Самолечение с "наследени" от починали родители лекарства

Самолечение с "наследени" от починали родители лекарства

Мнениеот jess_bg » 03 Ное 2016, 11:58

Здравейте,
Допускам, че темата, която ме вълнува в момента, би била от полза и на други, затова я поставям за вашето мнение.
След смъртта на родителите ми, хора на преклонна възраст, с традиционните за нея здравословни отклонения - високо кръвно налягане и смущения в паметта - в дома им се оказаха купища лекарства, чийто срок на годност изтича след 2-3 години, като например:
Лориста /против високо кръвно/, Сермион и Кавинтон форте /за оросяване на мозъка и крайниците/ и др.
В същото време моята възраст - 60г - също започва да ме поставя в графата на застаряващите със същите оплаквания.
Години наред приемах антидепресанти, които по принцип свалят кръвното и с тях то се нормализираше, въпреки че бях и съм диспарезирана с хипертония. Предписаният ми за целта Конкор в последно време дори не ми изписваха поради нормалните стойности на кръвното.
Преди месеци спрях антидепресантите поради констатирани диабет - тип 2 и хипотиреоидизъм, липсата на лечение на които биха могли да са били потенциална причина за депресивните ми състояния. Изписаха ми Л-Тероксин и Метфогама, които приемам от ок. 2-3 месеца. От две-три седмици обаче кръвното ми е трайно повишено, независимо, че започнах редовен прием на Конкор. Ефектът на Хлорпротиксен при прекалено високо кръвно е краткотраен. От тук и

ВЪПРОСЪТ ми - рискувам ли критично, ако предприема самолечение с наличните лекарства в къщи - Лориста за кръвното, респ. Сермион срещу засилената ми разсеяност и малоумни грешки, касаещи паметта и съобразителността ми?

Предварително благодаря за всяко мнение по въпроса
jess_bg
 
Мнения: 4
Регистриран на: 03 Ное 2016, 10:28

Re: Самолечение с "наследени" от починали родители лекарства

Мнениеот Mon_ton » 03 Ное 2016, 12:03

Разбира се , че рискуваш. При теб може симптомите да са същите, но причините различни и тези лекарства повече да ти навредят, отколкото да ти помогнат на здравето! При наличието на лекари и т.н. може да се консултираш поне, а след това да мислиш дали да използваш тези лекарства. Да не говорим, че годността им най-вероятно е заминала отдавна и вече стават само за в коша!
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Самолечение с "наследени" от починали родители лекарства

Мнениеот m.vulev » 03 Ное 2016, 12:11

Дори и годността им да изтича след 2-3 години, не трябва да се пият лекарства, предписани на някой друг за нещо толкова сериозно като кръвното. Ако чувстваш, че лекарствата, които на теб са предписани, ти влияят зле или няма ефект от тях, говори с ликаря си и го убеди да те чуе, а не да тръгнеш да се самолекуваш и да си определяш какво да пиеш.
m.vulev
 
Мнения: 182
Регистриран на: 16 Дек 2013, 13:11

Re: Самолечение с "наследени" от починали родители лекарства

Мнениеот jess_bg » 03 Ное 2016, 12:22

Благодаря за бързите отговори - становището ви е напълно основателно и май наистина ще трябва да ходя на доктор :cry:
jess_bg
 
Мнения: 4
Регистриран на: 03 Ное 2016, 10:28

Re: Самолечение с "наследени" от починали родители лекарства

Мнениеот Mon_ton » 03 Ное 2016, 12:36

Имайки предвид и придружаващите заболявания, които имаш, най-малкото не може да си сигурна, дали дадени лекарства няма да повлияят на вашите заболявания, затова наистина не рискувай, не е като да лекуваш хрема, става въпрос за сериозни неща. Успех с лечението!
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Самолечение с "наследени" от починали родители лекарства

Мнениеот jess_bg » 03 Ное 2016, 14:14

В същност идеята ми беше да опитам внимателно с "наследените" лекарства и да наблюдавам резултата - поне ден, два
Но предвид на това, че живея сама, изглежда този експеримент е прекалено рисков.
От друга страна ми е жал за лекарствата - не ми се иска да ги хвърля просто така - сигурно има хора, които биха се нуждаели от тях - но никъде не биха ги приели като дарение - нито по аптеките, нито в домове за стари хора, нито социалните служби, макар, че рецептурните книжки на майка ми и баща ми доказват произхода им. Луда работа - при наличие със сигурност на нуждаещи се, някой да изхвърля важни за живота лекарства ...
Ако някой може да подхвърли идея как да ги предоставя на социално слаби хора, без риск да бъда обвинена, че се опитвам да тровя народа, лесно ще реша и въпроса с личното ми лечение...
jess_bg
 
Мнения: 4
Регистриран на: 03 Ное 2016, 10:28

Re: Самолечение с "наследени" от починали родители лекарства

Мнениеот exotic » 03 Ное 2016, 14:26

Трябва да ти е жал за тебе, а не за лекарствата. А пък и предполагам, че доста хора ги пият и все ще се намери на кого да ги дадеш, който пие същите. Наистина е по-сложно да ги приемат в институции, където могат да се ползват и има логика в това. Мярка за предпазливост.
exotic
 
Мнения: 360
Регистриран на: 15 Авг 2014, 13:29

Re: Самолечение с "наследени" от починали родители лекарства

Мнениеот Lollipop » 03 Ное 2016, 15:34

Няма начин да се използват, защото колкото и рецепти да имаш ти няма как да докажеш, че въпросното лекарство е точно същото. Мен ако питаш не се занимавай, а лекарствата в коша. Не знам кога са починали родителите ти, но ако нее било преди дни, то със сигурност срока им няма да е подходящ за ползванае.
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Самолечение с "наследени" от починали родители лекарства

Мнениеот jess_bg » 03 Ное 2016, 15:46

благодаря на всеки от вас за мнението
jess_bg
 
Мнения: 4
Регистриран на: 03 Ное 2016, 10:28

Re: Самолечение с "наследени" от починали родители лекарства

Мнениеот Локумът » 03 Ное 2016, 16:36

Мисля, че тва е гениалано, така ако родителите ти ти липсват ще си си една крачка по-близко до тях.
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48


Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани със сърдечни заболявания

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта