За какво можем да ползваме алабаша освен за салата?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

За какво можем да ползваме алабаша освен за салата?

Мнениеот mangusta » 09 Ное 2016, 11:50

Вкъщи ядем алабаш само на салата и по никакъв друг начин. Но искам да пробвам да го включа и в други ястия, само че не знам в какви. Приготвяли ли сте го по по-различен начин освен на салата и как? И още нещо - бъркам ли като смятам алабашът и ряпата за едно и също? Не съм много запозната и си признавам, че доста подценявам този зеленчук, дори не знам дали е толкова полезен :???: .
mangusta
 
Мнения: 415
Регистриран на: 31 Яну 2014, 15:23

Re: За какво можем да ползваме алабаша освен за салата?

Мнениеот Локумът » 09 Ное 2016, 12:02

Може да потърсиш азиатски рецепти, те го ползват на различни места алабаша и то немалко.
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: За какво можем да ползваме алабаша освен за салата?

Мнениеот red_eyes » 09 Ное 2016, 13:22

В супа може да се слага, но особеното беше, че се вари с кората и после се бели. Поне така знам.
Аватар
red_eyes
 
Мнения: 487
Регистриран на: 18 Дек 2013, 16:12

Re: За какво можем да ползваме алабаша освен за салата?

Мнениеот BeenieGal » 09 Ное 2016, 16:53

Алабашът и ряпата са различни зеленчуци. Ряпата расте вътре в земята, а алабашът се развива над земята и е с по-мек вкус. Не знам дали може да се готви ряпата, но алабашът може да се вари и консервира. Аз го предпочитам суров, по-вкусен ми е така.
Аватар
BeenieGal
 
Мнения: 483
Регистриран на: 03 Окт 2014, 11:18

Re: За какво можем да ползваме алабаша освен за салата?

Мнениеот kalinka-kuku » 09 Ное 2016, 17:01

red_eyes написа:В супа може да се слага, но особеното беше, че се вари с кората и после се бели. Поне така знам.

А как го слагаш в супат аи после го белиш? :roll:
Аватар
kalinka-kuku
 
Мнения: 1189
Регистриран на: 20 Мар 2015, 15:25

Re: За какво можем да ползваме алабаша освен за салата?

Мнениеот M.Tasheva » 10 Ное 2016, 10:00

Алабашът е много полезен, помага за имунитета, препоръчва се на анемични хора, при настинка. Не съдържа почти никакви въглехидрати, богат е на фибри и е идеален за тези, които са на диета. Спомням си, че децата ми като бяха бебета много им харесваше да си играят с парче алабаш, така си чешеха и венците :lol: . Така се залъгваха с него :smile: ...
M.Tasheva
 
Мнения: 393
Регистриран на: 21 Окт 2013, 13:55

Re: За какво можем да ползваме алабаша освен за салата?

Мнениеот Lollipop » 10 Ное 2016, 12:01

M.Tasheva написа:Алабашът е много полезен, помага за имунитета, препоръчва се на анемични хора, при настинка. Не съдържа почти никакви въглехидрати, богат е на фибри и е идеален за тези, които са на диета. Спомням си, че децата ми като бяха бебета много им харесваше да си играят с парче алабаш, така си чешеха и венците :lol: . Така се залъгваха с него :smile: ...

Това с бебетата няма да го коментирам, дано да не го приеме някой присърце тоя съвет.
Иначе алабаша може да си го сготвиш с подправки, като пекани картофки, на същия принцип. Става много вкусен!
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: За какво можем да ползваме алабаша освен за салата?

Мнениеот silver933 » 10 Ное 2016, 12:55

Алабаша може да си го направите и така, както правите картофи. Ял съм шницел от алабаш, реже се на филийки, пуска се във вряща вода за 5-7 минути. Отцежда се, панира се в брашно и яйце и се запържва. :) много вкусно става, ако смените пърженето с печене обаче ще стане малко по-трудно за дъфкане, но пък и много по-диетично.
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: За какво можем да ползваме алабаша освен за салата?

Мнениеот puhcheto » 10 Ное 2016, 16:41

Аз не мога да възприема алабаша по друг начин освен настърган на салата. Далеч е от моята представа за вкусно нещо, представям си пък сварен на какво ще прилича :shock: .
Аватар
puhcheto
 
Мнения: 237
Регистриран на: 09 Юли 2015, 16:34

Re: За какво можем да ползваме алабаша освен за салата?

Мнениеот svetlozara » 10 Ное 2016, 17:00

Не съм опитвала алабаш, мисля, че няма да ми хареса, но щом казвате че заменя картофите ще пробвам.
svetlozara
 
Мнения: 729
Регистриран на: 18 Юни 2015, 12:14

Следваща

Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта