Защо масово раждаме по едно дете?

Всяко мнение има място на ринга и никой противник не е за подценяване - не се караме, а дискутираме!

Защо масово раждаме по едно дете?

Мнениеот fawla » 12 Май 2016, 13:12

Имам доста приятелки с деца, които не искат да имат второ. Даже тези с две деца са изключително голяма рядкост около мен. От всички около 15 майки, които познавам се сещам за 4 с две деца. Каква е причината да не раждаме? от липса на пари ли? Защо всичко опира до това да се залага само на материалното, след като нашите родители, баби и дядовци са живеели в много по-лоши условия, но са имали много деца? Каква е причината в момента повече от половината българи да са само с едно дете?
Вие самите колко деца имате и какви са ви плановете за близкото бъдеще, искате ли да имате повече и какво ви спира да го направите още сега? Как си обяснявате защо раждаме по едно дете? :roll:
Аватар
fawla
 
Мнения: 1035
Регистриран на: 15 Апр 2015, 10:48

Re: Защо масово раждаме по едно дете?

Мнениеот mamina » 12 Май 2016, 13:42

Липсата на пари, несигурното време, в което живеем - все причини, които ни спират.
mamina
 
Мнения: 525
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:55

Re: Защо масово раждаме по едно дете?

Мнениеот fawla » 12 Май 2016, 14:00

mamina написа:Липсата на пари, несигурното време, в което живеем - все причини, които ни спират.

А преди по ли е било сигурно времето, като са чакали да се случи нещо с децата им?
Аватар
fawla
 
Мнения: 1035
Регистриран на: 15 Апр 2015, 10:48

Re: Защо масово раждаме по едно дете?

Мнениеот qwerryyy » 12 Май 2016, 14:29

Четох, че 63% от семействата са с по едно дете и няма изгледи поне за второ, а многодетните семейства са една 4%. Може би не са вземали предвид ромското население. :mrgreen: Проблемите са ясни и вие сте ги казали, че всичко се крие в парите. Решенията за по-големи семейства в наши дни са провокирани от голяма сигурност, която липсва, а именно трябват доходи, трябва дом, семейство, което да те подкрепя. Плевнелиев обяснявал, че реално трябва да се направи нещо, но реално няма какво да се случи. Работодателите не обичат родители с малки деца, което поставя в трудна позиция повечето двойки.
Аватар
qwerryyy
 
Мнения: 1134
Регистриран на: 24 Фев 2015, 21:03

Re: Защо масово раждаме по едно дете?

Мнениеот analizatorka » 12 Май 2016, 15:51

Много неща могат да се случат. Може да се вдигнат детските, може да се направят още данъчни облекчения за второ, трето дете. Може да се увеличи еднократната помощ за раждане на дете. Всичко това може да се направи, а не да се оправдават, че няма пари и в същото време да купуват лимузини я за депутатите, я за някое министерство. Имаше наскоро случай в малко градче в България, не си спомням къде, управата реши да изплаща мисля, че беше 3 000 лв. за новородено. Как едни могат да мислят как да се подобри порожението, а други не могат?
analizatorka
 
Мнения: 564
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:13

Re: Защо масово раждаме по едно дете?

Мнениеот kauda » 12 Май 2016, 17:09

В Бургас имат много добра помощ при раждане. Наистина при положение, че е толкова зле положението, то може да се гарантира работата. Много работодатели, въпреки че по закон не може да се уволняват майки на деца до 3 години те го правят още при забременяването. Това е още една причина да се притесняват семействата да имат повече деца. Защото когато са отгледали едното и още се справят с неговите трудности, не им се минава по същия несигурен път и работа с лоши работодатели. Смятам, че ако всички са подсигурени, че ще имат работа след свършването на майчинството, то положението би било по-различно и повече двойки биха са решавали да имат две или повече деца.
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Защо масово раждаме по едно дете?

Мнениеот Rali_hr » 13 Май 2016, 08:34

kauda написа:В Бургас имат много добра помощ при раждане. Наистина при положение, че е толкова зле положението, то може да се гарантира работата. Много работодатели, въпреки че по закон не може да се уволняват майки на деца до 3 години те го правят още при забременяването. Това е още една причина да се притесняват семействата да имат повече деца. Защото когато са отгледали едното и още се справят с неговите трудности, не им се минава по същия несигурен път и работа с лоши работодатели. Смятам, че ако всички са подсигурени, че ще имат работа след свършването на майчинството, то положението би било по-различно и повече двойки биха са решавали да имат две или повече деца.
Според мен двойките, решаващи се на второ дете са тези, които имат жилище. Това е най-важното. Всичко опира до пари, колкото и да е безсмислено и смешно, погледнато отстрани. И всички сме наясно, че едно дете не струва много, но света в който живеем е такъв, че налага ограничения. Ако имаше сигурност наистина за родителите, както и ти казваш, то положението би било различно и много от двойките щяха да са поне с две деца.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Защо масово раждаме по едно дете?

Мнениеот zagrijena » 13 Май 2016, 09:29

Мисля, че само си намираме причини и се оправдаваме да нямаме второ дете. Така ни е по-лесно. Ами какво да кажат родителите, които се престрашават да имат трето, четвърто, пето дете? Те едва ли са супер подсигурени с пари и собствено жилище понякога. И те се извиват много повече от разходи, задължения и вечно нестигане на доходите, но се справят и отстояват решението си. Предполагам, че разбрахте, че не говоря за ромите.
zagrijena
 
Мнения: 486
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:11

Re: Защо масово раждаме по едно дете?

Мнениеот Yunona » 13 Май 2016, 17:22

За мен отговорът на този въпрос е в желанието човек да не си нарушава комфорта.
Лично аз имам две деца, но повечето от приятелите ми са с по едно. Специално отбелязвам, че са семейства с доста над средните възможности. Повечето просто не искат да забавят професионалното си развитие, други не желаят да се отдалечат за малко от добрия си частен бизнес, трети - да се "върнат" към памперсите и безсънните нощи.
Никой от тях не прикрива стремежа си към лично удобство зад благовидни предлози, напротив - съвсем откровени са. Чудиха ни се как в ужасните години 1997-98 решихме да имаме второ дете, при положение, че нямахме "достатъчно" добър стандарт. Да, само че на мен тогава ми беше времето да раждам. А с времето постигнахме и стандарта, който желаехме. Децата са голям стимул :)
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Защо масово раждаме по едно дете?

Мнениеот rabotnata pchela » 13 Май 2016, 17:31

Yunona написа:За мен отговорът на този въпрос е в желанието човек да не си нарушава комфорта.
Лично аз имам две деца, но повечето от приятелите ми са с по едно. Специално отбелязвам, че са семейства с доста над средните възможности. Повечето просто не искат да забавят професионалното си развитие, други не желаят да се отдалечат за малко от добрия си частен бизнес, трети - да се "върнат" към памперсите и безсънните нощи.
Никой от тях не прикрива стремежа си към лично удобство зад благовидни предлози, напротив - съвсем откровени са. Чудиха ни се как в ужасните години 1997-98 решихме да имаме второ дете, при положение, че нямахме "достатъчно" добър стандарт. Да, само че на мен тогава ми беше времето да раждам. А с времето постигнахме и стандарта, който желаехме. Децата са голям стимул :)

Юнонче, мен нещо ме спира да имам деца и ти си го споменала косвено. :) Аз не бих родила сега, защото не мога да си го позволя. Изгледах сина си много тежко и много трудно, вече е голям. Но не бих родила, нямаме жилище, където да живеем с това дете, а камо ли с още едно и сега като сме на крачка към купуването на дом да "легна" у нас да гледам още едно бебе, което води след себе си дълги години на грижи и стоене у дома. :( Иначе нямаш идея колко много искам!
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Следваща

Назад към Сблъсък

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта