За какво са полезни смокинята и нейните листа?

Тайни семейни рецепти за здраве и красота - как да бъдем в полза на другите.

За какво са полезни смокинята и нейните листа?

Мнениеот iwoni » 26 Май 2016, 16:32

smokinq.jpg
smokinq.jpg (9.12 KiB) Прегледано 5251 пъти

Напоследък имам проблеми със стомашни киселини и болки. Посъветваха ме да дъвча сурови листа от смокиня и щели да изчезнат и болки и всичко. Знам, че самият плод е много полезен за най-различни заболявания - помага при анемия, подсилва сърцето. И сурови, и сушени имат своите специфични свойства. Но за листата не съм сигурна. Някой изпитвал ли е върху себе си действието на смокинята или нейните листа и за какво? Наистина ли от листата има по-голяма полза дори от самите плодове? Като откъснеш плода или листо пуска един лепкав бял сок. Той не е ли отровен, мога ли спокойно да дъвча листата?
iwoni
 
Мнения: 483
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:14

Re: За какво са полезни смокинята и нейните листа?

Мнениеот penelopa » 27 Май 2016, 09:00

Много харесвам смокинята във всичките й вариации - и в пресен вид, и сушена, и на сладко. Анемична съм и когато й е сезона гледам често да си ям от нея. За листата й не знаех, че са толкова полезни и даже повече и от самия плод. Като бях малка баба ми често ме караше да ям смокиня за да имам здрави кости.
penelopa
 
Мнения: 488
Регистриран на: 18 Яну 2016, 14:17

Re: За какво са полезни смокинята и нейните листа?

Мнениеот klara » 27 Май 2016, 09:06

Интересното при нея е, че самият плод е много сладък и не се препоръчва да се яде от диабетици. Но листата й пък могат да се използват точно от тях , за да си намалят дозите инсулин. Чай от смокинови листа или приемани сурови помагат за това нещо.
klara
 
Мнения: 530
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:51

Re: За какво са полезни смокинята и нейните листа?

Мнениеот balsam » 27 Май 2016, 10:05

Точно белият сок, който тече след като откъснеш смокинята, се използва за лекуване на циреи и брадавици.
balsam
 
Мнения: 513
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:17

Re: За какво са полезни смокинята и нейните листа?

Мнениеот Локумът » 27 Май 2016, 11:05

Сока знам, че помага срещу кокоши трън и конюнктивид. Иначе чай от листа не съм пил.
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: За какво са полезни смокинята и нейните листа?

Мнениеот qwerryyy » 27 Май 2016, 12:13

Локумът написа:Сока знам, че помага срещу кокоши трън и конюнктивид. Иначе чай от листа не съм пил.

Това и аз съм го чувала, как направо веднага се махал кокошия трън! Не мис е вярва да е истина :)
Аватар
qwerryyy
 
Мнения: 1134
Регистриран на: 24 Фев 2015, 21:03

Re: За какво са полезни смокинята и нейните листа?

Мнениеот irka » 27 Май 2016, 12:36

Едно малко чудо са смокините, съдържат много витамини, антиоксиданти, че и фибри. Много са полезни, а пък и вкусни :grin: .
irka
 
Мнения: 467
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:03

Re: За какво са полезни смокинята и нейните листа?

Мнениеот kalinka-kuku » 27 Май 2016, 13:05

Аз лично не обичам особено смокини, но ги ям, понякога. :) много бързо се развалят и не ми доставя голямо удоволствие яденето им. :mrgreen:
Аватар
kalinka-kuku
 
Мнения: 1189
Регистриран на: 20 Мар 2015, 15:25

Re: За какво са полезни смокинята и нейните листа?

Мнениеот black » 27 Май 2016, 13:59

Пресните смокини издържат най-много два-три дена, но пък изсушените няма проблем. Не знаех, че са толкова полезни и толкова свойства имат. Прочетох, че чаят от листата им има много широко действие, даже и срещу бронхит и астма.
black
 
Мнения: 441
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:43

Re: За какво са полезни смокинята и нейните листа?

Мнениеот Monika_Spasova » 27 Май 2016, 16:37

black написа:Пресните смокини издържат най-много два-три дена, но пък изсушените няма проблем. Не знаех, че са толкова полезни и толкова свойства имат. Прочетох, че чаят от листата им има много широко действие, даже и срещу бронхит и астма.

Ами аз не вярвам, че могат да помогнат чак толкова срещу подобни проблеми, ама айде ;) Самонавиването е голяма работа :)
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Следваща

Назад към Домашен лекар

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron