В училищата да няма чистачки, а децата сами да почистват - какво е мнението ви?

Как възпитаваме детето си, грижи за физическото и душевното му развитие, съвети

В училищата да няма чистачки, а децата сами да почистват - какво е мнението ви?

Мнениеот red_eyes » 18 Авг 2016, 11:21

Четох една статия за японското училище и учениците. Като цяло ме впечатли тяхната система на обучение и организация, но най-много ми хареса това, че в техните училища няма чистачки. Точно така, учениците сами почистват класните си стаи, дори тоалетните! Представих си какво ще бъде, ако се приложи в нашите учебни заведения! За мен това би решило много въпроси и проблеми. Вие какво мислите? Как би се отразило на учениците подобно нещо? Как би се възприела тази идея? Като унижение или като поощрение за развиване на ценни качества у децата?
Аватар
red_eyes
 
Мнения: 487
Регистриран на: 18 Дек 2013, 16:12

Re: В училищата да няма чистачки, а децата сами да почистват - какво е мнението ви?

Мнениеот roksana » 18 Авг 2016, 11:38

Аз лично не мога да си го представя. Мисля, че при нас няма да проработи и училищата ще се заринат с боклуци. Иначе като идея ми харесва. Така децата ще се научат, че трябва да се пази и да се грижат за чистотата.
roksana
 
Мнения: 504
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:50

Re: В училищата да няма чистачки, а децата сами да почистват - какво е мнението ви?

Мнениеот Anka » 18 Авг 2016, 11:57

Нашите деца са твърде натоварени в училище, че да си губят времето и с чистене. Друго е да има някакви глоби, ако на етажа тоалетната е мръсна или нещо подобно, нали за разбиване и чупене, но да ходят да чистят след себе си е прекалено.
Аватар
Anka
 
Мнения: 1415
Регистриран на: 25 Ное 2014, 13:25

Re: В училищата да няма чистачки, а децата сами да почистват - какво е мнението ви?

Мнениеот Malina » 18 Авг 2016, 13:49

Прекалено ми се вижда това, децата да почистват след себе си. Има си хора за всичко, друго е да ги учат на ред и дисциплина, да са по-сериозни, но да чистят и то тоалетни и какво ли не. Не мисля, че някое дете може да се справи с почистването качествено.
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: В училищата да няма чистачки, а децата сами да почистват - какво е мнението ви?

Мнениеот sofi_black » 18 Авг 2016, 14:05

То защото си мислим, че има хора за всичко и затова никой не пази. И като се обърнем - боклуците си стойт и се трупат, защото разчитаме някой друг да свърши тази работа. Ако си чистят в училище, ще се научат да не мацотят навсякъде и да уважават чуждия труд. А и защо това допълнително да ги натоварва? Цял клас като се впрегнат всички за нула време ще изчистят стаята си, няма да им отнеме повече от 15-20 минути.
sofi_black
 
Мнения: 488
Регистриран на: 05 Ное 2013, 14:39

Re: В училищата да няма чистачки, а децата сами да почистват - какво е мнението ви?

Мнениеот fawla » 18 Авг 2016, 15:22

Ама защо да трябва вместо, да отидат да поиграят и да си починат те да чистят още 20 минути? Все едно вие, докато сте на работа да трябва да станете да си изшетате, без това изобщо да е ваша работа! Това са деца, те имат по цял ден занимания и уроци, че да трябва да треперят и за това, че трябва да изчистят преди да успеят най-накрая да си тръгнат. Едно е да се възпитава уважение към нечий труд, друго е да се експлоатират децата, само защото можем.
Аватар
fawla
 
Мнения: 1035
Регистриран на: 15 Апр 2015, 10:48

Re: В училищата да няма чистачки, а децата сами да почистват - какво е мнението ви?

Мнениеот viking » 19 Авг 2016, 11:35

Аз не мисля също, че 15 минути чистене е някаква върла експлоатация. На работата не ми пречи да си чистя след себе си или да почистя нещо, което е мръсно - бюро, кош или друго. По тази логика горките деца да не ги караме да помагат и вкъщи, защото ги експлоатираме.
viking
 
Мнения: 243
Регистриран на: 27 Май 2014, 10:29

Re: В училищата да няма чистачки, а децата сами да почистват - какво е мнението ви?

Мнениеот Ваня Стойчева » 19 Авг 2016, 12:58

viking написа:Аз не мисля също, че 15 минути чистене е някаква върла експлоатация. На работата не ми пречи да си чистя след себе си или да почистя нещо, което е мръсно - бюро, кош или друго. По тази логика горките деца да не ги караме да помагат и вкъщи, защото ги експлоатираме.

А чистиш ли пода и тоалетната на работа? :mrgreen: никой не казва, да си оставят дъвките по чиновете и някой да ходи след тях, но не им е работата да си чистят училището, да мият тоалетни и стълби. И то след като са прекарали в училище поне 8 часа. ТИ ако искаш,може да дадеш на детето ти да чисти блока, за да се учи на ред. Децата могат да са подредени и с уважение и без да вършат всичко те, само, както казаха и нагоре, защото може да ги накараме.
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: В училищата да няма чистачки, а децата сами да почистват - какво е мнението ви?

Мнениеот Локумът » 19 Авг 2016, 14:02

а чистачките ще учат ли вместо учениците? :mrgreen:
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: В училищата да няма чистачки, а децата сами да почистват - какво е мнението ви?

Мнениеот klara » 19 Авг 2016, 15:11

Мисля, че малко се изсилвате и отивате в двете крайности - учениците да си чистят всичко в училище и да не пипват нищо, да не би да им стане нещо. За мен идеята е приложима дотолкова, доколкото децата спокойно могат да си почистват чиновете и стаята, дъската и това не е нещо, което е кой знае колко трудно или пък непознато. Сега да чистят тоалетни и такива подробности е малко пресилено. Все мрънкаме, че децата ни не хвърлят боклуците където трябва, че младите чупят и съсипват градинки и площадки. Това е една възможност да се поправи това нещо, а не само да недоволстваме и да си караме постарому. Все от някъде трябва да се тръгне.
klara
 
Мнения: 530
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:51

Следваща

Назад към Възпитание, грижа и съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта