Защо масово раждаме по едно дете?

Всяко мнение има място на ринга и никой противник не е за подценяване - не се караме, а дискутираме!

Re: Защо масово раждаме по едно дете?

Мнениеот fawla » 30 Сеп 2016, 15:10

Рядкост са жените с по две деца вече, а за три какво може да се каже! Когато ние бяхме малки, нямаше такова нещо, като въпрос имаш ли брат или сестра, а се питаше "брат или сестра имаш". Тук таме се намираше някоя дете, което да няма "другарче", а сега са рядкост семействата с две деца. :( Всичко е от притеснението на родителите дали ще успеят да осигурят бъдеще на децата си.
Аватар
fawla
 
Мнения: 1035
Регистриран на: 15 Апр 2015, 10:48

Re: Защо масово раждаме по едно дете?

Мнениеот Yunona » 30 Сеп 2016, 16:05

Lisica написа:Но много жени не раждат и от притеснения дали ще си намерят работа след поредната бременност и раждане, болести и проблеми. не всички работодатели са склонни да търпят отсъстващ персонал, а с малко дете знаете всички как е! :( Докато не бъде гарантирано мястото на майката, но наистина, а не фективно, както е сега, то до тогава няма да рискуват да имат друго дете.


Никак не съм съгласна с това! Ако си добър професионалист и организирана личност, няма да имаш проблем с намиране на нова работа или запазване на старата. Ако обаче не си организирал добре личния си живот и това непрекъснато пречи на работата ти, разбира се, че нито работодателят, нито колегите ти ще са съгласни да те търпят.
Давам пример: най-несправящият се член на моя екип беше дама, която не освободихме от работа само защото знаехме, че може би скоро ще забременее и така или иначе ще и търсим заместник. Беше претърпяла един спонтанен аборт и не исках да ни обвиняват, че искаме да се отървем от нея преди да е забременяла отново. Е, тя наистина забременя и както очаквахме, излезе в дългосрочен болничен. Назначихме нова колежка (отбележете - майка на две деца на 3 и 4,5 години). Продажбите в региона веднага скочиха с 25% и продължават да растат. Разбира се, старата колежка няма да се върне на своето работно място - никакъв шанс! Беше бавна, работеше формално и непрекъснато се извиняваше с "кривите" клиенти. Новата е стегната, организирана, упорита, целенасочена и ефективна. Не бих се лишила от нея, за да върна тази, която не се справяше.

Мисълта ми е, че единствената гаранция за запазване на работното място е добрата работа и да си полезен на компанията. Докажеш ли го, нямаш проблем :) Поне в свестните фирми. За другите не си струва да се работи.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Защо масово раждаме по едно дете?

Мнениеот mimeto90 » 03 Окт 2016, 15:07

Често по-натоварените хора са по-организирани, защото ако не са така, ще забуксуват много яко и ще стане още по-зле и пак ще се стовари върху тях :smile: . Затова нямат избор. Тези с повече деца не само успяват със задължения и отговорности, но и се усъвършенстват постоянно и развиват своите качества.
mimeto90
 
Мнения: 449
Регистриран на: 18 Дек 2013, 13:15

Re: Защо масово раждаме по едно дете?

Мнениеот penelopa » 19 Яну 2017, 11:36

Има нещо такова, хаосът е пълен сигурно, но е организиран хаос при многодетните :smile: . Другите с по едно дете не знаят какво изпускат :grin: .
penelopa
 
Мнения: 488
Регистриран на: 18 Яну 2016, 14:17

Re: Защо масово раждаме по едно дете?

Мнениеот Monika_Spasova » 03 Мар 2017, 10:32

Yunona написа:
Lisica написа:Но много жени не раждат и от притеснения дали ще си намерят работа след поредната бременност и раждане, болести и проблеми. не всички работодатели са склонни да търпят отсъстващ персонал, а с малко дете знаете всички как е! :( Докато не бъде гарантирано мястото на майката, но наистина, а не фективно, както е сега, то до тогава няма да рискуват да имат друго дете.


Никак не съм съгласна с това! Ако си добър професионалист и организирана личност, няма да имаш проблем с намиране на нова работа или запазване на старата. Ако обаче не си организирал добре личния си живот и това непрекъснато пречи на работата ти, разбира се, че нито работодателят, нито колегите ти ще са съгласни да те търпят.
Давам пример: най-несправящият се член на моя екип беше дама, която не освободихме от работа само защото знаехме, че може би скоро ще забременее и така или иначе ще и търсим заместник. Беше претърпяла един спонтанен аборт и не исках да ни обвиняват, че искаме да се отървем от нея преди да е забременяла отново. Е, тя наистина забременя и както очаквахме, излезе в дългосрочен болничен. Назначихме нова колежка (отбележете - майка на две деца на 3 и 4,5 години). Продажбите в региона веднага скочиха с 25% и продължават да растат. Разбира се, старата колежка няма да се върне на своето работно място - никакъв шанс! Беше бавна, работеше формално и непрекъснато се извиняваше с "кривите" клиенти. Новата е стегната, организирана, упорита, целенасочена и ефективна. Не бих се лишила от нея, за да върна тази, която не се справяше.

Мисълта ми е, че единствената гаранция за запазване на работното място е добрата работа и да си полезен на компанията. Докажеш ли го, нямаш проблем :) Поне в свестните фирми. За другите не си струва да се работи.

не съм съгласна, сестра ми работеше като счетоводителка, много разбираше от работата си, много беше стриктна, забременя, почти веднага отношението към нея се промени, но я държаха, когато стана време да се върне на работа вече я бяха сменили с друго момиче, а нея набързо уволниха, само защото й се налагаше да взема болничен, въпреки че си вършеше работата страшно добре! На това неорганизираност ли му се казва?!
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Защо масово раждаме по едно дете?

Мнениеот vanessa_ » 04 Мар 2017, 17:23

Практика е това с децата и отношението на работодателите. Да може в някои сфери да си незаменим, но в повечето лесно се намира заместник и набързо подменят жената с децата. А като тръгне да се търси работа и се каже, че има малки деца и веднага това сваля нколко точки. Има фирми, в които изрично казваш например, че няма да забременяваш скоро!
vanessa_
 
Мнения: 337
Регистриран на: 10 Окт 2016, 13:41

Re: Защо масово раждаме по едно дете?

Мнениеот Pipilota » 04 Мар 2017, 20:53

Просто си я има дискриминацията и никой не може да ме убеди, че не е така, най-малкото, замислете се, защо пък жените винаги вземат по-малко пари от мъжете, примерно на една и съща длъжност, извиват ни ръцете яко.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Защо масово раждаме по едно дете?

Мнениеот Yunona » 06 Мар 2017, 11:22

Monika_Spasova написа:не съм съгласна, сестра ми работеше като счетоводителка, много разбираше от работата си, много беше стриктна, забременя, почти веднага отношението към нея се промени, но я държаха, когато стана време да се върне на работа вече я бяха сменили с друго момиче, а нея набързо уволниха, само защото й се налагаше да взема болничен, въпреки че си вършеше работата страшно добре! На това неорганизираност ли му се казва?!


Не мога да коментирам частни случаи, но както и друг път съм казвала, държавата направи така, че настрои едни срещу други работници и работодатели. Нали знаете, че първите три дни от всеки болничен лист се плащат от работодателя? Нормално ли е това, при положение, че хората са осигурени и работодателят хем плаща осигуровки, хем отделно трябва да плаща болничните (получава се дублирано плащане!!), хем да търпи неудобства от отсъствието на работника и евентуално да плати някой друг да свърши работата.
Затова, ако има негативно отношение към работещите майки в колектива, то в някаква степен е оправдано. Защо държавата кара работодателят да плаща болничните на жената за отглеждане на собственото и дете? Това е пълен абсурд.
А конкретно при счетоводителите отсъствието може да бъде изключително проблемно - може да е много съвестен човек, но ако отсъства често, това води до проблеми, до закъснения, изпускане на срокове (неизчислени навреме заплати, невнесени осигуровки, пропуснати плащания) и дори до глоби (при невнесено например ДДС), които познайте кой ще плати - работодателят.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Защо масово раждаме по едно дете?

Мнениеот Pipilota » 06 Мар 2017, 11:28

Yunona, извинявай, ама какво е виновен работника за законите в държавата? Ти знаеш ли на колко мнооого места не се плащат тея 3 дни болничен??? Аз за първи път съм на работа, в която се плаща болничния, иначе си е жив неплатен отпуск... сега никоя жена не е виновна първо, че детето й боледува, второ, че законите са такива, може би е виновна, че е избрала конкретна работа, което да я прави виновна, когато е болничен.
Има си дискриминация и никой не може да ме убеди в обратното, а това, че държавата е измислила такива закони, аз не съм виновна, че с мен да се държат като с втора ръка човек, само защото имам деца!
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Защо масово раждаме по едно дете?

Мнениеот Yunona » 06 Мар 2017, 13:27

Pipilota написа:Yunona, извинявай, ама какво е виновен работника за законите в държавата? Ти знаеш ли на колко мнооого места не се плащат тея 3 дни болничен??? Аз за първи път съм на работа, в която се плаща болничния, иначе си е жив неплатен отпуск... сега никоя жена не е виновна първо, че детето й боледува, второ, че законите са такива, може би е виновна, че е избрала конкретна работа, което да я прави виновна, когато е болничен.
Има си дискриминация и никой не може да ме убеди в обратното, а това, че държавата е измислила такива закони, аз не съм виновна, че с мен да се държат като с втора ръка човек, само защото имам деца!


Пипи, извинявай и ти, аз просто се опитвам да обясня и другата гледна точка.
Работодателят също не е виновен за законите в държавата, които го задължават да плаща за това, че някой е решил да си има дете. Нито е виновен, че това дете боледува често.
Отговорността за детето първо е на неговите родители, след това е на държавата (защото това дете е бъдещ данъкоплатец и държавата трябва да е заинтересована от него). И в никакъв случай детето не е отговорност на работодателя, за да се налага той да плаща на майката, когато детето е болно.
Много против съм некоректните взаимоотношения, които описваш. При нас законите (добри или лоши) се спазват и се плаща всичко. И на предишното ми работно място беше така.
Когато моите деца бяха много малки, си останах вкъщи няколко години и си ги гледах, като бях намерила начин да работя от дома и да изкарвам някакви пари, защото беше трудно само с една заплата. Но при пълното отсъствие на баби и вечно командирован баща, предпочетох да бъде така, защото не исках да бъда ненадежден служител и да се налага да отсъствам често. Просто аз винаги се опитвам да погледна нещата и от другата гледна точка.
Не твърдя, че дискриминация не съществува. Само казвам, че има причини за нея.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

ПредишнаСледваща

Назад към Сблъсък

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта