Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Вашите права, социална политика и законодателство. Никой от нас не е безгласна буква.

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот Malina » 07 Юли 2016, 15:16

Уволняват, защото са свикнали, че никой не си търси правата или ти дават едно "по взаимно съгласие" и ти си мислиш, че нищо не можеш да направиш. Никакво подписване на документи, докато не си сигурна, че ще се отнасят с уважение към труда ти и положението, в което се намираш!
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот ramimni » 07 Юли 2016, 15:34

Наистина не си знаем правата. Само като ти дойде до главата и тогава започваш да ровиш и да търсиш информация. Но пък в крайна сметка не с всичко може да е запознат човек.
ramimni
 
Мнения: 499
Регистриран на: 29 Яну 2014, 17:18

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот penelopa » 14 Юли 2016, 13:34

Malina написа:Уволняват, защото са свикнали, че никой не си търси правата или ти дават едно "по взаимно съгласие" и ти си мислиш, че нищо не можеш да направиш. Никакво подписване на документи, докато не си сигурна, че ще се отнасят с уважение към труда ти и положението, в което се намираш!


Трябва да внимава какви документи подписва човек. Като не е запознат или не е прочел, после се вайка ама късно.
penelopa
 
Мнения: 488
Регистриран на: 18 Яну 2016, 14:17

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот asdddwww » 15 Юли 2016, 14:24

По закон е много трудно да те уволнят, освен ако ти самата не поддадеш по няккаъв начин и не се оставиш да те притиснат. Но не избързвай и максимално забави съобщаването на добрата вест.
Аватар
asdddwww
 
Мнения: 324
Регистриран на: 22 Юли 2015, 10:29

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот Yunona » 16 Юли 2016, 16:00

asdddwww написа:По закон е много трудно да те уволнят, освен ако ти самата не поддадеш по няккаъв начин и не се оставиш да те притиснат. Но не избързвай и максимално забави съобщаването на добрата вест.


Първото изречение е абсолютно точно. С второто не съм съгласна, защото ако действително ръководството би искало да се "отърве" от бременната служителка и се досети за състоянието и, може да я съкрати на момента.
Защитата на бременната важи от момента на ОФИЦИАЛНО уведомяване на работодателя - с връчване на болничен лист или друг документ, доказващ състоянието и.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот gabinka_80 » 17 Юли 2016, 13:29

Приятелка беше в това положение, преди година. Работеше в бижутериен магазин ит ам много държаха на външния вид. Каза че е бременна и занесе някак бележка от гинеколога, с което официално обяви бременността си. Опитаха се да я притиснат и да я уволнят, но не успяха, дори и със заплахи. Просто се приготви за много големи премеждия, ако наистина държат на НЕбременни служителнки. :(
gabinka_80
 
Мнения: 300
Регистриран на: 15 Юли 2016, 12:22

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот julianne » 18 Юли 2016, 09:58

По време на бременността си не съм имала никакви проблеми с работодателите си, но явно това е по-рядко явление. Представям си какво напрежение е да имаш такива неприятности, докато си в това състояние. Много трудно е да защитаваш правата си, особено в България, където много , много не се зачитат и работодателите правят каквото си искат.
julianne
 
Мнения: 404
Регистриран на: 27 Ное 2013, 14:50

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот Anka » 18 Юли 2016, 14:14

julianne написа:По време на бременността си не съм имала никакви проблеми с работодателите си, но явно това е по-рядко явление. Представям си какво напрежение е да имаш такива неприятности, докато си в това състояние. Много трудно е да защитаваш правата си, особено в България, където много , много не се зачитат и работодателите правят каквото си искат.

Работодателите са ни господари, един вид. За забавянето е по-скоро да се изчакат дам инат там поне 2-3 месеца от бременността и тогава да се съобщи, за да може евентуално ако не дай си Боже се случи нещо по рисковото време, после да не се гледа на нея като на "потенциална бременна" и пак да бъде уволнена.
Аватар
Anka
 
Мнения: 1415
Регистриран на: 25 Ное 2014, 13:25

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот pravilno » 18 Юли 2016, 15:08

Yunona написа:
asdddwww написа:По закон е много трудно да те уволнят, освен ако ти самата не поддадеш по няккаъв начин и не се оставиш да те притиснат. Но не избързвай и максимално забави съобщаването на добрата вест.


Първото изречение е абсолютно точно. С второто не съм съгласна, защото ако действително ръководството би искало да се "отърве" от бременната служителка и се досети за състоянието и, може да я съкрати на момента.
Защитата на бременната важи от момента на ОФИЦИАЛНО уведомяване на работодателя - с връчване на болничен лист или друг документ, доказващ състоянието и.


Да разбирам ли, че при наличието на такъв документ ръководството не може да я уволни или съкрати?
pravilno
 
Мнения: 508
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:46

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот Yunona » 18 Юли 2016, 15:21

pravilno написа:
Yunona написа:
asdddwww написа:По закон е много трудно да те уволнят, освен ако ти самата не поддадеш по няккаъв начин и не се оставиш да те притиснат. Но не избързвай и максимално забави съобщаването на добрата вест.


Първото изречение е абсолютно точно. С второто не съм съгласна, защото ако действително ръководството би искало да се "отърве" от бременната служителка и се досети за състоянието и, може да я съкрати на момента.
Защитата на бременната важи от момента на ОФИЦИАЛНО уведомяване на работодателя - с връчване на болничен лист или друг документ, доказващ състоянието и.


Да разбирам ли, че при наличието на такъв документ ръководството не може да я уволни или съкрати?


Да, точно така! Съкращение на бременна или майка на дете до 3 години може да се случи само при закриване на предприятието. Уволнение (например като дисциплинарно наказание заради нарушения) - само с писмено разрешение на Инспекцията по труда. А тя никога не дава разрешения.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

ПредишнаСледваща

Назад към Социални дейности

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта