте държавата да определя как ще ползвате пенсиите си от частните фондове?

Мнениеот black » 03 Май 2016, 14:24

Как така от парите на едни ще се дава на други? Не ми е ясна тая сметка, където я правят. Според мен държавата все повече намалява правото на избор на хората и възможността да определят как по-добре да живеят.
black
 
Мнения: 441
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:43

Re: Съгласни ли сте държавата да определя как ще ползвате пенсиите си от частните фондове?

Мнениеот balsam » 05 Май 2016, 13:46

mamina написа:Като слушах коментарите по темата по медиите, ми направи впечатление, че поставянето на парите в общ пул ще позволи да се използва т. нар. солидарна система. Доколкото разбрах, при нея от тези пари ще може да се дава и на пенсионери, които не им е толкова висока пенсията. Това звучи добре.


Кое му е добрето? Едни се блъскали цял живот да работят и да спестят за пенсия, а накрая други ще спечелят! Не съм съгласна. Изобщо тия пенсии все проблеми с тях, все мизерни и все висят като дамоклев меч над главите на хората, пък и на управляващите.
balsam
 
Мнения: 513
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:17


Назад към Социални дейности

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта