Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Споделете всичко, което ви вълнува – любопитни факти, мнения или размишления. Общи приказки по общи теми.

Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот rabotnata pchela » 16 Авг 2016, 16:34

Стоим пред дилемата с моя мъж какво да правим с нашето бъдеще. В момента живеем в един вид наследствен апартамент, в който сме по-скоро временно, отколкото да смятаме за наш дом. Времето минава и дойде моментът, в който да решаваме какво да правим - дали да отидем под наем, или да изтеглим ипотечен кредит?
Това е, че ако изтеглим кредит, то със сигурност ще срещаме много трудности по време на изплащането му и не се знае до колко бихме били щастливи, докато преминем през всичко това, а и лишенията ни никак няма да са малко, докато изплащаме жилището. От друга страна, ако сме под наем, то ще живеем мноого по-спокойно, ще имаме парички за всичко и няма да цепим стотинката на две. Вие как мислите, кое е по-добрият избор? Жилище под наем или ипотечен кредит.. наем или заем?
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот Ваня Стойчева » 16 Авг 2016, 16:58

Всеки трябва да реши за себе си и за положението, в което се намира. Аз бих избрала да живея под наем, но с по-високо качество на живота, отколкото да изплащам жилище, което ще излезе в пъти по-скъпо.
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот Yunona » 16 Авг 2016, 22:21

Преди 15-20 години бих отговорила категорично - собствено жилище, разбира се!!! Но, както казва Оскар Уайлд, вече не съм толкова млада, за да бъда толкова категорична :)
Към днешна дата смятам, че ние, българите, имаме навика да се "заступоряваме" в жилищата си, да ги превръщаме в центъра на нашия живот, вместо ние самите да сме този център...
Вече зная, че домът - това не е място, което юридически ми принадлежи, а място, което споделям с любимите хора. Когато не живееш в собствено жилище, си много по-мобилен, по-готов да се преместиш, ако получиш по-добро предложение за работа, или ако прецениш, че искаш по-малко, по-голямо жилище... просто си по-свободен :)
А и разходите за собствено жилище не са никак малко. Кредитът е само едно от тях. Всъщност никак не излиза по-евтино да живееш в собствено жилище, което изплащаш, в сравнение с жилище под наем.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот MGB » 17 Авг 2016, 09:31

И двете си имат своите предимства и недостатъци. Засега нямам мое собствено жилище, но си мечтая някога да имам. По съм склонна засега да живея под наем. Много ме плашат кредитите и наистина накрая плащаш много повече, отколкото реално струва жилището. Това не ми харесва. Но пък на стари години да живееш под наем ми изглежда малко несигурно.
MGB
 
Мнения: 438
Регистриран на: 09 Апр 2014, 14:24

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот rabotnata pchela » 17 Авг 2016, 10:03

Точно това ме притеснява, че времето минава, догодина ще стана на 30 години. Изплащането на жилище продължава много години наред, а в крайна сметка не искам да стана пенсионер под наем. Как ще си позволя изплащането на този наем, ако на млади години не си подсигуря дом за стари години, какво ще правим... :( трябва да се молим на детето да ни плаща наема. :roll:
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот Rali_hr » 17 Авг 2016, 14:07

Пчеличке, какво да ти кажа... навсякъде има право и всяко нещо си има своите предимства. Спокойствието, че имаш собствен дом е несравнимо, но е свързано с огромни разходи. Особено такива мишки като нас, кретащи на по едни заплати, закупуването на жилище означава огромен кредит,който ограничава безобразно много. А с живота под наем си малко по-спокоен, че днес можеш да си посрещнеш нуждите спокойно, но от друга страна не ти остава нищо и като остарееш си бездомен.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот analizatorka » 17 Авг 2016, 14:19

Аз предпочитам да си имам нещо мое, да си го направя и подредя както ми харесва. Под наем ако съм все ще се разправям с разни хора, които ще имат своите претенции и ще ми лазят по нервите като периодично ми вдигат наема или ме гонят, защото искали да си продадат жилището.
analizatorka
 
Мнения: 564
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:13

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот Pipilota » 17 Авг 2016, 15:44

analizatorka написа:Аз предпочитам да си имам нещо мое, да си го направя и подредя както ми харесва. Под наем ако съм все ще се разправям с разни хора, които ще имат своите претенции и ще ми лазят по нервите като периодично ми вдигат наема или ме гонят, защото искали да си продадат жилището.

И те са си в правото хората и не можеш да им се сърдиш, все пак имотът е техен. Това е, че цял живот си на гости. не мога да си направиш стените зелени, само защото така ти харесва, трябва да се съобразиш с желанията на хазаите.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот Kaya » 17 Авг 2016, 16:53

АКо имате възможност, поживейте под наем и заделяйте няколко години, за да успеете да връщате по-малко н абанката. Дори и сега да ви се струва безсмислено, то ще е по-добре. А ако имате търпение поне 3-4 години да спестявате, докато живеете при някой, пак ще ви е от голяма полза или най-малкото, може да успеете да си подсигурите финанси за ремонт в бъдеще.
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот S_Milenska » 18 Авг 2016, 09:47

Ако имате възможност къде да живеете е по-добре да спестите пари, дори и да вие много трудно, за да си вземете нещо, което си струва парите. Ако се случи нещо, не дай си Боже, ваши са само тухлите на този блок, той пада, става негоден за живеене и толкова. Търсете си къща със земя. :) По-добре наем и стискане години наред, отколкото да рискуваш.
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Следваща

Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron