Мога ли да давам бразилски орех на детето си?

От кърменето, през захранването, до храненето на детето, полезни и вредни храни, рецепти

Мога ли да давам бразилски орех на детето си?

Мнениеот pravilno » 01 Сеп 2016, 11:30

Вкъщи често си хапваме най-различни видове ядки, много ги обичаме. Но специално бразилският орех ми е тъмна Индия. Прочетох, че е много полезен, съдържа много селен, магнезий, протеини и фибри, други полезни витамини и вещества и е препоръчителен при много болести и здравословни състояния. Помага при акне, висок лош холестерол, на щитовидната жлеза. Всичко дотук добре, но никъде не видях дали може да се консумира от деца. Може странно да ви звучи въпросът, но бразилският орех не трябва да се яде в големи количества, защото тогава става отровен, може да се предозира със селен, а и съдържа в себе си радий. Интересува ме дали мога да го давам на детето си и в какво количество, за да е безопасно? Опитвали ли сте бразилски орех, какво е мнението ви за него и как го употребявате?
pravilno
 
Мнения: 508
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:46

Re: Мога ли да давам бразилски орех на детето си?

Мнениеот red_eyes » 01 Сеп 2016, 12:36

Аз лично винаги имам една наум с бразилския орех. Много е вкусен, много го харесвам, но много рядко го ям. И то по 4-5 ядки, не повече. Аз не бих го давала на детето си.
Аватар
red_eyes
 
Мнения: 487
Регистриран на: 18 Дек 2013, 16:12

Re: Мога ли да давам бразилски орех на детето си?

Мнениеот analizatorka » 01 Сеп 2016, 13:24

В големи количества бразилският орех става токсичен и радиоактивен, но една-две ядки на ден няма да предизвикат този ефект. Вкъщи сме опитвали и нищо не ни е ставало, разбира се само опитвали, а не да се нахвърлим като на фъстъците :grin: .
analizatorka
 
Мнения: 564
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:13

Re: Мога ли да давам бразилски орех на детето си?

Мнениеот penny » 01 Сеп 2016, 14:38

Децата до две ядки, ами ние, възрастните, колко можем на ден?
penny
 
Мнения: 498
Регистриран на: 05 Дек 2013, 15:13

Re: Мога ли да давам бразилски орех на детето си?

Мнениеот Yunona » 01 Сеп 2016, 14:46

Не знам колко Ви е голямо детенцето, но аз не бих рискувала. Мисля, че децата трябва да израстват с храна от нашия географски регион, тъй като тя е, образно казано, заложена в генетичния ни код и е най-добра за нас. Бразилският орех надали е чак толкова безценен, че да оправдава риска. Имаме прекрасни местни орехи, бадеми, лешници - все вкусни и полезни ядки.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Мога ли да давам бразилски орех на детето си?

Мнениеот BeenieGal » 01 Сеп 2016, 16:42

penny написа:Децата до две ядки, ами ние, възрастните, колко можем на ден?


Някъде четох, че до 20-30 грама е разрешено да се хапне от този орех, но за по-сигурно не се изхвърляйте.
Аватар
BeenieGal
 
Мнения: 483
Регистриран на: 03 Окт 2014, 11:18

Re: Мога ли да давам бразилски орех на детето си?

Мнениеот mamina » 02 Сеп 2016, 09:52

Веднъж от любопитство си купих бразилски орех, скъпичък е, но много ми хареса. Не знаех, че може да доведе до неприятни последици :shock: , като се сетя, че бързо излапах тогава ядките... Но не съм почувствала нищо особено. Може би ако всеки ден ядеш от него тогава трябва да се внимава. Както казва Юнона, и родните ни ядки са много полезни, и те вършат страхотна работа.
mamina
 
Мнения: 525
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:55

Re: Мога ли да давам бразилски орех на детето си?

Мнениеот krasi_more » 02 Май 2017, 10:20

Ние го хапваме у нас, на детето давам по 1 ядка начукана примерно в овесените ядки. Като цяло избягвам да давам екзотични ядки, но и не лишавам от нищо. Всичко е в дозата.
А за възрастните не повече от 5 ядки на ден! А що се отнася до това, че нашите български ядки могат да го заменят, това е така, само че и боба заменя пържолата, но ядем и двете, нали? Вкусът също е от значение, бих казала.
krasi_more
 
Мнения: 115
Регистриран на: 14 Мар 2017, 16:55

Re: Мога ли да давам бразилски орех на детето си?

Мнениеот kikimoraa » 06 Май 2017, 13:21

Зависи колко е малко детето, ако е на 5-6 години и нагоре, може д ахапва по 2-3 ореха без проблем, по принцип до 5-6 са препоръчителни на ден, не е добре да се прекалява, до около 40 грама може на възрастен, за детето по-добре около 10 грама.
kikimoraa
 
Мнения: 255
Регистриран на: 26 Мар 2017, 11:03

Re: Мога ли да давам бразилски орех на детето си?

Мнениеот rabotnata pchela » 07 Май 2017, 11:41

Давам аз от всичко, без да се замислям, само с ядките си налагаменякакви границии не прекаляваме, от бразилския орех по 2-3 :) от другите ядки по повече.При по-малките деца, като цяло не е добре да се дават много ядки,хубаво е да са по малко ядките. :)
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Следваща

Назад към Хранене и захранване

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта