Традициите в имената на децата..

Споделете всичко, което ви вълнува – любопитни факти, мнения или размишления. Общи приказки по общи теми.

Re: Традициите в имената на децата..

Мнениеот irka » 18 Окт 2016, 11:27

Когато хората кръщават детето си, се водят от личните си вкусове за дадено име, дали им звучи добре, дали им харесва. Повечето май не произнасят трите имена, за да усетят как звучат, всеки се концентрира само на първото. Традициите вече не са това, което бяха. С това навлизане на чужди имена кой се съобразява как се казват бабите или дядовците? Като оная смешка за Памела, кръстена на баба си Пенка :lol: .
irka
 
Мнения: 467
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:03

Re: Традициите в имената на децата..

Мнениеот Snejna » 18 Окт 2016, 14:32

Аз пък не виждам нищо лошо в тези по-интернационални имена. Замислете се, че голяма част от децата ни заминават по света и това не е нещо, което е необичайно. Какво значение има, че е Паоло Петров, като утре може да замине в Испания и за там ще е съвсем нормален Паоло, пред нетрадиционен Драган. Хората не бива да се съдят за имената, които избират.
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Традициите в имената на децата..

Мнениеот vanessa_ » 19 Окт 2016, 14:29

Могат да бъдат интернационални имена, които стоят добре на детето, разбира се, но и да отиват на детето.

А по отношения на имената, скоро разбрах, че в семейството на кумовете ни, бащата на кума ни е имал брат, който е починал преди няколко години, но семейството не поддържало връзка с него и с децата му, защото той бил отказал да кръсти първородния си син на баща си и съответно те се отрекли от него и никой не го е търсил години наред! :banghead: Ето това не мога да преодолея и да премисля и да одобря, дори! :roll: Не намирам оправдание, не е ли по-важен човека и това, което печелиш или губиш с него, а това как се казва? :roll:
vanessa_
 
Мнения: 337
Регистриран на: 10 Окт 2016, 13:41

Re: Традициите в имената на децата..

Мнениеот Enjis » 19 Окт 2016, 15:16

Знам, че не било хубаво първородно дете да се кръщава на починал човек.
Аз съм да се запазят българските имена.
Enjis
 
Мнения: 45
Регистриран на: 18 Окт 2016, 08:53

Re: Традициите в имената на децата..

Мнениеот mamina » 19 Окт 2016, 15:19

Аз съм кръстена на прабаба ми. Майка ми ми е разказвала, че дядо ми я е попитал дали има нещо против да ме кръсти на името на прабабата. И така станало при мен.
mamina
 
Мнения: 525
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:55

Re: Традициите в имената на децата..

Мнениеот vanessa_ » 05 Яну 2017, 12:07

mamina написа:Аз съм кръстена на прабаба ми. Майка ми ми е разказвала, че дядо ми я е попитал дали има нещо против да ме кръсти на името на прабабата. И така станало при мен.

С други думи, дядто и е казал на майка ти как да те кръсти? Аз това рабзирам, той е питал дали тя есъгласна да се казва на майка му. :roll:
Може във вашия случай да са се разбрали, но идеята, че някой чужд (защото с извинение такъв е дядото от гледна точка на майката-бащата-детето), да казва как да се казва бебето.
vanessa_
 
Мнения: 337
Регистриран на: 10 Окт 2016, 13:41

Re: Традициите в имената на децата..

Мнениеот silver933 » 05 Яну 2017, 13:36

Отдавна традициите не би трябвало да означават нещо, ама подхванеш ли едното дете да кръщаваш на някой роднина, то после трябва така да кръстиш и другото, пак на някой, да няма сърдити. За това по-добре още от началото да им дадеш да разберат, че няма на какво да се надяват. :mrgreen: Всеки родител трябва да реши какво име да даде на децата си, то е ясно, че по някакъв начин си поласкан, ама като не се получава - не се получава и толкова, не е нужно да забравяш семейството си. Значи.. много е странно, ти толкова силно ОБИЧАШ това дете, че много искаш да се казва като тебе, но когато това не стане, почваш да мразиш толкова, че повече да не видиш децата си до края на живота си?! :shock: Тва не е ли извратено?!
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Традициите в имената на децата..

Мнениеот Грохот » 06 Яну 2017, 14:33

Или обичаш, или не обичаш, каква е тая любов с условия! По-добре детето ми да се казва Пенка на тъщата Пенка, отколкото някое Роко, Ревеслав, Инджелина и т.н., каквито са едни от най-известните имена в Пазарджик :lol: .
Грохот
 
Мнения: 260
Регистриран на: 13 Май 2014, 13:13

Re: Традициите в имената на децата..

Мнениеот Kaya » 06 Яну 2017, 14:57

Грохот написа:Или обичаш, или не обичаш, каква е тая любов с условия! По-добре детето ми да се казва Пенка на тъщата Пенка, отколкото някое Роко, Ревеслав, Инджелина и т.н., каквито са едни от най-известните имена в Пазарджик :lol: .

Напротив, не е добре детето да се казва Пенка, има хубави имена, модерни ивсичко останало. Дали ще му се подиграват на Пенка или на Роко е едно и също!
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Традициите в имената на децата..

Мнениеот borkova » 10 Яну 2017, 11:32

Съмнявам се, че ще е едно и също :grin: . И Пенка не звучи много добре, но поне е познато бългорско име, а не някое измислено, кучешко.
borkova
 
Мнения: 340
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 10:29

ПредишнаСледваща

Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта