Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Вашите права, социална политика и законодателство. Никой от нас не е безгласна буква.

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот gabinka_80 » 18 Юли 2016, 15:40

За съжаление, с добри връзки и това дават от Инспекцията. ;( До 3 години не съм чула някоя жена да има гарантирано работно място.
gabinka_80
 
Мнения: 300
Регистриран на: 15 Юли 2016, 12:22

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот Yunona » 18 Юли 2016, 19:06

gabinka_80 написа:За съжаление, с добри връзки и това дават от Инспекцията. ;( До 3 години не съм чула някоя жена да има гарантирано работно място.


Надали - Инспекцията е много внимателна, защото ако бременната/майката реши да раздуха нещата, ще съди и работодателя, и Инспекцията. И като нищо ще ги осъди, защото за дисциплинарно уволнение се искат много сериозни и недвусмислени доказателства.
Що се отнася до закрилата на майки на деца до 3-годишна възраст - тя е факт. Такава жена се ползва със същите права като бременната дама.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот niya_mazova » 19 Юли 2016, 09:44

Като че ли повече внимават работодателите в такива случаи, не си позволяват често да гонят майки и бременни. Ако го направят или имат някой зад гърба си, или жените често не подават иск в съда, защото мислят, че ще похарчат пари и нищо няма да постигнат. Често не си търсим правата в съда, защото не вярваме в провосъдието. А ако съдят работодателя, че ги е махнал, спечелят и ги възстановят на работа, там им стъжват живота, докато се видят в чудо и не пожелаят сами да напуснат.
niya_mazova
 
Мнения: 443
Регистриран на: 01 Окт 2013, 16:58

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот Jully » 19 Юли 2016, 12:19

niya_mazova написа:Като че ли повече внимават работодателите в такива случаи, не си позволяват често да гонят майки и бременни. Ако го направят или имат някой зад гърба си, или жените често не подават иск в съда, защото мислят, че ще похарчат пари и нищо няма да постигнат. Често не си търсим правата в съда, защото не вярваме в провосъдието. А ако съдят работодателя, че ги е махнал, спечелят и ги възстановят на работа, там им стъжват живота, докато се видят в чудо и не пожелаят сами да напуснат.

Ей това е, че българите не сме склонни да си търсим правата в съда, а се примиряваме! Но ако се научим да съдим, то няма да се подиграват с нас толкова мнгоо! Има много случаи на обикновени граждани, осъдили различни институции.
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот red_eyes » 09 Ное 2016, 14:38

Хората почнаха вече да си търсят правата, независимо дали имат основание или нямат. В такива случаи според мен е задължителна консултация първо с адвокат и после да се предприемат някакви действия и разговори с работодателя.
Аватар
red_eyes
 
Мнения: 487
Регистриран на: 18 Дек 2013, 16:12

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот Lili_pili » 09 Ное 2016, 16:10

А търсят си правата, всеки казва, ч еняма доверие в съда и в полиция и т.н. и никой не иска да се занимава, малко са тези, които си търсят наистина правата
Когато едно нещо се случи един път, не е задължително да се повтори, но случи ли се два пъти, то със сигурност ще има и трети път.
Аватар
Lili_pili
 
Мнения: 923
Регистриран на: 09 Яну 2015, 09:56

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот qwerryyy » 09 Ное 2016, 16:36

За щастие нещата се разминаха, но си прекарах бременността в неплатен отпуск.., което беше и добреи за мен чисто физически, но там определено не толерират да имаш деца. За връщане на работа и дума не може да стане.
Аватар
qwerryyy
 
Мнения: 1134
Регистриран на: 24 Фев 2015, 21:03

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот ivanhelpa » 11 Дек 2016, 12:51

Това е положението в България за съжаление.На повечето работодатели просто не им пука, не искат и нямат желание да влизат в положение на другите хора. :(
ivanhelpa
 
Мнения: 22
Регистриран на: 03 Окт 2016, 02:50

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот Yunona » 11 Дек 2016, 18:22

ivanhelpa написа:Това е положението в България за съжаление.На повечето работодатели просто не им пука, не искат и нямат желание да влизат в положение на другите хора. :(


Не е така. И работодателите са хора, и те имат деца. Но трябва да се грижат и за бизнеса си. Проблемът е, че нашите закони са така направени, че настройват служителите срещу работодателите и обратното. Държавата е прехвърлила огромна част от своите задължения върху работодателите. Знаете ли например, че винаги първите три дни от болничния лист се заплащат от работодателя? Независимо от това, че на този служител са му платени осигуровки! Значи - веднъж се плащат осигуровки, после отново се плаща болничен и накрая трябва да се измисли кой да свърши работата на болния служител... Товарът става троен! И така, ако имаме на работа бременна жена или пък майка с деца, от което все някое е болно или пък самата тя (защото вирусите се предават лесно от дете на мама), този работодател трябва да плаща всички тези болнични и в същото време да мисли кой да замести отсъстващата жена. Обикновено с това се натоварват нейните колеги, които никак не са щастливи...
Затова мисля, че не е вярно, че на работодателите не им пука, просто държавата им прехвърля свои отговорности, което не е честно.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот penny » 12 Дек 2016, 11:25

Да, трябва да се грижат за бизнеса си, но това не трябва да пречи и да е несъвместимо с чисто човешкото отношение. А случаи на неразбиране и създаване на пречки за нещо, което по закон ти се полага - много.
penny
 
Мнения: 498
Регистриран на: 05 Дек 2013, 15:13

ПредишнаСледваща

Назад към Социални дейности

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron