Любимите ни летни ястия

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Любимите ни летни ястия

Мнениеот Rali_hr » 27 Юни 2016, 15:18

Реших да си направим една рецептурна лятна тема. :) Аз много обичам летните храни, защото има огромно разнообразие от плодове и зеленчуци :) Кажете вие какво обичате да си хапвате през лятото и заложете на рецептите! :)
Няма да се ограничаваме само до диетични неща, нека да има всичко - и сладко и солено! :)
Слагам една снимка, за да събудя интереса и глада ви, с любимите ми летни ястия, лесно и вкусно! :)
summer-foods1.jpg
summer-foods1.jpg (57.61 KiB) Прегледано 1434 пъти
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Любимите ни летни ястия

Мнениеот Rali_hr » 27 Юни 2016, 15:30

И веднага се включвам с вече любима за мен рецепта:

Тиквички с елда

3 тиквички,
1 чушка
1 морков
1ч.ч. елда
1 глава лук
черен пипер, сол, къри, 1/2 връзка копър.
за соса: 1 яйце и 1/2 кофичка кисело мляко.
Тиквичките се режат на половина и се издълбават (т.е. им се правят като дупка вътре). Лука, моркова и чушката се задушават, прибавят се подправките и се слага 1 чаша вода с елдата, за да набъбне. Когато се поеме всичката вода, тиквичките се пълнят и се слагат изправени в тенджера. Изсипват се още 2-3 чаши вода (зависи колко сос искате) и се оставя под капак да се готви, до сваряването на елдата. Накрая се разбъркват нещата за соса и се изсипват, като първо се слагат от горещия бульон в соса, за да не се пресече. Става невероятно вкусно! През цялото време солите на вкус! :) Според мен тези тиквички спокойно могат да нахранят 6-ма човека. Толкова са засищащи и едновременно с това много леки! :mrgreen: Довечера ще снимам, имам у нас сготвени! :)
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Любимите ни летни ястия

Мнениеот Snejna » 27 Юни 2016, 16:33

Звучи супер, моето любимо лятно ястие е Шакшука:
1 глава лук, 2-3 скилитки чесън, 2 чушки - червена и зелена, кимион, черен пипер, 2 консерви домати. ;)
запържват се зеленчуците без доматите, след това се слагат и те. Готви се още 5-6 минути, слагат се яйца и се слага похлупак , докато се сготвят яйцата :) много вкусно! :inlove:
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Любимите ни летни ястия

Мнениеот Kremiliya » 27 Юни 2016, 16:43

Миш маш, мисля, че всеки знае рецептата. :) Има едни ветрила, които ми харесват - с патладжан и тиквичка. :) Всяко се реже на ветрило и се застъпват едно срещу друго. Пълнят се по средата с домати и сирене. Пече се до готовност !:)
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Любимите ни летни ястия

Мнениеот exotic » 27 Юни 2016, 17:24

На мен са ми любими всякакви вариации на постна мусака с тиквички, картофи и всякакви зеленчуци.
exotic
 
Мнения: 360
Регистриран на: 15 Авг 2014, 13:29

Re: Любимите ни летни ястия

Мнениеот Yunona » 28 Юни 2016, 09:57

Snejna написа:Звучи супер, моето любимо лятно ястие е Шакшука:
1 глава лук, 2-3 скилитки чесън, 2 чушки - червена и зелена, кимион, черен пипер, 2 консерви домати. ;)
запържват се зеленчуците без доматите, след това се слагат и те. Готви се още 5-6 минути, слагат се яйца и се слага похлупак , докато се сготвят яйцата :) много вкусно! :inlove:


Ето това го крада най-безсрамно :)
Звучи наистина страшно вкусно. Единствено ще сменя кимиона с риган и босилек от реколтата на терасата.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Любимите ни летни ястия

Мнениеот Pipilota » 28 Юни 2016, 10:17

Тъй като често готвя зеленчуци, пека, подреждам редя и какво ли не, често ми остават сготвени зеленчуци. ;) И ги оползотворявам на сандвичи.
Понякгоа правя сандвичи с кайма и отгоре нареждам печените зеленчуци, заедно с кашкавал и запичам няколко минути, докато се стопли. :) Ако ги искаме по-сочни, използвам само сурова филийка без нищо, директно слагам зеленчуците и пека :) стават много вкусно и различни сандвичи, а и се ядат от децата, които иначе отказват много от зеленчуците. :)
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Любимите ни летни ястия

Мнениеот julianne » 28 Юни 2016, 10:43

Лятото наблягаме повече на супите, било студени или топли.
julianne
 
Мнения: 404
Регистриран на: 27 Ное 2013, 14:50

Re: Любимите ни летни ястия

Мнениеот Kaya » 28 Юни 2016, 13:15

По моите критерии, нещо много любимо и бързо:
1 картоф; 1 голям домат; 1 тиквичка; 1 глава лук, 3 скилитки чесън, 100 гр. кашкавал, и подправки на вкус - копър, босилек. :)
Запържват се в малко масло или зехтин лука и чесъна и се изсипват в подходяща тавичка. ;) Зеленчуците се нарязват на еднакви по дебелина кръгчета и се редят в тавичката като леко се застъпват. Накрая се слагат подправките и се пекат под фолио. Когато са готови се настъргва кашкавала. :) мнооого вкусно! Без кашкавал е идеална добавка към някакво месо или скара, риба.
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Любимите ни летни ястия

Мнениеот franky » 29 Юни 2016, 11:01

Kaya написа:По моите критерии, нещо много любимо и бързо:
1 картоф; 1 голям домат; 1 тиквичка; 1 глава лук, 3 скилитки чесън, 100 гр. кашкавал, и подправки на вкус - копър, босилек. :)
Запържват се в малко масло или зехтин лука и чесъна и се изсипват в подходяща тавичка. ;) Зеленчуците се нарязват на еднакви по дебелина кръгчета и се редят в тавичката като леко се застъпват. Накрая се слагат подправките и се пекат под фолио. Когато са готови се настъргва кашкавала. :) мнооого вкусно! Без кашкавал е идеална добавка към някакво месо или скара, риба.


Тази рецепта ми прилича на рататуй :smile: . Много е вкусно, бързо и лесно.
franky
 
Мнения: 395
Регистриран на: 14 Фев 2014, 13:04


Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта