Как да отуча детето от паразитни думи?

Как възпитаваме детето си, грижи за физическото и душевното му развитие, съвети

Как да отуча детето от паразитни думи?

Мнениеот Jully » 19 Авг 2016, 11:17

Синът ми се е научил да казва "БЕ". "да бе, добре бе, кво ми викаш бе, какво искаш бе", на всяка дума! Толкова усилия полагам да го отуча, на всяко "бе" му казвам "Без бе-то" И той го повтаря правилно. Сякаш има някакъв минимален напредък, но скоро тръгва на училище и не искам да е като разпасан селянин там. :oops: Дайте идеи как да се отървем от нашата паразитна дума,а може при вас да имате друга?
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: Как да отуча детето от паразитни думи?

Мнениеот Slavena » 19 Авг 2016, 12:16

Както и нас са ни учили преди с наказания а не с молби. винаги така проработват нещата когато накажеш и вземеш нещо коеот харесва ина4е няма как ...
Slavena
 
Мнения: 957
Регистриран на: 10 Дек 2014, 16:45

Re: Как да отуча детето от паразитни думи?

Мнениеот Ваня Стойчева » 19 Авг 2016, 12:56

Може и под формата на игра, но как точно по-скоро ти трябва съвет от специалист. Иначе аз си мисля, че твоето напомняне е достатъчно, а ако изкара цял ден без да казва БЕ може да получава награда. :)
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Как да отуча детето от паразитни думи?

Мнениеот ramimni » 19 Авг 2016, 13:19

Много са проклети тези паразитни думички :lol: ! Бързо се лепват и после няма отърваване. Масово се използват "ма", "бе", "ами", "значи". И аз някой път се улавям, че използвам някоя, която не й е мястото там :grin: . Специално пък децата постоянно трябва да им се прави забележка, когато използват такива думички и хората около тях - мама, тати, баби и дядовци, да се стремят да говорят правилно и от техния речник да отсъстват. Това е спасението май.
ramimni
 
Мнения: 499
Регистриран на: 29 Яну 2014, 17:18

Re: Как да отуча детето от паразитни думи?

Мнениеот Локумът » 19 Авг 2016, 14:38

То като се научи да говори на "га" ще те питам, внимавай с контактите с хора, които имат такива паразитни думи и изрази. :) Иначе сега само с повторения и упорство не става с наказания, тва не е нещо, което се прави нарочно, за да се наказвате.
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Как да отуча детето от паразитни думи?

Мнениеот klara » 19 Авг 2016, 15:17

И аз мисля, че наказанията са за други прояви, а не за подобно нещо. Тези думички са като онези другите, забранените и лошите. Ще ги чуват, ще ги употребяват, неизбежно е, но не е и задължително да присъстват в речника им. На голямото ми дете му обяснавам, че не се говори така, не е прилично и ако иска да го мислят за простак и глупав човек, да продължава в същия дух. Може да е малко крайно, но мисля, че действа.
klara
 
Мнения: 530
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:51

Re: Как да отуча детето от паразитни думи?

Мнениеот Snejna » 22 Авг 2016, 13:42

klara написа:И аз мисля, че наказанията са за други прояви, а не за подобно нещо. Тези думички са като онези другите, забранените и лошите. Ще ги чуват, ще ги употребяват, неизбежно е, но не е и задължително да присъстват в речника им. На голямото ми дете му обяснавам, че не се говори така, не е прилично и ако иска да го мислят за простак и глупав човек, да продължава в същия дух. Може да е малко крайно, но мисля, че действа.

А паразитните думички не мисля, че са като лошите. Паразитните излизат от устата без изобщо да мислиш, докато лошата дума е избор да кажеш нещо. Някои казват "викам" за паразитна дума или "нали". Те не го правят, за да изглеждат като глупаци :)
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Как да отуча детето от паразитни думи?

Мнениеот gabinka_80 » 22 Авг 2016, 15:21

Трябва да повтаряте и да правите забележка без да се карате. :) Малко по малко и с постоянство няма как да не се отучи.
gabinka_80
 
Мнения: 300
Регистриран на: 15 Юли 2016, 12:22

Re: Как да отуча детето от паразитни думи?

Мнениеот analizatorka » 22 Авг 2016, 16:06

Като почнат да го подиграват за всяко ами, бе, нали и т.н, ще започне да се усеща и да си слага самоцензура. Но това вече в по-голяма възраст. Трябва да не се чака дотогава и постоянно да се обръща внимание на начина на говорене от страна на родителите.
analizatorka
 
Мнения: 564
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:13

Re: Как да отуча детето от паразитни думи?

Мнениеот Rali_hr » 23 Авг 2016, 09:52

analizatorka написа:Като почнат да го подиграват за всяко ами, бе, нали и т.н, ще започне да се усеща и да си слага самоцензура. Но това вече в по-голяма възраст. Трябва да не се чака дотогава и постоянно да се обръща внимание на начина на говорене от страна на родителите.

Те както разпасано говорят днешните тийнове, по-скоро може да се притеснява, че ще стане по-зле, а не, че ще му се наложи цензура. Но си права, че подигравките "помагат", но не са много приятни. :)
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Следваща

Назад към Възпитание, грижа и съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта