Модерен домашен сапун възможно ли е?

Тайни семейни рецепти за здраве и красота - как да бъдем в полза на другите.

Модерен домашен сапун възможно ли е?

Мнениеот Lollipop » 06 Окт 2016, 13:03

Подариха ми някакъв много модерен сапун, уж натурален, ръчно направен и какво ли още не, беше със зехтин, някакви аромати, просто невероятен и много се зарибих аз също да си направя у дома, но някакъв различен вариант, а не традиционния сапун, който знаем от нашите баби. :mrgreen:
Давайте идеи как се прави приятен за носа и за кожата сапун! :) Представям си нещо такова.. дали е постижимо?
handcrafted-soap.jpg
handcrafted-soap.jpg (75.44 KiB) Прегледано 2839 пъти
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Модерен домашен сапун възможно ли е?

Мнениеот zagrijena » 06 Окт 2016, 13:50

Най-лесно като чели се прави сапун на глицеринова основа и етерични масла или натурални съставки от растителен произход. Разтопява се глицеринът на водна баня и се добавя наситно нарязани билки, мед, етерично масло. Налива се в силиконови форми и се чака да изстине и готово.
zagrijena
 
Мнения: 486
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:11

Re: Модерен домашен сапун възможно ли е?

Мнениеот Pipilota » 06 Окт 2016, 14:59

При всички положения ще ти трябва някакъв базов сапун, глицеринов или карите, който да разтопиш и към него да добяваш различни аромати и масла, за да стане такъв, какъвто ти го искаш. :) Чак да си го направиш от масла и различни неща и базовия сапун мисля, че е вече много много трудно.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Модерен домашен сапун възможно ли е?

Мнениеот pavleta » 06 Окт 2016, 16:46

Тя класическата рецепта за домашен сапун си е с мазнина /най-често свинска, но може и друга - коксово, ленено, палмово и др./ и сода каустик. Пълно е в интернет с рецепти как точно се прави.
pavleta
 
Мнения: 467
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:33

Re: Модерен домашен сапун възможно ли е?

Мнениеот Snejna » 07 Окт 2016, 09:44

Lollipop< добре си решила. Единственото, по-трудно за намиране за направата на домашен сапун е сода каустик (натриева основа). Останалото е лесно. :) В купа със студена вода (около 250мл) слагаш около 100 грама от содата и разбъркваш, докато се разтвори, след като е напълно разтгворена, слагаш 2-3 с.л захар вътре (добре е и нея да си разтворила преди това в мъничко вода). Следващата важна стъпка е разтопената мазнина да се смеси със содата,трябва да бъдат в почти еднакви темпепратури и тогава смесваш, мазнината е около 800 гр. -1кг. ;) Бъркаш добре с дървена бъркалка и после пускаш пасатора и пасираш, да стане като тесто за кекс и да почне да се сгъстява. :) Тук е най-любимата ми част - слагаш каквито искаш билки, аромати, мед, пчелен прашец, прясно мляко и изобщо всичко, което ти харесва. важното е да не прекаляваш с бъркането с пасатора, зсащото ще стане много гъсто. изсипваш в желаните форми и оставяш да се охлади. :) после прибираш за около месец да узрее. Много лесно и приятно занимание, но си е опасно, затова използвай предпазни средства - маска и ръкавици и децата - далеч! :) Успех :cheerleadersmileygirl:
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Модерен домашен сапун възможно ли е?

Мнениеот Harmony » 07 Окт 2016, 10:02

В аптеките би трябвало да продават такава сода, едва ли е чак такъв проблем да се намери. Ако се ползва свинска мас, трябва да е обезсолена.
Аватар
Harmony
 
Мнения: 516
Регистриран на: 03 Окт 2013, 13:20

Re: Модерен домашен сапун възможно ли е?

Мнениеот Slavena » 07 Окт 2016, 12:21

Harmony написа:В аптеките би трябвало да продават такава сода, едва ли е чак такъв проблем да се намери. Ако се ползва свинска мас, трябва да е обезсолена.

е тя солена мас намира ли се ?
Slavena
 
Мнения: 957
Регистриран на: 10 Дек 2014, 16:45

Re: Модерен домашен сапун възможно ли е?

Мнениеот M.Tasheva » 07 Окт 2016, 13:38

Slavena написа:
Harmony написа:В аптеките би трябвало да продават такава сода, едва ли е чак такъв проблем да се намери. Ако се ползва свинска мас, трябва да е обезсолена.

е тя солена мас намира ли се ?


Повечето е такава. Като се топи маста, се слага и сол, тя служи за консервант. Да не гранясва.
Аз се замислих като се слагат билки и такива подобни в един домашен сапун, не драскат ли после? Не ми изглежда удобно клечици или цветчета да дерат кожата. Как може да се избегне това - хем да е ароматев сапуна, хем да няма такива неудобства?
M.Tasheva
 
Мнения: 393
Регистриран на: 21 Окт 2013, 13:55

Re: Модерен домашен сапун възможно ли е?

Мнениеот mix_twix » 07 Окт 2016, 13:58

M.Tasheva написа:
Slavena написа:
Harmony написа:В аптеките би трябвало да продават такава сода, едва ли е чак такъв проблем да се намери. Ако се ползва свинска мас, трябва да е обезсолена.

е тя солена мас намира ли се ?


Повечето е такава. Като се топи маста, се слага и сол, тя служи за консервант. Да не гранясва.
Аз се замислих като се слагат билки и такива подобни в един домашен сапун, не драскат ли после? Не ми изглежда удобно клечици или цветчета да дерат кожата. Как може да се избегне това - хем да е ароматев сапуна, хем да няма такива неудобства?

Ами като смелиш биклите в блендер или кафемелачка,з а да няма клечки и по-големи частици ще стане.. :wink:
Аватар
mix_twix
 
Мнения: 1181
Регистриран на: 18 Дек 2014, 10:56

Re: Модерен домашен сапун възможно ли е?

Мнениеот puhcheto » 10 Окт 2016, 14:11

Може и да драскат билките, но е толкова ефектно :smile: ! Домашният сапун дали прави хубава пяна? Ако не се получава, хич няма и да се захващам с такова нещо.
Аватар
puhcheto
 
Мнения: 237
Регистриран на: 09 Юли 2015, 16:34


Назад към Домашен лекар

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron