За или против дете на 7 години да има лична дебитна карта?

Всяко мнение има място на ринга и никой противник не е за подценяване - не се караме, а дискутираме!

За или против дете на 7 години да има лична дебитна карта?

Мнениеот mamina » 24 Окт 2016, 15:16

Онзи ден имах работа в банката и след като приключихме с процедурите, служителката ме попита имам ли деца и на колко години са. Аз озадачено й отговорих, че имам син на 11 години и тогава тя ми предложи да му направя дебитна карта, с която да разполага и да плаща по магазини и т.н. Първо се стреснах как е възможно това нещо, но после почнах да я разпитвам и тя каза, че има две опции - за деца над 7 години и за деца над 14 г. За вторите съм съгласна - големи вече, боравят с пари, по-самостоятелни. Ти им зареждаш картата, на тяхно име е, но уж ти имаш някакъв контрол. Но не мога да си представя дете на 7 години да разполага с лична дебитна карта! Къде толкова ще му се наложи да пазарува по магазини? Аз лично не бих направила на детето си, нищо, че сега децата са по-умни, на "ти" с технологиите и т.н. Просто е безумно за мен. Още не е доказало на тази възраст, че може да му се има доверие за такива важни неща. Какво е вашето мнение? Оправдано ли е дете на 7 години да има лична дебитна карта? Ще ви притеснява ли или го смятате за в реда на нещата и в света, който живеем?
mamina
 
Мнения: 525
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:55

Re: За или против дете на 7 години да има лична дебитна карта?

Мнениеот viking » 24 Окт 2016, 15:30

Ама вие сериозно ли? Наистина ли предлагат подобна услуга? Може да съм много изостанала с нещата от съвременния свят и живот, но не виждам логиката толкова малко дете да разполага с карта! Ами ако някой му плесне два шамара и му я вземе? Или го накара да профукат парите? Глупости!
viking
 
Мнения: 243
Регистриран на: 27 Май 2014, 10:29

Re: За или против дете на 7 години да има лична дебитна карта?

Мнениеот Rali_hr » 24 Окт 2016, 15:55

Това за първи път го чувам, много странна опция, като сметка за детето, която да му е лична, нямам против и на 2 години, но дебитна карта е нещо съвсем различно, която да бъде в джоба му и то да разполага. И на 14 годиншно дете не бих направила, нали детето има родители,които вижда всеки ден и те могат да му дадат пари, ако нещо му трябва толкова важно. Дори и смешно да трябва да се реагира има телефони. Не бих се възползвала от подобна услуга. Може би вече, ако е някъде само, в друг град - да, но за употреба и носене в училище не съм съгласна.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: За или против дете на 7 години да има лична дебитна карта?

Мнениеот Био доктор » 24 Окт 2016, 19:04

какъв е проблема детето ви макар и на 7 годишна възраст да има месечен бюджет, с който да разполага. Давайки му пари ежедневно било лев, по вад или друга сума вие не можете да го научите да си разпределя правилно бюджета.
Моите деца са големи, но им определях месечен бюджет съобразен с техните нужди и така се научиха да знаят как да си планират разходите и дори как да иси икономисват от определенеият бюджет.
Да казва някой, че 7 годишно дете е малко за дебитна карта е несериозно, защото едва ли някой познава всички до едно 7 годишните деца, а да се генерализира е несериозно.
Био доктор
 
Мнения: 120
Регистриран на: 23 Окт 2016, 22:53

Re: За или против дете на 7 години да има лична дебитна карта?

Мнениеот Грохот » 24 Окт 2016, 20:38

Наша грижа е да учим детето да борави с парите и то правилно. Разбира се, че когато тръгне на училище, то има бюджет и му се налага да има известна сума, определена от родителите, в джоба си. Ако в този случай има опасност да ги загуби, да ги похарчи наведнъж или да му ги откраднат, то с картата тези вероятности са сведени до нула почти и в това намирам добра идея да се направи карта на толкова малко дете. Но ако не е научено да си прави сметката и да не харчи наведнъж всичко, което има, и тя няма да помогне.
Грохот
 
Мнения: 260
Регистриран на: 13 Май 2014, 13:13

Re: За или против дете на 7 години да има лична дебитна карта?

Мнениеот Био доктор » 24 Окт 2016, 23:30

След това може да помогне опита със затруднението до следващият превод по картата. Няма да остане гладно и жадно, но ще понесе някои финансови затруднения по повод на преждевременното изхарчване на бюджета и следващият месец е възможно да се вмести в бюджета и дори да му останат средства...
Нали сме за това родители да възпитаваме и участваме в изграждането на ценностната система на децата си.
Био доктор
 
Мнения: 120
Регистриран на: 23 Окт 2016, 22:53

Re: За или против дете на 7 години да има лична дебитна карта?

Мнениеот Mon_ton » 25 Окт 2016, 09:51

За мен за дете на 7 г. е безсмислено, защото в наши дни дете на 7г. не ходи никъде само, надали някой пуска детето си само по големите магазини, в които е възможно да си купи нещо с карта. Единствено да има достъп до лафката вътре в училището, а там се съмнявам да се борави с карти. Да, ако искате да се учи детето на някакви навици спрямо парите, то по-добре да са кеш. Все пак, да не забравяме, че дори по закон до 12г. детето не бива да бъде оставяно само.
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: За или против дете на 7 години да има лична дебитна карта?

Мнениеот Био доктор » 25 Окт 2016, 10:03

Всеки, които генерализира греши. Има деца и деца, има родители и родители...Нека всеки сам да избере какъв вариант е по-добър за него и детето.
Био доктор
 
Мнения: 120
Регистриран на: 23 Окт 2016, 22:53

Re: За или против дете на 7 години да има лична дебитна карта?

Мнениеот julianne » 25 Окт 2016, 10:22

Щом от банката са предложили такава услуга, значи има търсене и евентуално проучванията им са показали, че има потенциал. Още не можем явно да свикнем, че нещата се развиват с бясна скорост :smile: . Но според мен това е нож с две остриета. Виждаме пораженията от "развитата" ни цивилизация. Не само върху климата, но и върху самите нас.
julianne
 
Мнения: 404
Регистриран на: 27 Ное 2013, 14:50

Re: За или против дете на 7 години да има лична дебитна карта?

Мнениеот Jully » 25 Окт 2016, 11:33

Био доктор написа:Всеки, които генерализира греши. Има деца и деца, има родители и родители...Нека всеки сам да избере какъв вариант е по-добър за него и детето.

Разбира се, но тук нали търсим нашето лично мнение, което разбира се, може много често да не съвпада с мнението на хора, които биха се възползвали от такава услуга.
Та, по темата, аз не бих взела такава карта на детето ми, освен, ако не пътува някъде само, примерно по лагери, или както племенникът ми пътуваше по света, когато беше малък.
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Следваща

Назад към Сблъсък

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта